img

Metin Ünal

02 Ağustos 2017 12:22

Ortadoğu'da ABD Merkezli Yeni Oluşum


TERÖRÜ DEVLETLEŞTİRME ÇABALARI

Sıcak gündemden haberiniz vardır. ABD terör örgütü PKK/YPG ye 100 tırlık silah yardımı yaptı ve toplam sayı 909 tır silah oldu. Tabi bunlar resmi rakamlar birde gayri resmi olarak gönderilen silahları da hesaba katarsak karşımıza inanılmaz rakamlar çıkacağından emin olabiliriz. Eskilere gidelim biraz gidelim ki bize karşı yapılan pazarlıkların ve ihanetin farkına varalım. Yaklaşık 40 yıl önce kurulan pkk’nın yardım ve yataklık sorumluluğunu Avrupalı devletlerce karar alınarak Almanya üstlendi. Bugüne kadar Almanyanın tutumundan bunu herkes rahat bir şekilde anlayabiliyor. Ancak bazı dengeler değişime uğradı ve sonuç olarak pkk maşasını kullanan el değişti. Gelin hep birlikte değişen dengelere ve oluşan mevcut tabloya göz atalım.

Almanya ve Türkiye arasındaki siyasi sürtüşmeler ve Türkiyenin şimdiye kadar hiç olmadık biçimde Almanya’ya karşı sert tavır alması, Alman hükümetinin Türkiye’ye karşı özellikle ekonomik yaptırım tehdidine rağmen Türkiyenin geri adım atmayıp hodri meydan demesi birde üzerine incirlik üstündeki Askerlerin kovulması sonucu, Almanya’nın bölgedeki karizması çizildi. Hadi çizilmesi bir kenara pkk’nin üzerindeki yaptırım gücüde azaldı. Peki tüm bunların ana sebebi ne? Almanya gibi güçlü bir ülke nasıl karizma çizdirdi ?

Öncelikle süreci iyi okumak lazım hani derler ya devlet aklı diye bir şey var nasıl işler bilinmez mevzu biraz bundan ibaret. Bilirsiniz Avrupalı iş adamları paranın  kokusunu uzaydan bile alır. Yarım ada ülkesi olan Türkiye Havalimanı işletmeciliğindeki önemli adımları ile Dünyadaki hava trafiği ağına aday oldu. Almanya başta olmak üzere içimizdeki birkaç destekçileriyle bunun iptali için adım attılar ama aniden bir çekilme ve projenin yapılmasına müsaade etme hissine kapıldılar. Nedeni ise basit FETÖ’nün darbe yapacağına ve projeyi durduracağına inandılar. Bu esnada Alman şirketlerin Türkiye’de yatırım keşfi yapmasına karışmadılar.  Süreç ilerledi darbe gerçekleşmedi üzerine hükümet ve Recep Tayyip Erdoğan tüm kartları açarak önemli atılımlarda bulundu ekonomik değerler artışı sürdürdü. Alman hükümetine boyun eğmeyen iş adamları Türkiye’ yatırım yapmaya karar verdi yani Merkel’e rağmen iş yapma kararı aldılar.

Planlar bir bir geri teperken Ortadoğu’da köşe kapmaca oyunları başladı. ABD ilk iş olarak Almanya güdümüne yıllar önce verdiği pkk’yi geri aldı ama işlenilen terör suçlarını üzerine almak istemedi bunun için pkk’nın %80 lik bir bölümü aldı ve ypg adını verdi geriye kalan  %20 lik kısım ise pkk ismi ve geçmiş günahlarıyla bir köşede kaldı. 40 yıllık süreç de anlaşıldı ki Türkiye bölünmeye izin vermeyecek bunun üzerine ABD Ortadoğu’yu tamamen sömürge haline getirmeden önce Araplar ile Türkiye’nin sınır ilişiğine kesmek istiyor. Bunun da bir tek yolu var Türkiye’nin sınır boyunda bir devlet kurmak ve Arap-Türk ilişkisini kara ve hava yoluna kapatmak. İşte bu çerçevede DAEŞ bahane edilerek Türkiye sınırına 909 tırlık bir silah sevkiyatı yapıldı ve bu silahların hiçbiri şuana kadar daeş’e karşı kullanılmadı. Bakın bizi nasıl aptal yerine koyuyorlar. ABD’nin verdiği silahlar arasında uçak savar füzesi de var. DAEŞ’ de savaş uçağı varda biz  mi bilmiyoruz? yoksa füze bize karşı mı kullanılacak?

Tabi ABD bu girişimlerde bulunurken 40 yılın emeğini heba etmek istemeyen Almanya hala Türkiye’ye Avrupa Birliği toplantısında baskı uygulayıp ekonomik yaptırım için çaba sarf ediyor. Amaç ise belli ABD bölgenin meyvelerini yerken hak idda etmek. Birde işin Peşmerge boyutu var. Mesut Barzani ABD’nin yeni oluşumunun farkında ve onlarda ellerindeki bölgeyi kaybetmek istemediği için bir ara Referandum istiyorum diye çıkış yaptı ama ABD onunda sesini kesti büyük ihtimal Barzani’nin silahlı yapılanması da çeşitli oyunlarla ypg’ye katılacak.

İsrail’de köşe kapmacadan geri kalmadı ABD’ kendi çıkarlarına yönelince İsrail’de bir hışım ile Kudüs’ü tamamen kontrol altına alma hatta ileride müslümanlara yasaklama politikasına girdi ancak beklenmedik karşı koyuş istediklerini başarmalarına engel oldu. Onlarda farkına vardı ki ABD olmadan bir hiçler.

Türkiye tehlikenin farkında ki S-400 füze savunma sistemini resmen NATO’ya karşı koyarak Rusya’dan aldı. Aldığımızda kopan kıyameti herkes biliyor ama siz asıl kıyameti bekleyin . Eğer Türkiye bu sistemlerden birini Musul- Kerkük ve çevresini kapsayacak bir şekilde sınır boyuna kurarsa işte o zaman çıkar odakları eller, kolları bağlandığı için yaygarayı kopartır. Büyük bir oyun dönüyor ve oyuna dahil olmak isteyen bir çok örgüt ve ülke var. Bir yandan da Türkiye’nin saf dışı edilmesi ABD’nin en büyük isteği. Bu çerçevede Pakistan’da bir darbe gerçekleştirildi. Bir daha ki yazımızda Pakistan darbesi ve Türkiye’nin Ortadoğu politikasını mercek altına alacağız. Selametle...

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Suriye sınırında askeri hareketlilik sürüyor
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
IKBY'nin petrol ihracatlarında büyük gerileme

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu