İsa Abidoğlu

 • img

  Bireysel Din Çıkmazı

  • 06 Ocak 2017 08:21

  Genel durum: Ülkemizde son on yılda dini-kültürel-sosyal alanda bir takım değişimler gözlenebilmektedir. Söz konusu değişimlerin küresel alandaki değişimlerle ciddi bir ilgisi bulunmaktadır. Dünya toplumları ölçeğinde modern dönemde gerçekleşmesine kesin gözüyle bakılan bir olgu vardı. Sözkonusu olgu toplumların sekülerleşerek dinden uzaklaşacağı beklentisiydi. Fakat bu beklenti yapılan araştırmalara göre maddi unsurlar ve dünyevi yapıların küreselleşme ile birlikte yaygınlık kazanmasına rağmen dindarlık olgusunun toplumlara yön veren bir dinamik olma özelliğini kaybetmemesi realitesini ort..

 • img

  Sosyolojiyle Siyasetin Kesişim Noktası: Toplum Mühendisliği

  • 29 Ağustos 2016 13:06

  Ortaçağ Avrupa’sında halk arasında tartışılan önemli konulardan birisi uzun deniz seferlerinin kaderi ve imkânıydı. Söz konusu dönemde kilise, dünya merkezli bir evren anlayışına inanıyor ve merkezde duran dünyanın, tepsi gibi düz olduğuna kanaat getiriyordu. Bu inanış, uzun deniz seferlerinde gemilerin, dünya tepsisinin çeperinden umulmadık anda alemin karanlık kuyularına düşme korkusunu topluma hakim kılmaktaydı.  Bundandır ki ardında dokuz başlı ejderhalar ülkesi olan böylesi güvensiz bir zeminde ancak toplumdan dışlanmış korsanlar yaşayabilirlerdi. Fakat her şeye rağmen kilisenin işle..

 • img

  Takkeli Kemalizm

  • 20 Ağustos 2016 10:49

  Meş’um ve mel’un bir darbe teşebbüsünden bir ayı geçkin bir zaman geçti. Hiç şüphe yok ki bu darbe, ileride adı mezhepler tarihi kitaplarındaki “fîrâk-ı dalle” (sapık fırkalar) kısmında tezekkür edilecek bir grup tarafından yapıldı. 40 yıllık süre zarfında ahtapot kolları gibi toplumun tüm kesimlerini sarmasından dolayı böylesi bir yapıyla hasbel kader karşılaşmadan tutun da kol kola girmelere kadar geniş bir çizgide yolu kesişmeyen hiç kimse yoktur denilebilir. Fakat görülmektedir ki Gizli ve karanlık emellerine ulaşmak için her türlü yolu mübah gören, dini ve dinî duyguları istismar eden; mi..

Gündem
Türkiye'yi itham etmelerinin nedeni Suriye'deki oyunu bozmamız
Türkiye
Havuzda elektrik akımına kapılan 5 kişi hayatını kaybetti
Dünya
Pakistan'da çifte bombalı saldırı

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu