Erdem Sezer

Erdem Sezer
 • img

  Kapitalizmin İslâm ile Savaşı

  • 24 Mart 2017 17:42

  Trt Belgesel’de ev restorasyonları yapılan bir program seyretmiştim. Çok ünlü bir iç mimar, katılımcıların evlerini alıyor ve onların isteklerini göz önüne alarak baştan yapıyordu. Seyrettiğim bölümünde Amerika’da yaşayan bir Japon’a klasik Japon tarzında, kağıttan sürgülü kapıları olan, az eşyalı, bol ışık alan minimalist tarzda çok güzel bir ev yaptılar. Benim dikkatimi çeken ise programda sunucunun söylediği bir cümle oldu. Evi ve yapacağı işi anlatırken “Gittiği her yere kendi kültürünü de götüren Japonlar Manhattan’da bir apartman dairesinde bile kendi kültürünü yaşatıyor.” ded..

 • img

  Neden Evet Diyorum?

  • 14 Şubat 2017 15:06

  15 yıldır işler Güçlü Lider ile yürüyor. Liderin güç verdiği sistem yerine sistemin güç verdiği lidere ihtiyacımız var. İşte bu yüzden #Evet! ----------- Bir dönem Ak parti gitsin diye ülkenin iflas etmesi pahasına "Hiçbir şey almayın ekonomi çöksün akpden kurtulalım" diyorlardı.  Daha sonra halk Türk Lirasına sahip çıkarken "Dolar alıp ekonomiyi çökertip akpden kurtuluyoruz" dediler. Gezi'de, 17-25 Aralık'ta ülkeye milyarlarca liralık zarar verdiler. Chp'li bir milletvekili iki ay için 2 trilyon liralık telefon faturası ödetti devlete. Bunu..

 • img

  Ahlaksızlık Nasıl Yayılır?

  • 09 Şubat 2017 10:32

  Yıllar önce televizyonda Şov tivide Erman Toroğlu'nun spor programını seyrediyordum. (O dönem tekel vardı. Bunlardan başka program yoktu) Fenerbahçe Galatasaray maçında fenerli bir taraftar, Galatasaray'ın efendiliği ile tanınan futbolcusu Ergün Penbe'ye el hareketi yapmıştı. Erman Toroğlu da güya bu hareketi kınıyorum ayağına kaydı ileri geri sara sara yaklaşık yarım saat ekranda tutmuştu. Arada espriler yapıyorlar, gülüyorlar bazen de kızıyorlardı. Ama o hareket yarım saat ekranda kaldı.   Bir süre sonra yine aynı programda bu sefer Gençlerbirliği'nin geç..

 • img

  Dünya Sistemi ve 3 Adam

  • 20 Ocak 2017 08:02

  Bugün yaşadığımız buhranın kökenleri 1648 yılında imzalanan Vastfalya Antlaşmasına dayanıyor. Avrupa'daki 30 yıl ve 80 yıl savaşları sonrasında imzalanan antlaşma ile her prensin kendi bölgesinde oluşturduğu “mutlak” hâkimiyet diğerleri tarafından tanındı ve savaşa dayalı rekabetten, pazara dayanan rekabete geçildi. Yani savaş, meydandan pazara taşınmış oldu. İşte bu savaşın adına da “Kapitalizm” diyoruz.   Amerikalı sosyolog Wallerstein’e göre kapitalizm dünyayı Merkez-Çevre ve Yarı Çevre olarak üçe bölmüş durumda. Bu tanıma göre merkezde sanayileşmesini tamamlamış, ileri te..

 • img

  Bolluk İçindeyiz Ancak Bereket Sıkıntısı Çekiyoruz

  • 18 Ocak 2017 08:19

  Evimin karşısında bir çay ocağı var. Çok çalışkan adam. Dükkanı açtığından beri müşterinin seveceğini düşündüğü ev yapımı limonata, şerbet gibi ürünler getiriyor. Dükkanını erkenden açıyor, geç saatlere kadar çalışıyor. Dükkanı da çoğu zaman dolu. Ancak masalarını hakkı olmadığı halde kaldırıma koyuyor ve insanlar eşiyle çocuğuyla geçemiyor, bu da yetmediği gibi zaten otopark sıkıntısı çektiğimiz mahallemizde otomobil park için tahsis edilen yere de masa koyuyor ve bu yüzden evimin önüne park edemiyorum. Geç saatlere kadar tavla oynattığı için gürültü yapıp mahalleliyi rahatsız ediyor. Uyarı..

 • img

  Cerattepe'de Oynanan 160 Yıllık Oyun

  • 19 Eylül 2016 21:14

  Osmanlı Devleti 1858 senesinde iltizam sistemine son verebilmek için arazi kanunnamesi çıkarmıştı. Kanuna göre köylüler işledikleri toprakları cüzi bir kayıt ücreti ödeyerek kendi adlarına kayıt ettirebilecekti. Yani devlet köylüye ücretsiz toprak dağıtacaktı.    İltizam sisteminde aracılar, devletin geniş coğrafyalara yayılmış topraklarında yapamadığı vergi toplama işini yapıyor, dönemin şartlarında büyük bir ihtiyacı karşılıyordu. Bu sistemde devlet parsellediği bölgelerdeki vergi hakkını şimdiki ihale sistemine benzer bir usulle aracılara satıyor, aracılar da kendilerine tahsis edilen..

 • img

  Hiç Durmadan Vahşileştiriliyoruz!

  • 13 Eylül 2016 10:31

  Yıllar önce Amerika'da bir idam cezası uygulanacaktı. Kadının biri zehirli iğne ile idam edilecekti. Günler boyunca ana haber bültenlerinde bu kadının hayat hikayesi anlatıldı, olay iyice dramatikleştirilip dikkat çekici hale getirildi. Ulusal kanallarımızdan biri idam görüntülerinin canlı yayın hakkını almış ve insanlar saatini kurup gecenin bilmem kaçında kalkıp seyretmişti. Kalkmayanlara da sonraki günlerde tekrar tekrar seyrettirilmişti. Daha sonra reality şovlar dönemi başladı. Kocası tarafından hunharca öldürülen kadın hikayeleri, kendisini aldatan kocasını öld..

 • img

  Erdoğan'ı Saddamlaştırmak

  • 07 Ağustos 2016 09:20

   Darbe öncesi dönemi hatırlayalım.   Türkiye’nin her yerinde bombalar patlıyor, ekonomi iyice daralmış, terör tırmanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şehid cenazesine katılmadığı gün neredeyse yok gibiydi. Tüm bunların etkisiyle olsa gerek, halkımızın ali cenaplığına hiç yakışmayacak şekilde Suriyelilere vatandaşlık verilmesi meselesi bile ülkeyi germişti. Anlayacağınız tam bir kaos hali.   Dahası, bunlardan da önce Rusya ile kopan ilişkiler sebebiyle Türkiye’nin başta Suriye olmak üzere hiçbir politikasında manevra yapacağı bir alan kalmamıştı.   Bombalarla..

 • img

  Faiz Lobisi Nedir? Nasıl Çalışır?

  • 02 Temmuz 2016 12:29

  Son 3 yılın “Paralel Yapı” ile birlikte en çok kullanılan kavramlarından birisi hiç şüphesiz ki “Faiz Lobisi”dir. İlk olarak Gezi Parkı darbe girişimi sırasında “dönemin Başbakanı”, şimdiki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Afrika dönüşü havaalanında kendisini karşılayan binlerce vatandaşa seslenirken sarf etmişti bu sözü. “Biz faiz lobisiyle çarpışarak buralara geldik” dedi ve bir anda gündemimize girdi. Ama kimse tam olarak ne olduğunu, nasıl işlediğini bilemedi. Devlet herhangi bir proje ya da yatırım yapmak için nakite ihtiyaç duyduğunda iki yol izler. Birinci yol para basmak, ikin..

 • img

  Reel Politiğimiz Yerin Dibine Batmasın

  • 27 Haziran 2016 18:35

  Türkiye ve İsrail mutabakata vardı. Evvela şunu belirteyim ki önce insan, sonra Mavi Marmara yolcusu olarak katil İsrail ile anlaşmak içimi acıtıyor, uykularımı kaçırıyor. Ancak Türkiye benim uykularım ve duygularım üzerinden politika oluşturacak değil elbette. Erdoğan ne yaparsa yapsın yaranamayacağı bazı tipler var. Onlara bir şey demeye gerek yok. Şu an Erdoğan’a çakmak için “sağlam” malzeme bulmanın tarifsiz mutluluğunu yaşıyorlar.  Yaşadıkları bu tarifsiz mutluluğu “ama canım hükumeti eleştirecek vicdani bir ses de lazım” kılıfıyla sunmaya kalkmasınlar. Zira ağızlarından kla..

Gündem
Bin 200 derece sıcaklıkta iftarı bekliyorlar
Türkiye
İstanbul'da ticari taksilere denetim
Dünya
Türkiye'den Azez'e 'ilk iftar' için yardım

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu