img

Saliha EREN

08 Şubat 2014 15:25

Hem Ahlaklı Hem Özgür!


İnternet ve sosyal medyanın en güzel yanlarından biri de  hatırlamamızı kolaylaştırması. Artık hiçbir kişi ve kurum  Süleyman Demrel’in “Dün dündür, Bugün bugün” sözüyle yırtamıyor. Dün  söyledikleriniz hemen önünüze geliveriyor. Kıvırma payınız azalıyor.

Today’s Zaman muhabiri Mahir Zeynalov sınır dışı edildi. Gündem bu. Sebebi için iki iddia var. Birincisi tahrik unsuru içerdiği söylenen tweetleri sebebiyle Başbakanlığın talebiyle sınırdışı edildiği. İkincisi ise yine sözkonusu şikayet nedeniyle yapılan incelemede Türkiye’deki ikamet izninin bittiği yönünde.

Gazeteci kimliğine sahip bir insanın fikirleri veya eserleri sınırdışı edilmesini veya cezai yaptırıma uğramasını tasvip etmiyorum.

Bu sınırdışı olayını “basına hakaret”, “basın özgürlüğüne darbe” olarak değerlendirenler çok. Özellikle AB ve ABD’den alıntılarla uluslararası planda kötü göründüğüne dikkat çekenler…

Uluslararası yansımalar önemli elbette. Hani AB nin kapısındayız en nihayetinde.

Ama  merak ediyorum gerek söz konusu muhabir, gerekse çalıştığı gazetenin yöneticisi Bülent Keneş Türkiye’yi “kötü gösteren” “gerçek dışı tweet” için, gerçekleri iletmekle yükümlü oldukları Türk halkından özür dilediler mi?

Hem Türkiye’yi Elkaideci göstererek, hem de -bununla alakası var veya yok- sınırdışı olayını “özel sunum”la servis ederek iki kere kötü gösteriyorsunuz. Bu bir algı çalışması değilse nedir?

Basın aynı anda hem özgür hem ahlaklı olamaz mı?

Basın elbette özgür olmalı. Özgür olmalı ki gerçekleri kimseye göre eğip bükmeden okuyucuya ulaştırabilsin.

Yıllardır medyayı takip eden biri olarak  hiç bu kadar dezenfermasyonun gırla gittiği, yalan haberin, kişilik haklarına hakaretin, kamuoyu algısına yönelik operasyonların bir arada yaşandığı bir zaman hatırlamıyorum.

Basın özgürlüğünden dem vuran meslek kuruluşları bu ahlaksız oyuna karşı neden bir duruş sergilemiyorlar merak ediyorum.

Özgürlük niçin? Olayları saptırabilmek, kişileri ve kurumları hedef haline getirebilmek için mi?

Ahlak duygunuz yoksa muhalif de olsanız, yandaş da olsanız fark etmez. İnsanları sürekli aldatamazsınız. Yalanlarınız bir yerde kendini ele verir. Lütfen o zaman size“halka karşı sorumluluklarınızı” hatırlatanlara “bana baskı yapıyorsunuz” diye feryat etmeyin.

Karşınızdakiler “insan”dır ve “ne verirseniz yemez”ler.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
FETÖ bunu da yaptı… Öğrenciler hastanelik oldu
Türkiye
İstanbul'u korkutan iddia için açıklama geldi
Dünya
BM'nin hala Arakan'a erişimine izin yok

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu