img

Ercan Harmancı

Ercan Harmancı

20 Nisan 2017 17:31

Beşon Soysuz; Gezer Donsuz (!)


Selamı kelama bağlarken “Otel salonlarının paralarını kim ödedi?” diye soralım! Bu soru nereden çıktı? Sizce nereden çıkmış olabilir? Bir başka soru da  “Salonlarda bir bardak çay 5 -15 lira ama ihtiyar amcamın ikram olan çayını değil de garibanın parası ile tutulan otelin çayını tercih ettiler?” anladım oteller fakirleşmesin (!)

Otellere, gariban kardeşim ki sandıkta hiç düşünmeden oy veren kaç kişi davet edildi? Kendileri makam koltuklarında ya da protokol koltuklarında oturmaktan yorulanlar bir yanda diğer yanda sadece ellerine tutuşturulan materyallerin lojistiğini yapan hizmet erleri çalıştı; koltukperestler ve ihaleseverler onlar yattı!

Nasıl bir akıl tutulmasıdır ki yerel yönetimler referandumun ne olduğu ve niçin yapıldığını anlatmak yerine kendi vizyonlarını önceleyerek etkinlikler yaptılar! Şunu yaptık şunu yapacağız bu arada size sormadık soruları başkalarından paraları sizden alıyoruz! Hatta öyle akıl tutulması durumlar yaşanmıştır ki? 15 Temmuz’dan sonra kendilerini temize çıkarmak isteyenler kendilerini aklamak için kişiler araya konularak bürokratların arkasına sığındılar! Ki bürokratlar maalesef “Bizi davet eden kim, neden davet ediyor?” sorusunu sorma gereğini bile duymadan o etkinliklere katıldılar!

Adı referandum halk oylaması olsa da bürokratlar da yerel yönetimlerde halkın yaşadığı mekânlara ulaşmadılar hatta şahsi görüşüm gitmek istemediler! Bunun birçok nedeni olabilir ama en önemli nedeni sürekli kendilerine ulaşmaya çalışan garibanlarla yüz yüze gelmek istemediler!

Bu bir başarı ise bunun arkasındaki kahramanlar… Aksakallılar, Ulubatlı Hasanlar ve Kasımpaşalılar ve “Bunu kaybedersek ümmet kaybeder, kazanırsa ümmet kazanır!” niyetiyle kafası karışık olanları ikna eden yürekliler…

Cumhurbaşkanımız Beyefendi’nin karizmatik gücü olmasa hangi il yönetimi bugün kazandık diyebilirdi? El cevap hiçbiri…2016 yılında gündem olan referandum için ne zaman çalışılır gibi yapıldı son bir ay…

Bir başka gerçek daha var ki medya özellikle TRT referandum sürecinde ne tür yanlışlar yaptı? TRT’de yayınlanan diziler bir yalancı doğum hissi mi oluşturdu? Diziler sanıldığı kadar masum mu ya da toplum mühendisliği açısından doğru koordine edilebiliyor mu? Çarşamba günü malum dizinin yayınladığı saatte referandum yapılsa sonuç % 70 bandında çıkar mıydı? (!)

Bir başka gerçek var ki toplumda “Ak Trol ya da troller” olarak bilinen durumun sosyolojik olarak referanduma nasıl bir etkisi oldu? En çok zararı bana göre çoğu zaman bu toplumun inanç ve değerlerinin sınırlarını zorlayan tepkiler sebebiyle olumsuz olarak yansıdı! Aslında K.Kılıçtaroğlu üzerinden yapılan kodlamalar ve tiye almalar birçok sosyal gerçeği örttü ve bazı eksiklikler görmez olduk! Bir futbol takımı için holiganlar bıçak sırtı demekse nasıl bir sonucu ortaya çıkaracağı belli olmazsa siyaset için troller de aynıdır!

Fetö’nün revaçta olduğu dönemde ekranlarda, sayfalarda Fetö güzellemesi yapanlar bugün yine onlar ekran ekran dolaşıp köşe kapıyorlar! On sene önce söylediğin cümleyi ters çevir söyle yine revaçta ol! Onlar o ekranlardan devam ederlerse 15 Temmuz’da yaşadıklarımızı Allah muhafaza tekrar yaşayabiliriz!

Bürokratların % 80’i o zaman bilmem ne imamlarından referans alma yarışına girenler bugün de sağırı, dilsizi ve körü oynuyorlar… Selfi ile temizlenmek güzeldir! Kirlenebilirsiniz… Pardon daha fazla (!)

Ümmet dili geliştirilmeden kazanamayacağız temennim o ki bunu bir sıkıntı daha yaşamadan anlayabiliriz! 15 Temmuz’u bile yozlaştırdık… İyiler canını verdi efendiler yaptıkları programlarla kahramanı oynadılar! Yardım illa Allah’tan idi… Allah onları korudu da onlar demokrasiyi koruduk koruyacağız dediler…

Kısacası, Halil Kantarcı’yı ya da Erol Olçak ve yavrusu Abdullah’ın az mı kemiklerini sızlattılar! Birkaç saatliğine 3-5 bin lira alanlar neyi anlatıyorsunuz… Sizi anlamak istemiyorum…

Siz garibanın ekmeğinden kısıp garibanın çocuklarının namuslarının kirletildiği çevre düzenlemelerine devam… Madonna gibi kürklerle dolaşsanız da çıplaksınız! O nedenle “Karşımıza nasıl çıkıyorsunuz?” demeyeceğim! Zaten o zalimler de diyordu ki “Biz ıslah edicileriz” (!)  15 Temmuz Parkı’nda beş on soysuz gezer donsuz (!)

Kelamı selama bağlarken cennet için kendisini, sevdiklerini ve ümmeti ıslah etmeye çalışanlara selam olsun!

Ercan Harmancı

[email protected]

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu