img

Hamit Serhan Cansız

05 Mayıs 2017 14:29

Ecdad'ı Muhammediye'nin Aslanı


       Fani dünyanın haber kaynaklarında bir dakika bile makamı övgüye layık olamayan, anasını gözü yaşlı, hanımını kucağında bebekli, babasını acı bir gururla, köyünü kahramanlıkla çocuklarını yetimlikle bırakan aziz şehidim!

       Hani bir ay sonra evine gelecektin, hani çocuklarına oyuncaklar alacaktın, fotoğraf çekiliyordun, göğsünü kabartıyordun ben vatani görevimi yaptım der gibi hani asarım evimin bir köşesine diyordun. Kalleşler aniden baskın yaptığında silahına sarıldığın gibi dışarı koşmuş, kurşun yağmuruna tutulmuştun yavaşça yere yığılmış aileni düşünüyor ve bir yandan da kelime-i şahadet getirmenin heyecanını yaşıyordun. Düşünme aslanım biz, bu vatanın evlatları, her daim ailenin yanında olacağız. ’’Acı haber tez duyulur’’  derler ya öyle hakikaten de. Komutanın eli titreye titreye kapıyı çaldı acı bir cızırtıyla kapıyı açan annen yere yığıldı ki o ne asaletli bir yığılmaydı. Kan kırmızısı bayrağa sarılmış tabutunun önünde ağlaşan komşuların arasından gelen hanımın yere çökmüş gözünden damlayan iki damla gözyaşını silmekle meşgul oluyordu. Biliyordu ki o dik durmazsa çocukları mahvu perişan olurdu. Büyük oğlun her şeyi anlamış, bir köşeye çekilmiş, dudaklarını bükmüş hıçkıra hıçkıra ağlıyordu. Baban ağır ağır geliyordu. Ne kadar da yanmış içi ki ağlayamıyordu bile. Selanı veriyordu Hafız Mehmet ama nasıl yanık veriyor belli ki kan kardeşinin de içi fazlasıyla yanmış idi. Akşam olmuştu artık çocuklarını uyutan hanımın bir kenara çekilmiş içine içine ağlıyordu. Sabah oluyor. Cenaze namazı kılınıyor, tabutunu sırtlıyorlar. Elinde olsa babanın tek başına taşıyacak da izin vermiyorlar. Toprak atmak, içi yanan bir baba için hiç de kolay olmuyor. Çekiliyor bir kenara sadece izliyor. Tez geçiyor zaman, büyüyor çocukların okulda bir gün veli toplantısı oluyor belki babaları gelemiyor ama kendileri iyi biliyor ki orada bulunan babalar senin sayende oradaydılar. Belki eve boyunları bükük dönüyorlar lakin her daim gururlu olmayı biliyorlar. Hanımın çalışmak zorunda kalıyor. Yoruluyor, tükeniyor ama eve geldiğinde sen kokan kazağı eline aldığı zaman akan iki damla gözyaşı, onu ayakta tutuyor. Annen her namazdan sonra kırık çerçeveli fotoğrafına bakıp ağlıyor. Baban kahvede çayını yudumlarken maç yapan çocuklara gözü ilişiyor, küçüklüğün geliyor aklına yudumlayamıyor daha çayını. Kalkıyor, ayakları götürmüyor ki kabristana ziyarete gelsin. Ne yapacağını bilmez bir şekilde ağır ağır yürüyor.

     Yiğidim! Sanma ki bu vatanın evlatları seni unutur. Sen vatanın bekçiliğini yaptın bize de devrettiğin bayrağı taşımak düşer. Başka analar ağlamasın. Başka çocukların boynu bükük kalmasın diye şahadet şerbetini içtin. Gönlümüzün yekpare yerinde her daim bulunacak, senden aldığımız cesaret ve şevk ile vatana hizmete her daim devam edeceğiz. Aslanım, akan her damla kanın al sancağın kuvvetini bir nebze daha artırdı. Ruhun şad, mekânın cennet olsun. 

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Yazıya 9 Yorum Yapılmış

 • İslam Cansız

  16 Mayıs 2017 19:38

  Cevap Ver

  Duygularımıza tercüman olduğun için teşekkür ederim.Senin gibi vizyon ve misyon sahibi imanlı,ülkesine ve milletine bağlı şuurlu nesiller oldukça bu vatan hiçbir zaman bölünmez,bu bayrak inmez,bu Ezan dinmez.Bu duygularla yazarlık hayatında olduğu gibi ömrün boyunca sana Rabbim'den sağlık ,mutluluk ve başarılar dilerim.Herşey gönlünce olsun.Amcan olarak seninle gurur duyduğumu ve bir ömür yanında olduğumu bilmeni istiyorum.Allah yardımcınız olsun.

 • acemi kalem

  16 Mayıs 2017 12:45

  Cevap Ver

  Kalemine yüreğine sağlık. Umarım gün gelir daha iyi işler çıkarırsın...

 • Kerem İşlek

  08 Mayıs 2017 18:15

  Cevap Ver

  Bir duygu ancak bu kadar güzel kaleme alınabilir. Kalemini yüreğin gibi kullanmışsın. Başarılarının devamını diliyorum...

 • Bünyamin Bektaş

  06 Mayıs 2017 00:10

  Cevap Ver

  Şehitlik gibi yüksek bir mertebeyi nacizane dile getirmen fazlasıyla müteşekkür etti.

 • Muhammed Çelikkol

  06 Mayıs 2017 00:09

  Cevap Ver

  Yekpare vatanımın yadigar genç yazarı başarılarının devamını diliyorum...

 • Yuşa Mert

  06 Mayıs 2017 00:07

  Cevap Ver

  Allah davandan seni vazgeçirmesin. Başarıların devamını diliyorum...

 • Musa Hoşoğlu

  06 Mayıs 2017 00:06

  Cevap Ver

  Kalemini kutluyor yazarlık ve vatan sevdası davanda başarılarının devamını diliyorum...

 • Sırrı Berkay Kara

  06 Mayıs 2017 00:05

  Cevap Ver

  Kardeşim yazdığın yazıyı çok beğendim. Bu düşüncelere sahip kardeşlerimizi görmek beni mutlu ediyor. Başarılılarının devamını dilerim...

 • m cansiz

  05 Mayıs 2017 21:10

  Cevap Ver

  Canim abim Allah yolunu açık etsin

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu