img

Metin Ünal

06 Temmuz 2017 18:01

Kişiler Siyaseti


Cumhuriyet tarihi siyasetimizin bir hasatlığı olan ama o kadar çok alışıla geldiği için duyarsızlaştığımız bir konu kişiler siyaseti. Ancak siyasete farklı pencerelerden bakılınca bir kısım insanların fark edebildiği diğerlerinin ise okuyunca veya anlatılınca, görüşü her ne olursa olsun haklısın demekten başka bir şey diyemediği bir mevzu.

 

Her hükümet döneminin siyasete damga vuran liderleri olur. Bu liderler genellikle köklü değişiklikler yaparak, alışılmamış hamlelerde bulunarak insanlar üzerinde etki ederler. İnsanlar diyorum yanlış anlamayın. Konu veya ortaya konulan proje her ne olursa olsun kesinlikle faydasına veya zararına bakmadan bu projelere itiraz edilir. Hatta tartışmanın bir adım ötesinde çatışma ortamları bile oluşur. Genellikle asıl çatışma nedeni ortaya konulan işler değil bu işleri yapan kişilerin bizzat kendileridir.

 

Tablo her ne kadar  olumsuz olarak görünse de asıl kaos bundan sonra başlıyor. Öyle bir hastalığımız var ki  günümüzün siyasetini konuşurken bile ölümünün üzerinde 50 yıl geçmiş olan siyasilerin hatalarını veya kötü sonuçlanan politikalarını işin içine katmadan konuşamaz olduk. Yanlış anlaşılmasın buradaki derdimiz geçmişi silip atmak veya yok saymak değil ama biz bu işi o kadar abarttık ki hiçbir projenin geleceğini tartışarak bizler için gelecek adına getirisini-götürüsünü tartışamaz olduk. Bu yüzden ülke adına politikalarımız ekseninde gelişen projeler daima bir hışım ile başlar sonu hesaba katılmadan milyar dolarlar harcanır. Sonuç olarak mundar siyaset elimizde kalan bir canlı bomba haline dönüşüyor. Tamamlanamayan tüneller, yarım kalan fabrika inşatları, yarım yamalak yapılan yollar bu sapkın zihniyetin ürünüdür.

 

Diyorum ya alışkanlık olmuş bizde birçok şey. Mesela dönüp dönüp Atatürk’ün hayatını tartışmak 21. yüzyılın siyasetine ne katacak. Adanan Menderes’in yıllar önceki siyasi politikasının bugün atılan adımlar ile ne alakası varda sürekli birileri bunları önümüze sürüyor. Bugüne kadar siyasi parti liderlerinin özel hayatını araştırmak veya onları izleyerek olumsuz bir şeyler yakalayıp belgelemek için kullanılan paraların hesabını yapmaya kalkışsak emin olun günlerimizi bu işe ayırmamız gerekir. Öyle çirkin parti siyasetleri var ki hiç bir parti kendisinin hayata geçirmediği projeyi kabullenmiyor. Muhalefet olgusu meclis de ülke nüfusunun tamamının haklarını koruyup onların yararına olan tüm adımları desteklemesi, hükümeti bir nevi denetlenesi gerekirken günümüzde bu anlayışın tersine, tüm partiler bir şey yapılacak ise bunu benim partim yapmalı anlayışını benimsiyor ve sonuç olarak kişiliklerin tartışılıp kişiler üzerinden siyaset yapıldığı sonucu ortaya çıkıyor.

 

Tarihin en büyük yıkımlarından birini yaşayan Almanya geçmişini sadece ülke olarak yaşadıkları dönüm noktasında tartıştığı için bugün daima ileriye dönük adımlar atarak dünyanın en büyüklerinden biri olduğunu göstermekte. Bizim siyasilerimiz ise bırakın günümüze siyaset üretmeyi geleceğe adım dahi atamıyor. Şuan konuşulmadığına bakmayın siz, gelecek adına en büyük projelerden biri olan çılgın proje için de zamanı gelince inanılmaz saçma eleştiriler yapılacak protesto edilecek. Adamlarında haklı olduğu mevzular var tabi. Bünyeleri böylesi dünya çapında projeler üretmeye alışkım değil. Birde bu tür insanlar plaza beyi oldukları için Anadolunu halkının ÖĞÜN TEK DEĞİL tabirini bilmezler. Geleceğe yatırım yapmaktan anlamazlar. Günü geçirelim geçirirken de para az veya çok cebimize aksın anlayışına sahipler.

 

Açık ve net söylüyorum. Seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile sürekli uğraşıp yeter ki gitsin lafını kullanan MANKAFALAR ile tekrar tekrar Atatürk’ü Necmettin Erbakan’ı Turgut Özal’ı Adnan Menderes’i tartışma meselesi haline getiren kendisini siyasetçi sanan  MANKAFALAR şunu çok iyi bilmeliler ki;  Kaliteli insan işiyle boş insan kişiyle uğraşır….

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu