img

Furkan Engin

03 Mayıs 2017 09:10

Türklerin İslam ile Tanışmaları ve Müslümanlığı Kabul Edişleri - 2


Türklerin İslam'ı seçmesi ve benimsemesinde İslam'ın Gök Tanrı inancı ile benzerlik göstermesinin etkisi büyük olmuştur. Bunu örneklendirecek olursak: Türkler, İslam'dan evvel de tek tanrıya inandılar. Domuz beslemediler ve domuz eti yemediler. Türkler cennet ve cehenneme inandılar. Cennete, Uçmağ ve Cehenneme ise Tamu dediler. Türklerin ibadetlerini nasıl yaptıkları tam olarak bilinmese de Rükünç yani secde ettiklerini biliyoruz. Türklerde de Tanrının, Bayat, Ogan, Ülgen gibi sıfatları vardır.  Bayat, zenginlik manasına gelir. Ogan, kudretli manasına gelir. Ülgen, yüce ve azametli manasına gelir. İşte bütün bu benzerlikler ve uyuşmalar Türklerin Müslüman olmasına zemin hazırlamış ve Türkler İslam'ı benimsemişlerdir.
Türklerin kılıç zoru ile Müslüman olduğu gibi asılsız iddialar mevcuttur. Lakin bunun müddeilerinin iddiaları tarih ile çelişmektedir. Zira kendileri Türklerin kılıç zoru ile Müslüman olduğunu iddia ederler ve bunun Emeviler döneminde olduğunu ifade ederler. Lakin Türkler kitlesel olarak Müslüman olması Emevilerden çok sonra 10. Yüzyılın başlarında gerçekleşecektir. Ayrıca İslam dininde zorla Müslüman yapmak gibi bir husus yoktur. Bu durum Türklerin karakter yapısına olduğu gibi İslam'a da aykırıdır. Esasen şahsi fikrimce ,''Türkler kılıç zoru ile Müslüman olmuştur.'' demenin altında farklı hesaplar vardır. Zira bu sözü ne tarih ilmini merak eden ve öğrenen bir Türk, ne de İslam'ın kural ve kaidelerini bilen ve farkında olan bir Müslüman tarafından söylenemez. Bu sözü söyleyenler, Türklerin İ'la-yıKelimetullah'a hizmet etmelerinden, İslam'ın  kılıç tutan eli olmalarından , yüzlerce yıl haça çarpan hilalin adı oluşlarından , İslam'ın ve Müslümanların Hamisi konumuna gelmelerinden fazlasıyla rahatsız olmuş Türk ve İslam düşmanlarıdır. Buradan hareketle Türkleri hem Alem-i İslam'a hem de Müslümanlığa düşman etmek niyetindeler. Bizim burada içimizdeki düşmanlarımızı iyi tanımamız , dışarıdaki düşmanlarımızı da unutmamamız ve bu hususa azami dikkat etmemiz icap eder.


Şimdi tekrar tarihe dönelim ve Türklerin kitleler halinde ne zaman Müslüman olduklarına bir göz atalım. İslamiyet'in yayılmasında Müslüman tüccarlar büyük rol oynamıştır. Artık ticaret yolları üzerinde olan Türk Devletlerinin ahalisi Müslümanlığa farklı bakmaya başlamış, ve halk İslam'a ısınmıştır. 920 senesine gelindiğinde İdil Bulgarlarının Hükümdarı İlteber Almış Han Müslümanlığı kabul etmiş ve ilk Müslüman Türk Hükümdar olmuştur. Abbasi Halifesi Cafer el Muktedir Billah’a bir elçi yollayarak Müslümanlığı kabul ettiğini bildirdi. Ayrıca 3'te istekte bulundu. Bunlar Kendilerine İslam'ı öğretecek alim ve hocaların gönderilmesi, mescit ve medreseler inşa etmek üzere ustaların gönderilmesi ve yapacağı kalenin masrafları içinde bir miktar altın istedi. Bu durum Bağdat'ta coşku ile karşılandı ve İdil Bulgarlarına gitmek için Bağdat'ta 5.000 kişi gönüllü oldu.  Ne var ki, kısa bir süre sonra çok büyük bir Türk İmparatorluğu olan Karahanlıların Hükümdarı Satuk Buğra Han İslam'ı seçti. Ve Ardından Abdülkerim ismini aldı.Karahanlı Sülalelerinin kahir ekseriyeti kendisini destekledi.
Karahanlılar, İdil Bulgarlarından çok daha büyük bir İmparatorluk olduğu için 40 sene öncesine kadar ilk Müslüman Türk Devleti Karahanlılar olarak bilindi. İdil Bulgar Devletini biz İbniFadlan'ın seyahat namesinden öğrendik. Karahanlılarda İslam'ı kabul etmeyen ve Satuk Buğra Han'ı hoş karşılamayan amcası OğulcakKadır Han ile Satuk Buğra Han savaştı.Satuk Buğra Han galip geldi ve amcasını öldürdü. Karahanlıların Batı Kanadına hakim oldu. Daha sonra Karahanlı olmayan Müslüman boyların desteğini arkasına aldı. Kendisine saldırmak için hazırlanan Doğu Kanadı Hükümdarı Bazır Arslan Han ise Çinlilerin desteğini almış bulunmaktaydı. Balasagun'da yapılan büyük savaşı kazanan Abdülkerim Satuk Buğra Han Devletin birliğini tekrar sağlamış bulunmaktaydı. Artık Türkler kitleler halinde İslam'ı kabul etmeye başlamışlardır.


 İlerleyen senelerde Karahanlılar en büyük İslam Devleti haline geleceklerdir. Artık Türkler İslam'ın Hamisi konumundadır. Ve İ'la-yıKelimetullaha hizmet etmeye başlamışlardır. Karahanlılardan sonra kurulmuş olan yedi büyük Türk İmparatorluğu (Gazneliler, Büyük Selçuklular, Harezmşahlar,  Altın Orda, Osmanlılar, Büyük Timur, Babürler) İslam'ın Hamiliğini yapacak ve İ'la-yıKelimetullaha hizmet edeceklerdir.

 

Günümüzde gene Türklerin Müslüman oluşunu hazmedemeyen bir takım kimseler, İslam'ın Türklere benliklerini unutturduğunu ileri sürerler. Bu noktada şunu hatırlatmakta fayda görüyorum. Attila ile Avrupa'ya giden Türkler bu gün benliklerini yitirmiş durumdalar. Müslümanlığı kabul etmeyen Macarlar ve Bulgarların bir kısmı tamamen benliklerini yitirmişlerdir. Ayrıca günümüzde yedi bağımsız Türk Devleti (Türkiye, Özbekistan, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) vardır. Ve bu devletlerin halklarının kahir ekseriyeti de Müslüman'dır. Gene bu Türk Devletlerinde Müslüman olmayan tebaanın kahir ekseriyeti de Türk değildir. Oysa Türk olup ta Müslümanlığı benimsememiş olan boyların bu gün  esamesi okunmamaktadır. Günümüz Türk İslam Devletleri ile alakamız ise çok yetersizdir. Kim bilir, belki bugün uzak görünenleri yarın yakın edebiliriz. Tarihten ibret almak ümidi ile...

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu