Erdem Sezer

Erdem Sezer
 • img

  Vebali Kimin Boynunda?

  • 20 Ağustos 2017 12:17

  Geçtiğimiz günlerde bir video çokça paylaşıldı. Cinayet zanlısı bir adam, ifadesi alınmaya götürülürken 13 yaşındaki kızına tecavüz edildiği için bu cinayeti işlediğini söylüyordu. Haliyle herkes de bu durumdan müteessir olup paylaştı. Hatta adamın serbest bırakılması için kampanya bile başlatıldı. Videoda adamın “Cumhurbaşkanımıza yalvarıyorum yasa çıkarsın, polis yetişemiyorsa MÜSLÜMANLAR BUNLARA CEZASINI VERSİN” demesi dikkatimi çekmişti. Son dönemlerde toplumu germek için sürekli oyunlara maruz kaldığımız için bu cümleden rahatsız oldum ve aslında idam cezası gelmesini istememe rağmen..

 • img

  Bizim Milletimiz Hayvan (!)*

  • 19 Haziran 2017 10:19

  Tipim sebebiyle turist sanıldığım çok olmuştur. Hatta Türk zannedildiğim zamanlar daha azdır desem yeridir. Hele ki Taksim, Sultanahmet gibi kozmopolit bir yerdeysem hiç kaçarı yok kesin turist zannediliyorum. Durumun ne boyutlarda olduğunu anlamanız için şunu anlatayım; 2006 senesinde Mersin’de Türk bayrağına bir saldırı gerçekleşmişti. Şerefsizin teki bayrağımızı yakmış ve o dönem doğal olarak çokça infial uyandırmıştı. Ben de buna istinaden İstanbul Taksim meydanından Galatasaray lisesine kadar sürecek bir yürüyüş tertip etmiştim. Hiç slogan atmadan ellerimizde bayraklarla yürüyecek, Galata..

 • img

  20 Yıllık Sandık Acısı

  • 03 Mart 2017 10:02

  İlkokuldayken bir arkadaşım hediyelik eşya satılan dükkanlarda görebileceğimiz minik gümüş bir sandık hediye etmişti. Çok kıymetli bir şey değildi ama o zamana kadar sahip olduğum en değerli şeydi. Hediye eden arkadaşımı da çok sevdiğim için değeri gözümde kat be kat artmıştı.Neyse işte, okulda arkadaşlarımın Rotring kalemleriyle, kronometreli Casio saatleriyle hava attığı dönemde biraz ezik hissetmiş olacağım ki hava atmak için okula götürüp göstermiştim. Sınıfta Serkan diye pislik bir tip vardı. Almanya'dan akrabalarının getirdiği değişik şeylerle hava atmayı seven, mümkün o..

 • img

  Kapitalizmin İslâm ile Savaşı

  • 24 Mart 2017 17:42

  Trt Belgesel’de ev restorasyonları yapılan bir program seyretmiştim. Çok ünlü bir iç mimar, katılımcıların evlerini alıyor ve onların isteklerini göz önüne alarak baştan yapıyordu. Seyrettiğim bölümünde Amerika’da yaşayan bir Japon’a klasik Japon tarzında, kağıttan sürgülü kapıları olan, az eşyalı, bol ışık alan minimalist tarzda çok güzel bir ev yaptılar. Benim dikkatimi çeken ise programda sunucunun söylediği bir cümle oldu. Evi ve yapacağı işi anlatırken “Gittiği her yere kendi kültürünü de götüren Japonlar Manhattan’da bir apartman dairesinde bile kendi kültürünü yaşatıyor.” ded..

 • img

  Neden Evet Diyorum?

  • 14 Şubat 2017 15:06

  15 yıldır işler Güçlü Lider ile yürüyor. Liderin güç verdiği sistem yerine sistemin güç verdiği lidere ihtiyacımız var. İşte bu yüzden #Evet! ----------- Bir dönem Ak parti gitsin diye ülkenin iflas etmesi pahasına "Hiçbir şey almayın ekonomi çöksün akpden kurtulalım" diyorlardı.  Daha sonra halk Türk Lirasına sahip çıkarken "Dolar alıp ekonomiyi çökertip akpden kurtuluyoruz" dediler. Gezi'de, 17-25 Aralık'ta ülkeye milyarlarca liralık zarar verdiler. Chp'li bir milletvekili iki ay için 2 trilyon liralık telefon faturası ödetti devlete. Bunu..

 • img

  Ahlaksızlık Nasıl Yayılır?

  • 09 Şubat 2017 10:32

  Yıllar önce televizyonda Şov tivide Erman Toroğlu'nun spor programını seyrediyordum. (O dönem tekel vardı. Bunlardan başka program yoktu) Fenerbahçe Galatasaray maçında fenerli bir taraftar, Galatasaray'ın efendiliği ile tanınan futbolcusu Ergün Penbe'ye el hareketi yapmıştı. Erman Toroğlu da güya bu hareketi kınıyorum ayağına kaydı ileri geri sara sara yaklaşık yarım saat ekranda tutmuştu. Arada espriler yapıyorlar, gülüyorlar bazen de kızıyorlardı. Ama o hareket yarım saat ekranda kaldı.   Bir süre sonra yine aynı programda bu sefer Gençlerbirliği'nin geç..

 • img

  Dünya Sistemi ve 3 Adam

  • 20 Ocak 2017 08:02

  Bugün yaşadığımız buhranın kökenleri 1648 yılında imzalanan Vastfalya Antlaşmasına dayanıyor. Avrupa'daki 30 yıl ve 80 yıl savaşları sonrasında imzalanan antlaşma ile her prensin kendi bölgesinde oluşturduğu “mutlak” hâkimiyet diğerleri tarafından tanındı ve savaşa dayalı rekabetten, pazara dayanan rekabete geçildi. Yani savaş, meydandan pazara taşınmış oldu. İşte bu savaşın adına da “Kapitalizm” diyoruz.   Amerikalı sosyolog Wallerstein’e göre kapitalizm dünyayı Merkez-Çevre ve Yarı Çevre olarak üçe bölmüş durumda. Bu tanıma göre merkezde sanayileşmesini tamamlamış, ileri te..

 • img

  Bolluk İçindeyiz Ancak Bereket Sıkıntısı Çekiyoruz

  • 18 Ocak 2017 08:19

  Evimin karşısında bir çay ocağı var. Çok çalışkan adam. Dükkanı açtığından beri müşterinin seveceğini düşündüğü ev yapımı limonata, şerbet gibi ürünler getiriyor. Dükkanını erkenden açıyor, geç saatlere kadar çalışıyor. Dükkanı da çoğu zaman dolu. Ancak masalarını hakkı olmadığı halde kaldırıma koyuyor ve insanlar eşiyle çocuğuyla geçemiyor, bu da yetmediği gibi zaten otopark sıkıntısı çektiğimiz mahallemizde otomobil park için tahsis edilen yere de masa koyuyor ve bu yüzden evimin önüne park edemiyorum. Geç saatlere kadar tavla oynattığı için gürültü yapıp mahalleliyi rahatsız ediyor. Uyarı..

 • img

  Cerattepe'de Oynanan 160 Yıllık Oyun

  • 19 Eylül 2016 21:14

  Osmanlı Devleti 1858 senesinde iltizam sistemine son verebilmek için arazi kanunnamesi çıkarmıştı. Kanuna göre köylüler işledikleri toprakları cüzi bir kayıt ücreti ödeyerek kendi adlarına kayıt ettirebilecekti. Yani devlet köylüye ücretsiz toprak dağıtacaktı.    İltizam sisteminde aracılar, devletin geniş coğrafyalara yayılmış topraklarında yapamadığı vergi toplama işini yapıyor, dönemin şartlarında büyük bir ihtiyacı karşılıyordu. Bu sistemde devlet parsellediği bölgelerdeki vergi hakkını şimdiki ihale sistemine benzer bir usulle aracılara satıyor, aracılar da kendilerine tahsis edilen..

 • img

  Hiç Durmadan Vahşileştiriliyoruz!

  • 13 Eylül 2016 10:31

  Yıllar önce Amerika'da bir idam cezası uygulanacaktı. Kadının biri zehirli iğne ile idam edilecekti. Günler boyunca ana haber bültenlerinde bu kadının hayat hikayesi anlatıldı, olay iyice dramatikleştirilip dikkat çekici hale getirildi. Ulusal kanallarımızdan biri idam görüntülerinin canlı yayın hakkını almış ve insanlar saatini kurup gecenin bilmem kaçında kalkıp seyretmişti. Kalkmayanlara da sonraki günlerde tekrar tekrar seyrettirilmişti. Daha sonra reality şovlar dönemi başladı. Kocası tarafından hunharca öldürülen kadın hikayeleri, kendisini aldatan kocasını öld..

Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu