Erdem Sezer

Erdem Sezer
 • img

  Bolluk İçindeyiz Ancak Bereket Sıkıntısı Çekiyoruz

  • 18 Ocak 2017 08:24

  Evimin karşısında bir çay ocağı var. Çok çalışkan adam. Dükkanı açtığından beri müşterinin seveceğini düşündüğü ev yapımı limonata, şerbet gibi ürünler getiriyor. Dükkanını erkenden açıyor, geç saatlere kadar çalışıyor. Dükkanı da çoğu zaman dolu. Ancak masalarını hakkı olmadığı halde kaldırıma koyuyor ve insanlar eşiyle çocuğuyla geçemiyor, bu da yetmediği gibi zaten otopark sıkıntısı çektiğimiz mahallemizde otomobil park için tahsis edilen yere de masa koyuyor ve bu yüzden evimin önüne park edemiyorum. Geç saatlere kadar tavla oynattığı için gürültü yapıp mahalleliyi rahatsız ediyor. Uyarı..

 • img

  Cerattepe'de Oynanan 160 Yıllık Oyun

  • 19 Eylül 2016 21:14

  Osmanlı Devleti 1858 senesinde iltizam sistemine son verebilmek için arazi kanunnamesi çıkarmıştı. Kanuna göre köylüler işledikleri toprakları cüzi bir kayıt ücreti ödeyerek kendi adlarına kayıt ettirebilecekti. Yani devlet köylüye ücretsiz toprak dağıtacaktı.    İltizam sisteminde aracılar, devletin geniş coğrafyalara yayılmış topraklarında yapamadığı vergi toplama işini yapıyor, dönemin şartlarında büyük bir ihtiyacı karşılıyordu. Bu sistemde devlet parsellediği bölgelerdeki vergi hakkını şimdiki ihale sistemine benzer bir usulle aracılara satıyor, aracılar da kendilerine tahsis edilen..

 • img

  Hiç Durmadan Vahşileştiriliyoruz!

  • 13 Eylül 2016 10:31

  Yıllar önce Amerika'da bir idam cezası uygulanacaktı. Kadının biri zehirli iğne ile idam edilecekti. Günler boyunca ana haber bültenlerinde bu kadının hayat hikayesi anlatıldı, olay iyice dramatikleştirilip dikkat çekici hale getirildi. Ulusal kanallarımızdan biri idam görüntülerinin canlı yayın hakkını almış ve insanlar saatini kurup gecenin bilmem kaçında kalkıp seyretmişti. Kalkmayanlara da sonraki günlerde tekrar tekrar seyrettirilmişti. Daha sonra reality şovlar dönemi başladı. Kocası tarafından hunharca öldürülen kadın hikayeleri, kendisini aldatan kocasını öld..

 • img

  Erdoğan'ı Saddamlaştırmak

  • 07 Ağustos 2016 09:20

   Darbe öncesi dönemi hatırlayalım.   Türkiye’nin her yerinde bombalar patlıyor, ekonomi iyice daralmış, terör tırmanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şehid cenazesine katılmadığı gün neredeyse yok gibiydi. Tüm bunların etkisiyle olsa gerek, halkımızın ali cenaplığına hiç yakışmayacak şekilde Suriyelilere vatandaşlık verilmesi meselesi bile ülkeyi germişti. Anlayacağınız tam bir kaos hali.   Dahası, bunlardan da önce Rusya ile kopan ilişkiler sebebiyle Türkiye’nin başta Suriye olmak üzere hiçbir politikasında manevra yapacağı bir alan kalmamıştı.   Bombalarla..

 • img

  Faiz Lobisi Nedir? Nasıl Çalışır?

  • 02 Temmuz 2016 12:29

  Son 3 yılın “Paralel Yapı” ile birlikte en çok kullanılan kavramlarından birisi hiç şüphesiz ki “Faiz Lobisi”dir. İlk olarak Gezi Parkı darbe girişimi sırasında “dönemin Başbakanı”, şimdiki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Afrika dönüşü havaalanında kendisini karşılayan binlerce vatandaşa seslenirken sarf etmişti bu sözü. “Biz faiz lobisiyle çarpışarak buralara geldik” dedi ve bir anda gündemimize girdi. Ama kimse tam olarak ne olduğunu, nasıl işlediğini bilemedi. Devlet herhangi bir proje ya da yatırım yapmak için nakite ihtiyaç duyduğunda iki yol izler. Birinci yol para basmak, ikin..

 • img

  Reel Politiğimiz Yerin Dibine Batmasın

  • 27 Haziran 2016 18:35

  Türkiye ve İsrail mutabakata vardı. Evvela şunu belirteyim ki önce insan, sonra Mavi Marmara yolcusu olarak katil İsrail ile anlaşmak içimi acıtıyor, uykularımı kaçırıyor. Ancak Türkiye benim uykularım ve duygularım üzerinden politika oluşturacak değil elbette. Erdoğan ne yaparsa yapsın yaranamayacağı bazı tipler var. Onlara bir şey demeye gerek yok. Şu an Erdoğan’a çakmak için “sağlam” malzeme bulmanın tarifsiz mutluluğunu yaşıyorlar.  Yaşadıkları bu tarifsiz mutluluğu “ama canım hükumeti eleştirecek vicdani bir ses de lazım” kılıfıyla sunmaya kalkmasınlar. Zira ağızlarından kla..

 • img

  Eleştirilerdeki Metodoloji Sorunu

  • 08 Mayıs 2016 13:15

  Bir insanın, fikrin, işin gelişebilmesi için en önemli ihtiyaçlarından biri eleştiridir. Eleştiri, vücutta bulunan mikropları atmak için kullanılan ilaç gibidir adeta. Uygun zaman, periyot ve dozda verildiğinde hayat kurtarır. Ama doktor tavsiyesi haricinde alınan ilaçlar, insana çoğu zaman fayda değil zarar verir. İnternet ve sosyal medyanın yaygınlaşması ile herkes her türlü bilgiye kolayca(!) ulaşabildiği için bilginin kıymeti azaldı. Bilgiler, sûni ve ham olduğu için de taşıyana yeterince fayda etmedi. Eskilerin "İlim İrfan sahibi" diye tanımladığı kişiler gitti yerine "..

 • img

  Çok Acaip Bir Denklem

  • 05 Nisan 2016 16:30

  İnsanlık tarihinin başından beri ihtilafın var olduğu bu topraklarda öyle denklemler kuruldu ki anlayabilmek, tavır alabilmek çok güçleşti. Kırk tilkinin kuyrukları birbirine değmeden dolaştığı ufacık bir odanın adı Orta Doğu.   Rusya ve İran, Suriye'de birlikte at koşturdular/koşturuyorlar. Ermenistan meselesinde de Rusya ve İran benzer pozisyondalar. Kazakistan ve Türkmenistan'tan Türkiye'ye, Kuzey Irak'tan Çin'e giden enerji yollarında Azerbaycan ve Türkiye'nin bağlantısının kesilmesi için Ermenistan'ı destekliyorlar.   ANCAK!   2..

 • img

  Bölünüp, Parçalanarak Yönetilen Bizler

  • 21 Mart 2016 14:29

  İnsan yaradılışı gereği sosyal bir varlıktır. Aidiyet duygusu da sosyalliğin doğurmuş olduğu bir ihtiyaçtır. Bu da gayet normaldir. İnsanlar kendilerini belli bir ırka, cinsiyete, partiye, futbol takımına, hobi grubuna, müzik tarzına, akademik çevreye ait hisseder ve o çevre tarafından kabul gördükçe mutlu olur. Bu da normaldir. Anormal olan, insanın varoluşunu bu aidiyetler üzerinden tanımlamasıdır. Çünkü bu noktada insan, manipülasyona çok açık hale gelir. Ortak bilinç, insanı farkında olmadan etkisi altına alabilme gücüne sahiptir. İnsan varoluşunu aidiyeti üzerinden tanımladığı zaman, d..

 • img

  Gerçeği Görmek

  • 17 Mart 2016 14:12

  2012 senesi. Suriye'deki olayların başlamasının üzerinden 1 yıl geçmiş, zalim esed halkına savaş açmış, şebbihalarını köylere yollayıp akıl almaz işkenceler, cinayet fantazileri gerçekleştiriyor ve biz burada Türkiye niye sessiz, neden hiç müdahil olmuyor diye kendimizi yiyoruz. O sıralarda belgesel çekimi için bölgeye giden gazeteci Adem Özköse ve Hamit Coşkun kaçırıldı. Bugün vatana ihanet suçundan tutuklanan gazeteciler için "gazetecilere özgürlük" diye bağıranlar o gün sus pustu tabiki. Günler, aylar süren esaret, bizi burada iyice çileden çıkardı. "E hadi koskoca Tür..

Gündem
Bilsinler ki Türkiye de yorgun ve kızgın.
Türkiye
BİMER'e 2016'da rekor başvuru
Dünya
KKTC'ni̇n her noktası i̇çme suyuyla buluşturuldu

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu