img

Saliha EREN

30 Ocak 2014 22:53

O’nun İsmi Hatırına…


“Kur’an’ı yere atan adam” diye bir video dolaşıyor ortalıkta. Bir dostumla bu olayı konuşurken “Allah’ın ona muamelesi kimbilir nasıl olacak” deyince aklıma Bişr-i Hafi geldi.

Hani tevbe ettiğinde yalın ayak olduğu için, ömrü boyunca bir daha hiç ayakkabı giymeyen Bişr.

Salih bir anne babanın evladı olan Bişr, babasını erken yaşta kaybeder. Kendisine miras kalan mal mülkün etkisiyle  etrafını saran kötü arkadaşlarının kurbanı olur.

Annesi eve hep sarhoş dönen Bişr’in saçlarını gözyaşlarıyla, şefkatle okşar. Helal süt emmiştir bu çocuk. Anne duası vardır ardında.

Yine bir gece yarısı, bardak boşanırcasına yağan yağmurun altında sallanarak yürüyen Sarhoş Bişr yerde bir kağıt görür. O zamanlarda kağıt, üzerine önemli şeylerin yazıldığı mübarek bir şeydir. Bu anlayışla kağıdı yerden alan Bişr, kağıtta “Allah” isminin yazılı olduğunu görür. Sarhoş bile olsa “Allah” ismi azizdir onun için. Kağıdı alır, eve götürür.  Temizler, güzel kokular sürer, yüksekçe bir yere koyar. Sonra uyur.

Sabah erken saatlerde ısrarla vurulan kapının sesine uyanır. Gelen babasının dostu olan bir demircidir. İbadetlerine dikkat eden, İslamı güzel yaşamaya gayret eden bu demirci bir rüya görmüştür. Rüyasında ona denilmiştir ki:

“Git Bişr’e söyle. O Allah’ın ismini aziz kıldığı gibi Allah da  onun ismini aziz kıldı. O Allah’ın ismini temizlediği gibi Allah (C.C.) da onu affederek günahlarından temiz kıldı”

Bunu duyduğunda “Bu şehir ve arkadaşlarım beni günaha sevkediyorsa ben de terkederim “diyerek evden fırlayan,  “Allah benim çirkin halimi güzel bir hale çevirdiğinde yalın ayaktım, ben dahi o hali değiştirmem” diyerek ölene kadar yalın ayak gezen bir adam. Ve o vefat edene kadar bir hayvanın bile pislemediği Bağdat sokakları.

Bir gün bir hayvanın sokağa pislediğini gören bir Bağdatlı “ Eyvah” der, “Bişr vefat etti.” Ki gerçekten Bişr gitmiştir dünya sahnesinden.

Şimdi bunları düşünerek “Eyvah” diyorum ben de…

Kendisini hatırlayan, ismini yücelten  kullarını rahmetiyle kuşatan ve bize bu kadar kibar davranan Allah, tam tersi durumlarda kimbilir nasıl mualemele eder?

Ürperiyorum.

Biz İncili Tevratı dahi “içinde Allah kelamı vardır” diye aşağılarda bırakmazken…

Kitap mübarektir yahu. Allah İsm-i Şerif’ini kalbimizden eksik etmesin. Amin.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu