img

İbrahim Ethem Ay

07 Ağustos 2017 08:47

Hoş Gelişler Ola Kahraman Enver Paşa


Daha 20’li yaşlarında Makedon dağlarında Bulgar çeteleriyle göğüs göğüse çarpışan bir asker..

27 yaşında henüz genç bir subayken, arkadaşlarıyla birlikte devlet düzenine isyan ederek, üç kıtaya yayılmış Osmanlı İmparatorluğu’nda rejimi değiştirmeyi başarmış bir “hürriyet kahramanı”..

30 yaşındayken, Libya’yı İtalyanların ansızın işgali üzerine, o bölgeye ordusunu gönderecek durumda olmayan Osmanlı İmparatorluğu’nun, halkı örgütleyip İtalyanlara karşı bir direniş başlatması için gönderdiği gerilla savaşı uzmanı bir teşkilatçı…

İnsiyatif almaktan hiç çekinmeyen, gerektiğinde harp zamanı kendi adına para bastıran, arkadaşlarıyla yürüttükleri siyasi faaliyetlere muhalif olduğu için kız kardeşinin kocasına dahi suikast tertip eden bir İttihatçı..

32 yaşında, yanına aldığı birkaç fedaiyle birlikte Bab-ı Ali’yi basarak, Osmanlı’da hükümetler yıkıp, hükümetler kuracak derecede güce ulaşan gözüpek bir ihtilalci..

Balkan savaşı sonrasında kaybedilen Edirne’nin ve Selimiye Camisi’nin kurtarıcısı: “Edirne Fatihi”…

33 yaşında, dev bir imparatorluğu Birinci Dünya Savaşı’na sokacak kudrete erişmiş büyük bir lider..

Almanya’daki bir sigara firmasının, Dünya’da ilk defa marka olarak bir Türk’ün ismiyle piyasaya sürdüğü sigaraların üstünde, ismi ve resmi olan adeta bir fenomen..

İngilizce’yi, Almanca’yı, Fransızca’yı, Arapça’yı ve Bulgar lisanını konuşabilen iyi yetişmiş bir asker, devlet adamı..

1912-1913 yıllarında patlak veren Balkan Harbinde, Bulgaristan’la bile savaşamayan ve işi gücü siyaset olan, muhalif gördüğü kişilerin olduğu cepheye yardım etmeyecek kadar kutuplaşan bir orduyu iki yıl içinde gençleştirip modernize ederek, 1915’te Çanakkale’yi yedi düvele karşı savunacak cevheri tekrar ortaya çıkaran gerçek bir kumandan.. (Churchill yıllar sonra İngiltere’de, Paşa’nın oğlu ile bu konuyu konuşacak ve “senin baban benim siyasi hayatımı 20 yıl öteye attı, Çanakkale’yi geçip İstanbul’u alarak savaşı kolayca bitireceğimize dair planı bizzat ben hazırlamıştım.. İki sene evvel Balkanlarda dağılan ordunuzun, bize karşı böyle büyük mukavemet göstereceğini düşünemezdim” diyecekti..)

İsmine marşlar yazılan, gittiği her yerde “bir emir ver orduna, Kafkas dağını aşa!” diyerek, “Hoş gelişler ola, Kahraman Enver Paşa!” diyerek karşılanan büyük bir komutan..

I.Dünya Savaşı kaybedildikten sonra Kafkasya’ya geçerek, oradaki Türk ve İslam ordularını emperyalist güçlere karşı örgütleyip, kaybedilen savaşın intikamını almak için son nefesine kadar mücadele eden gerçek bir dava adamı..

Ve mücadeleyle geçen bir ömrün sonunda, Rus mitralyözüne karşı kılıcını çekip dört nala taarruz ederken kalbine saplanan bir mermiyle kanlar içinde şehadet şerbetini içen bir Mehmetçik..

İşte, Enver Paşa’nın öyküsü özetle budur..

Ülkede büyük bir kesimin hürmetle yadettiği Sultan Hamid’i devirip yönetimi ele geçirdiği için bir taraf onu hiç sevmezken; diğer taraf da senelerce Mustafa Kemal Paşa ile rekabeti ve Paşa’nın kendisinden hiç hazzetmemesi dolayısıyla Enver’in ismini bile anmak istemiyor bugün..

Yani hem Sultan Hamid’çilerin, hem de Atatürkçülerin öfkesi, Enver Paşa’yı bugün yalnızca Sarıkamış Harekatı ile gündeme gelen “kötü bir komutan” olarak bilmesine neden oluyor yeni nesillerin..

Sarıkamış şehitleri için 90.000 rakamını Atatürk’e yaranmak için vaktiyle hangi dalkavuğun ortaya attığını, haliyle Enver Paşa’yı sevmeyen her kesimden insanın da bu yalana balıklama atladığını pek bilen yok artık..

Komutanlık ne yazık ki böyledir..

Hayatınız başarılarla geçse de, eğer bir hata yaparsanız, herkes sizi o hatayla hatırlar..

Yavuz Sultan Selim Sina Çölü’nü 13 günde geçemeseydi ve yollarda askerleri çöl sıcağında şehit olsalardı, bugün Yavuz için ne söylenecekti?

II.Mehmed İstanbul’u almayı başaramasaydı, “21 yaşında hayalpereset bir oğlanın peşine takılıp da İstanbul mu fethedilir? Üstelik gemileri karadan yürütmeye çalışmış, böyle saçmalık olur mu?” diyen kaç milyon kişi olacaktı şimdi? Halbuki artık O’nu II.Mehmed olarak değil, Fatih olarak biliyoruz..

Bunları göze almasaydı, hiç Yavuz’a Yavuz, Fatih’e Fatih denir miydi?

Hayatı boyunca büyük işler başaran ve her seferinde düşeş atan Enver  Paşa da, son savaşını kaybetti ve 41 yaşında şehadet makamıyla bu Dünya’dan ayrıldı..

Tarih, tarihi yazanların elinde bir propaganda aracı olmaktan öteye gitmiyor artık..

10 Kasım’da sirenler çalar, 4 Ağustos’ta Enver Paşa’yı hatırlayan olmaz..

Ve çocuklar okullarda “Hoş gelişler ola, Mustafa Kemal Paşa” marşıyla yürüyüş yaparlar  19 Mayıs’ta..

Artık marşlarda bile “Kafkasya Dağlarında” değil, “İzmir’in Dağlarında çiçekler açar”

Ne dersiniz, Mustafa Kemal Paşa rakibini yendi mi?

Seversiniz sevmezsiniz, şu anda Mustafa Kemal Paşa’nın kurduğu ülkede yaşıyoruz.. Kuralları, sistemi o koymuş, çark ona göre işliyor öyle veya böyle..

Tamam, 4 Ağustos’ta sirenler çalmasın; 10 Kasım’ın ihtişamını gölgede bırakacak bir anma düzenlemeyelim Enver Paşa için..

Ama yine de Enver Paşa böyle hatırlanmayı hak ediyor mu?

Allah, bu büyük kahramanın hatalarını bağışlasın..

Enver Paşa’nın şehadetini kabul eylesin..

 

Nur içinde yat Enver Paşa!..

 

İbrahim Ethem AY 

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Yazıya 1 Yorum Yapılmış

  • Tayfun Kılıç

    10 Ağustos 2017 19:19

    Cevap Ver

    Birinci Dünya savaşına hangi grupla hangi ortak çıkarı vardı da girmek gereğini duydu? Bu nasıl bir kurmaylıktır? Bu savaşın tek mağlubunun Osmanlı devleti olduğunu (tarihi inceleyip haritalara bakıp önceki ve sonraki yüzölçümlerini kontrol edip) anlayamıyor musunuz? Çanakkale savaşında Milli savunma bakanıdır. Harbiye nazırı tamam. Ama ordu komutanı General Fritz Bronsart paşa dır. Alman imparatoru tarafından görevlendirilmiştir. Bunları da anlatsanıza. Ermeni tehcir emrini imzalayan da aynı genel kurmay başkanıdır. yani Alman subayı ama Türk Genel Kurmay Başkanıdır. Tarihi önce siz öğrenin sonra kitap yazın.

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Gündem
Suriye sınırında askeri hareketlilik sürüyor
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
IKBY'nin petrol ihracatlarında büyük gerileme

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu