img

Ercan FARAS

Ercan FARAS

28 Haziran 2017 17:34

YÜRÜYÜŞ'LE GELEN FIRSAT !!


   Kılıçdaroğlu'nun sözde adalet yürüyüşüyle ilgili özellikle sosyal medyada günlerdir bir çok senaryo yazılıp çiziliyor.
   Kimi Kılıçdaroğlu'na yapılacak bir süikastle, kimi çeşitli provakasyonlarla şişirilecek geniş çaplı bir ayaklanmayla, kimi de İstanbul'a varış tarihi olarak öngörülen 15 Temmuz tarihine yapılacak bir sabotajla, yürüyüşü ülke aleyhine bir sonuca bağlıyor.
   Herkesin analizine tezine saygım var. Hepsi doğru olmayabilir ama FETÖ ve PKK dahil tüm terör örgütlerinin destek verdiği böylesine bir organizasyon söz konusuyken, ülke aleyhine sonuç doğuracak her ihtimal gözetilmeli ve önlemi alınmalıdır.
   .
   Ben işin diğer tarafına dair bazı tespitler ortaya koymak istiyorum. Her zaman söylediğimiz gibi, söz konusu FETÖ, PKK ve hatta CHP'yi bu ülkenin aleyhine ustalıkla kullanan dış odaklarsa, bir hadisenin mutlaka birden fazla sonucu planlanmıştır.
   Yürüyüşten amaçlanan tam olarak nedir, yürüyüş esnasında süikast, ayaklanma gibi eylemler yapılacak mıdır bilemem. Ama eğer yapılmaz ya da devlet tarafından engellenir ve yapılamazsa, bu durum yine de muhalif cenaha CHP üzerinden bir fırsat yaratabilir.
   Malum, önümüzde 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Her ne kadar referandumda hayır oyu verenler %48'lik bir blok oluşturmuş gibi lanse edilse de, kendileri de biliyor ki öyle değil.
   Özellikle CHP içinde FETÖ ve PKK ile yakınlaşmadan rahatsız olan büyük bir kesim var. Bu kesim referandumda ideolojik karakterlerinden ötürü hayır oyu vermiş olsa da, mevcut yönetim ve politikalar devam ettiği sürece sağlam bir blok olarak etkili bir şekilde 2019 seçimlerine girmesi imkansız görünüyor.
   Bunu elbette ki FETÖ, PKK ve CHP üzerinden Türkiye'yi kontrol etmek isteyen güçler de görüyor.
   Her şeye rağmen ellerindeki en güçlü enstruman CHP. 2019 seçimlerinde muhalifleri CHP çatısı altında toplamak en uygulanabilir seçenek ama mevcut CHP buna elverişli değil. Çünkü terör örgütleriyle çok fazla yakınlaşmış ve muhalefeti çok fazla terörize etmiş durumda.
   CHP'ye 2019 seçimleri için bir modifikasyon şart ama süre kısıtlı ve yapılan işlem bu kısa sürede muhalif kesim üzerinde etkili olmalı ve güçlü bir blok oluşturabilmeli.
   CHP'yi tescilli ülke düşmanı kılan, FETÖ ve PKK ile olan kirli birlikteliğini açıkça gözönüne seren bu yürüyüş, CHP'nin tüm bu olumsuz imajını Kılıçdaroğlu'na yıkmak ve CHP'yi 'yukarı çıkmanın en kesin yolu tamamen dibe vurmaktır' mantığıyla, yeni bir lider ve yönetime hazırlamak amacını da taşıyor olabilir.
   Yürüyüşün sonundaki plan, boğazına kadar terör ve teröristlere bulaşmış olan CHP'yi, ani ve ses getirecek bir finalle yeni bir liderle ve yeni bir anlayışla makyajlamak, bu yolla da CHP etrafında çok daha geniş ve etkili bir muhalif birlik kurmak olabilir.
   Planın, en az yürüyüş kadar, yürüyüşten sonrasına dair de olduğununa dair en büyük veri, yürüyüşe gösterilen ilgi ve katılım oranı.
   Düşünsenize; ana muhalefet partisinin lideri, aynı zamanda da % 48'lik hayır cephesinin lideri konumundaki insan, Ankara'dan İstanbul'a kadar yürümek için yollara düşüyor ama arkasında cılız ve zorlama bir kitleden fazlasını toplayamıyor.
   Tamam, aynı şey değil ama bir de Tayyip Erdoğan'ın herhangi bir sebeple bir yerden bir yere yürüdüğünü düşünün...
   CHP içinde, genelbaşkan düzeyinde yapılan adalet yürüyüşüne kendi liderleri ve mevcut parti yönetiminin adaletine olan itirazından dolayı katılmayan büyük bir kesim var.
   Bu kesim, muhalif kimliğine rağmen vatan söz konusu olduğunda sağduyusu ağır basan kişilerden oluşuyor. Ve onları ülke lehine kurulacak yeni sisteme katmanın tam zamanı.
   Teröriste, teröriste yardım edene sertleşirken, diğer konularda daha kapsayıcı bir politika ve dil kullanılırsa vatan hainlerinin kaybettiği kan, bize doğru akacaktır. Ve gücümüze güç katacaktır.
   Elbette teröre haine karşı hiç olmadığımız kadar net ve sert olağağız. Ama şunu unutmayalım ki düşmanın en büyük silahı yine bizim aramızdan çıkardığı insanlar.
   Biz gereksiz kavgalar yerine geçmişine takılmadan ortak noktamız olan vatan konusunda ne kadar çok insanla bir olabilirsek, başarı şansımız o kadar artacaktır..

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Yazıya 2 Yorum Yapılmış

 • Sehriban

  06 Temmuz 2017 01:43

  Cevap Ver

  Kılıçdaroğlu o kıt akliyla sadece emir konuta dogrultusunda hareket ediyor
  Getirisi goturusu ne olur kocaman bir sıfır
  Evet chp nin yeni bir yuze ihtiyaci var
  Keza kilicdaroglu kadar hain olmaliki disardan yonetilebilsin
  Buda risk onlar icin
  Kalemine yuregine saglik

 • Mustafa akman

  05 Temmuz 2017 09:17

  Cevap Ver

  Ercan bey'in isabetli yorumlarını hep beğenmişimdir. Bugün ayrı düştük.
  Bu yürüyüş, Kılıçdaroğlu'nun CHP'deki yerini sağlamlaştırdı.
  Neticesi ne olur bilmiyorum. Ama Gezi olamaz. Zira FETÖ polisi hakimi valisi yok bu defa.
  OHALde taşkınlığın yeri belli. Sosyal Medya, Gezi'de etkin rol oynamıştı. Şimdi suç teşkil ediyor ve suçlu derdest edilebiliyor.
  Alman gizli servisi yakalandı. Sınırdışı edildi.
  Ki bunlar bildiğimiz.

  Boş teneke gürültüsü olur.
  Sonra
  KK yerinde kalır
  İş kapanır.
  Vesselam

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Haşd-i Şabi ve Peşmerge çatıştı!

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu