Ömer Faruk Koç

 • img

  Tamamen Duygusal

  • 06 Ekim 2016 18:55

  Yaşı tutan herkesin hatırlayacağı çok meşhur bir Telsim reklamı vardı. Cem Yılmaz'ın reklam sektörünün tozunu yeni attırmaya başladığı yıllar.  Neredeyse 3 dakika süren o uzun reklamın bir kısmında Cem Yılmaz'ın şöyle bir anlatımı vardı:  '' Cem Yılmaz 2001. Askerden yeni dönmüşüm. Herkes peşimde. Reklama çıkarmak istiyorlar. Telsim'i tercih ettim. Neden Telsim dersen, özel bir nedeni yok; tamamen 'duygusal' '' 'Tamamen duygusal' derken de eliyle artık evrensel olarak para anlamına gelen hareketi yapıyordu. Bugün Türkiye'de in..

 • img

  Kır Zincirlerini

  • 29 Eylül 2016 19:27

  Tarantino'nun en sevdiğim filmlerinden biri olan Django Unchained 'de hiç unutamadığım bir diyalog vardır:  Köle sahibi ve tüccarı Calvin Candie misafirine şöyle der:  ''Bütün hayatım burada etrafım bu kara yüzlerle çevrili olarak geçti. Ve onları gördüğüm her Allah'ın günü kafamda şu soru vardı: Neden bizi öldürmüyorlar? Bu ihtiyar Ben şuracıkta 50 yıl boyunca haftada 3 kez babamı keskin bir jiletle traş etti. Ben olsaydım, babamın o kahrolası boğazını keserdim ve emin ol 50 yıl beklemezdim bunun için. Ama o bunu asla yapmadı. Niye?'' Bu bur..

 • img

  Kurban Yaklaşırken...

  • 01 Eylül 2016 14:47

  Küçükken okuduğum masal, hikaye ve romanlardaki karakterlerle özdeşlik kurardım. Mesela ben Tom Sawyer'dım; yaramaz, ele avuca sığmaz, tam sopalık, ama bir yandan da duygusal ve merhametli.. Veya Çalıkuşu'nun Feride'sine aşık olmuştum.  Hadi hadi siz de kendisine karşı boş değildiniz, di mi? Çocukluğun verdiği saflık ve hayal gücüyle beraber okuduğum her kurgu eseri gerçekmiş gibi yaşardım zihnimde. Ahh Kibritçi Kız.. Ne çok üzülürdüm ona. ''Gel Kibritçi Kız! Bütün kibritlerini ben satın alayım; misliyle para vereyim. Yeter ki sen evine git; soğuktan..

 • img

  Abdulhamid'i Gerçekten Tanıyor musunuz?

  • 16 Ağustos 2016 22:35

  ***İşbu yazı yazarın herkese şiddetle tavsiye ettiği  “SULTAN HAMİD’İN SON GÜNLERİ” isimli kitap hakkındadır.Eğer bu yazıyı okuduktan sonra hemen bu kitabı alıp okumaya karar verirseniz yazar amacına ulaşmış demektir. Yazarın bu işten hiçbir çıkarı yoktur; tek arzusu kendisini çok etkileyen fakat nedense hiç bilinmeyen bir kitabın daha geniş kitlelere ulaşmasına aracı olmaktır. Sabırla sonuna kadar okursanız sevinirim. ********** Tarih boyunca hak ettiği konuma bir türlü yerleştirilememiş, kubbede bıraktığı sada üzerinde karar kılınamamış, hakkında birbirine taban tabana zıt iddiala..

 • img

  15 Temmuz'un "Küçük" Kahramanları

  • 15 Ağustos 2016 13:06

  15 Temmuz'dan beri adlarını dillerinizden düşürmediğiniz kahramanlar 'küçük' insanlardı. -'Sen onlara nasıl 'küçük' dersin bre densiz?'  demeden bir dinleyin hele. Evet, 'küçük' insanlardı onlar. Kimse onların önünde ceketini iliklemezdi. Arabalarının kapısını açan şoförleri yoktu, hatta belki arabaları da yoktu. Mesela şehit Erkan Pala.. Metrobüste sığacak bir yer arayan bir abimizdi büyük ihtimalle. Veya Gazimiz Kazanlı Mustafa Amca.. Ayranın son yudumuyla dönerin son lokmasını denk getirenlerden birisi olsa gerek. Peki y..

 • img

  Şehit Babası Olmak Zordur

  • 12 Ağustos 2016 12:27

  Şehit babası olmak zordur. Güzeldir elbet Büyük bir makamdır. Belki de sana şefaat edecek bir evladın babasısındır artık. Ama zordur be usta! Belki de meleklerin kıskandığı bir evladın vardır artık Ama onunla buluşmak için vuslatı beklemek zorundasındır. O bütün güzelliğiyle gitmiştir ve geride bıraktığı dünya onsuz daha bir çirkindir artık Ağlamamalısındır sen Şehit babasısın çünkü. Yıkanmadan, kefenlenmeden bir an önce Rabbine kavuşan bir oğlun vardır. Şehit babasına 'başınız sağ olsun' denmez '' Allah mübarek etsin' denir. Evladına &..

 • img

  Şeb-i Yelda

  • 05 Ağustos 2016 23:11

  Tarih: 21 Aralık 2013 Gülen o meşhur beddua şovunu yapmıştı. Kendisinden zerre hazzetmezdim ama bu kadarını beklemiyordum. O gün en az 30 defa izledim o şovu. İçim cız etti. Dedim ki: İşte şimdi bittiniz! Vallahi bu kadar ağır beddualar havada kalmaz; illa ki bir adresi bulur. O günden sonra artık hiç şüphem kalmamıştı; bu örgüt sonun başlangıcındaydı artık. 21 Aralık yılın en uzun gecesiydi. Ama o geceden itibaren geceler kısalıp gündüzler uzamaya başlıyordu. Dünyanın öbür yarımküresi için ise tam tersi. Onlar için şaşaalı günler artık geride kalacak ve milletin ..

 • img

  Je Suis Muslim!

  • 15 Temmuz 2016 15:00

  Benim İslam'dan anladığıma göre, 99 tane caniyi defetmek için dahi olsa 1 tek masuma bile bile kıyamazsın. Çünkü bizim Rabbimiz Kitab'ında: '' Kim haksız yere bir cana kıyarsa bütün insanları öldürmüş gibi olur. Her kim bir can kurtarırsa, bütün insanları kurtarmış gibi olur'' buyurmuştur. Bu öyle sağda solda özlü söz gibi paylaşılacak bir söz değildir; İslam'ın temel anlayışlarından biridir. Bu yüzden Fransa'daki saldırıya da çok üzüldüm. 'Ohh olsun' diyen varsa kendini hesaba çeksin. Fakat olayın bir de şöyle bir boyutu var: Türkiye&#..

 • img

  Zurnanın Zırt Dediği Yer

  • 08 Temmuz 2016 16:10

  Acı gerçek: İslamcılık öldü. Hadi insaflı olayım: buzdolabına kaldırıldı. ''Erdoğan yapar Erdoğan eder; o bizim yerimize halleder'' konforuna sığına sığına paslandık. İslamcıların Erdoğan sonrası için hiçbir planı,tasavvuru yok. Çok acı değil mi? Yarın bir gün ''Hayır o ölmedi, öldü diyenin kellesini alırım'' diyenlere ''Vallahi o ölmüştür, kendine gel'' diyecek Ebubekir'ler yok ne yazık ki. (Teşbihte hatadan Allah'a sığınırım) Erdoğan eğrilirse ''Seni kılıcımla doğrulturum'' diyecek cengaverler,babayiğitler yok. ..

Gündem
'Hükümet muhalefet yapmamıza izin vermiyor '
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
İsrailli yetkililere 'referandum' yasağı.

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu