img

İbrahim Ethem Ay

17 Nisan 2017 10:47

2017 Başkanlık Referandumu Notları – Kısa Kısa


Erdoğan ilk kez, seçim tarihini kendisinin belirlemediği bir seçime girdi..

Normalde halkın nabzını tutan ve halkın eğilimine göre siyasi tercihlerini gözden geçiren Erdoğan, bir anda Bahçeli’nin başkanlık sistemi çıkışıyla birlikte, bu yola girmek durumunda kaldı. Kafasında başkanlık hep vardı ama bunun olgunlaşması için bekliyordu. Bu sefer Bahçeli’nin çıkışıyla birlikte, “bir daha bu desteği bulamayız” diyerek girilen bu yolda, başkanlık sistemi prematüre (erken doğum) olarak dünyaya geldi. (Neyse ki erken doğan bebekler de sağlıklı bir şekilde yaşayabiliyor..)

Devlet Bahçeli en son bu ülkeyi seçime sürüklediğinde, tarihler 3 Kasım 2002’yi gösteriyordu ve meclisteki DSP-MHP-ANAP-DYP-FP bloğu, olduğu gibi barajın altında kalmıştı! Bahçeli’nin 2002’deki çıkışıyla Türkiye’de siyasete format atıldı! Ve şu son başkanlık sistemi çağrısıyla, Erdoğan’ın da başına benzer bir şey gelebilirdi. Allah korudu diyelim..

CHP’nin başında Kemal Kılıçdaroğlu yerine bir başkası olsaydı veya hiç kimse olmasaydı bu referandumda sonuç büyük ihtimalle hayır olacaktı.

CHP’nin başını çektiği ittifakın %48.6 oy almış olması, CHP’nin başkanlık korkusunun yersiz olduğunu ve kendine çeki düzen vermesi halinde onların da pekala bir başkan çıkarabileceğini gösteriyor.. Halbuki eski sistemde CHP için tek başına iktidar hayaldi.

CHP %48.6’lık oy oranını bir fırsat olarak görüp, iki yıl sonraki başkanlık seçimlerinde bunu artırmak için çalışmalara başlayacak mı; yoksa fırsat bu fırsat deyip kitlesini sokağa dökmeye mi çalışacak? Yeni sisteme uyum mu yoksa kaos mu CHP’nin tercihi olacak, göreceğiz..

AK Parti’nin ihtiyacı olan şey, Erdoğan’ın partiye dönerek kurumuş dalları budamasıdır.. %51 oy aldığı akşam özeleştiri yapabilen bir partidir AK Parti.. Erdoğan partideki belli başlı adamları budarsa, yemyeşil çiçekler filizlenecektir bunun hemen ardından..

AK Parti’de artık insanlar birlik beraberlik adı altında Bülent Arınç’ı falan toplantılarda görmek istemiyorlar, buna emin olun.  

AK Parti bilhassa Batı illerinde gençliği kaybediyor.. Gençler zaten fıtrat olarak iktidarı sevmezler, AK Parti’nin işi bu alanda çok zor..

Hollanda, Almanya filan bizi rahat bıraksa, belki de milletin kararı Hayır yönünde olacaktı. Bu millet zorlamaya, baskıya gelmez güzel kardeşim..

Bundan sonra hiç kimse Erdoğan’ı destekleyen kitleden bahsederken “muhafazakar kesim” demesin; çünkü cumhuriyet tarihinin en köklü değişikliği için bizler EVET dedik, CHP muhafazakar olarak kaldı..

….

Erdoğan’a gelirsek..

Milletin adamı yine kazandı..

Hem de adeta tek başına kazandı..

Ama sokakta kiminle konuşsam “o gidince ne olacak” diyor herkes..

Allah başımızdan eksik etmesin diyelim..

Tarihin bize gönderdiği lider O çünkü..

 

İbrahim Ethem AY 

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu