Ercan FARAS

Ercan FARAS
 • img

  OYUNCAK ARABAM VE DEVLETİM

  • 12 Şubat 2017 21:32

       Çocukluk arkadaşımla, eskilerden muhabbet ediyorduk. Bir şekilde konu, benim en sevdiğim oyuncak arabama geldi. Basit, plastik bir arabaydı. Abim, o dönem lisede elektrik/elektronik bölümü okuyordu. Meraklıydı da okuduğu bölüme. Onun yapabileceğini düşünüp, arabama yapmak istediğim eklemeleri anlatmıştım. Hoşuna gitmiş ve işe koyulmuştu. O basit arabaya, bir motor, tekerlekleri döndürecek bir aksam ve far görüntüsünde iki küçük ampul takmıştı benim istediğim şekilde. Ve en önemlisi de, 'Bu araba senin eserin' diyip, en büyük kıyağını yapmıştı bana.     ..

 • img

  ÜLKEYİ NE HALE GETİRDİNİZ..

  • 24 Ocak 2017 16:10

     CHP ve HDP'lilerin, dillerinden düşürmediği cümledir 'Ülkeyi Ne Hale Getirdiniz..'    Akparti hükümetleri döneminde kazanılan onca ekonomik/sosyal kazanımı hiçe sayarlar, her türlü kösteği denemelerine rağmen her alanda yükselmiş çıtaları görmezden gelirler ve söylerler bunu.    Hem de çoğu zaman destek oldukları, yardım ve yataklık ettikleri, hatta direk olarak yaptıkları çeşit çeşit saldırılara karşı dimdik ayakta kalmamıza rağmen battık bittik diye feveran ederler.     Mevcut olan sıkıntıları kendileri ve işbirlikçileri yaratıyo..

 • img

  TRUMP, SEN KİMLERDENSİN?

  • 30 Aralık 2016 22:00

     Şu an ABD'de, seçim sonrası ve yeni başkan'ın göreve başlaması arasında bir geçiş dönemi yaşanıyor.     Normal şartlarda ABD devletinde süreklilik esas olsa da, sadece başkan'ın değil, arka plan yönetiminin de değişeceği izlenimi hakim. Dolayısıyle olması gerekenin, geleceğe etki edecek önemli adımların yeni yönetime bırakılması olduğu düşünülüyor.    Ancak Obama yönetimi giderayak Rusya ile derin çatlaklara yol açacak hamleler yapıyor.  Bunu, Rusya'nın siber saldırılar yoluyla seçimlere etki ettiği iddiası üzerinden yapsalar da ben..

 • img

  BUNU BÜTÜN DÜNYAYA ANLATIN

  • 17 Kasım 2016 13:59

     Dünya'ya uzun zamandır, para üzerinden yürütülen iğrenç bir sistem hakim .    Salonu ABD, yatak odası İNGİLTERE ve İSRAİL, yemek odası AVRUPA olan bu sistemin mutfağı ise ORTADOĞU.    Ortadoğu'dan, ortadoğu'ya yaşattıkları savaşlardan, terörden, kandan ve bu sayede kendilerine doğru akan paradan beslendi ve tüm dünyayı sardı.    Ama elbette sistemin devam edebilmesi için çağa ayak uydurmalıydı.     Artan ihtiyaçları doğrultusunda, artık uyanan Ortadoğu'nun yanına, başka kaynaklar da sağlaması lazımdı.    Y..

 • img

  TRUMP'IN ŞİFRELERİ

  • 11 Kasım 2016 18:49

     ABD seçimlerinden, sürpriz sayılabilecek bir sonuçla Donald Trump başkan olarak çıktı.    Sonuçta ABD hala dünyanın süper gücü. Dolayısıyla tüm dünya yeni başkanı üzerinden ABD'nin yeni dönemini okuma derdinde.    Peki ABD'nin yeni başkanı, yani Donald Trump kim? Kimin adayı? Kimin adına, hangi küresel politikaları güdecek?    ABD'nin, 'ABD'yi kendi dünya düzeni hayalleri adına kullananlar', yani 'küreselciler, bir başka deyişle 'üst akıl' tarafından yönetildiği herkesce malum.    Küreselcilerin, ABD'yi, sistemleri adına bir süper güç haline getir..

 • img

  EVET, BAŞKANLIK ÜLKEYİ İKİYE BÖLECEK

  • 01 Kasım 2016 17:36

     Cumhuriyet'le kurulan sistemin, milleti ka'le almadan güç/statü yüklediği kesimin etkisini kaybetmesiyle, Türkiye gerçek sahipleri tarafından yönetilmeye başladı. Ancak bu durum, ekstra bir adamın; Tayyip Erdoğan'ın varlığıyla sağlandı.     Yani sistemin etkisizleşmesi ve ülkenin/yönetimin olması gereken şekle girmesi, her zaman bulamayacağımız bir adam ve her zaman sahip olamayacağımız bir güç sayesinde oldu.     Güne dair bir çok avantajı içerecek olsa da, başkanlık sisteminin önemi bu "her zaman bulamayacağımız" realitesinde..

 • img

  ABD'nin KABUSU

  • 27 Ekim 2016 12:15

     Ticarette sıkça kullanılan bir stratejidir. Önce potansiyel müşterilerinizin istediği gibi görünürsünüz. Ve sizinle, gördükleri siz üzerinden ilişki kuran müşterileriniz, zamanla sizi o gösterdiğiniz seviyeye taşırlar.    Amerikan rüyası da böyle oluştu. Bütün dünyaya bir fırsatlar ülkesi olarak gösterilen Amerika, gösterilen o fırsatın peşinden koşanlar tarafından gerçek bir fırsatlar ülkesine dönüştürüldü. Ve rüya gerçek oldu. Tıpkı, amerikan kabusları gibi...    Bu şekilde bir süper güç haline getirilen Abd, aynı stratejiyle bütün dünyaya hükmetmeye başlad..

 • img

  SİSTEMİN 'BAŞKANLIK' IZDIRABI

  • 13 Ekim 2016 15:02

     Sadece bir yönetim sistemi değil başkanlık, bizi yönetmek için kurdukları sisteme vurulacak en büyük darbedir.    Sadece 'Erdoğan başkan olmasın' değil dertleri, başkanlık vatanla vatan haini arasına çekilecek bir perdedir.    Başkanlık sistemi tartışmalarını şekil/şemal düzeyine indirgemek, yapılan en büyük yanlışlardan biri.     İtiraz edenlerin derdi daha iyi yönetilmek değil, yönetemeyecek olmak.    Çünkü biliyorlar ki başkanlık'la, ingiliz'in kurduğu kontrol/vesayet sistemi sona erecek.    Kontrol b..

 • img

  MUSUL'DAKİ TUZAĞA DİKKAT

  • 11 Ekim 2016 20:47

     Son günlerde en önemli gündem maddelerinden biri Musul. Daeş'in işgali altındaki Musul'a operasyon için bir çok ülke sıraya girmiş durumda. Hatta bu konuda derin çatışmalar bile yaşanıyor.     Derin dedim çünkü, Musul'a müdahale konusunda ortaya koyulan gerekçe ve tezlerin hiçbiri, ardında yatan gerçekleri yansıtmıyor.     Abd; Musul'a Türkiye ve Türkiye kontrolündeki peşmerge güçlerinin girmesini istemiyor. Buna gerekçe olarak da Daeş'in Sunni bir örgüt olmasını ve Musul'u işgal ederken, Musul Sünnileri tarafından gördüğü de..

 • img

  ÜSTÜN'LÜKLERİ BİTTİ, DARISI HUKUK'LARINA..

  • 05 Ekim 2016 18:24

  Türkiye'de en tartışmalı kavramlardan biridir hukuk. "Neye göre/kime göre" gibi sorulara muhattap olabilen ve bu soruların cevabında derin paradokslar barındıran bir kavramdır. Kurallardan oluşur. Anayasa'dan başlar, kanunlarla devam eder. Kendileri genelde kabul etmeseler de, içinde her daim hakim gücün ideolojisini barındırır. İşte hukuk'un sıkıntıları da, "neye göre/kime göre" soruları üzerinden oluşan paradoksları da burada başlar. Ülkeye/Erk'lere hakim olan, hukuk'a da hakim olur. Ve hukuk, onlar için, onlardan olmayanlara göre daha bir ..

Gündem
Mardin'de hudut karakollarına saldırıya misliyle karşılık verildi
Türkiye
AK Parti'li yöneticilerden Defarges hakkında suç duyurusu
Dünya
Doğu Türkistan'ı neden unutuyoruz?

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu