Orhan Baylan

 • img

  Son Vesayetten Zincirinden Kurtulma Fırsatı

  • 26 Şubat 2017 13:28

  Referanduma sunulan 18 maddenin benim için iki kelimelik özeti var. 18 yaş veya 600 milletvekili ve buna benzer maddeler umurumda bile değil. Hep dillendirdiğim iki husus.. Vesayetten kurtulmak, istikrar. 1950 yılına, yani DP iktidara gelene kadar genç Cumhuriyet'in bir yol kazası olmadı. M.Kemal ve İnönü tek adamlığın alasını yaptılar.Her şey kontrolleri altındaydı, onun için sistemi koruyacak mekanizmalar koymayı ihmal ettiler. Zaman zaman bazı yol kazaları olduysa da bunu kendi diktatoryal güçleriyle saf dışı ettiler. Onlar; çetecilikten gelmiş, kelle koltukta bir devlet kurmuş i..

 • img

  Çözüm Süreci, Çözüm Süreci Dedikleri

  • 28 Şubat 2017 15:54

  Çözüm sürecinde siz teröristlerin ellerini kollarını sallayarak şehirlere doluşmasını seyrettiniz,  şehirlerin silah deposu haline geldiniz diyorlar. Elhak doğru. Ama iş bu kadar basit değil. Anlatayım. 1-Çözüm sürecine gelmeden, PKK'nın üzerine oturup haklılık iddia ettiği Kürt Halkı'nın haklarıyla ilgili bir sürü yenilikler yapıldı. En son 23 Mart 2013 yani çözüm süreci başlamadan önce anadilde eğitim yasalaştı. Yani, Kürt halkı adına talep edebilecekleri bir şey kalmadı. 2-Bölgede yaklaşık 30 yıldan bu yana devam eden örtülü savaş yüzünden ekonomi durmuş, insanlar köyle..

 • img

  Fetö İçin Ziller Çalıyor mu?

  • 02 Şubat 2017 08:18

  Geçen hafta İngiltere Başbakanı Theresa May'ın önce Trump'u ziyareti, Washington'dan deniz aşırı uçuşla direkt Türkiye'ye gelmesi benim açımdan soru işaretleri oluşturmuştu. 15 Temmuz'dan beri inatla ve ısrarla Türkiye'nin yanında olduklarını göstermekten imtina eden Batı'lı liderlerin bunca eziyete katlanma sebebleri neydi. May'ın peşinden Avrupa'da ki en büyük Amerikan işbirlikçisi Merkel'de yarın Ankara'ya geliyor. Benim kafamda bazı sorular cevabını bulmaya başlıyor. Abd; Fetö ve örgütü konusunda Türkiye'ye jest yapacak. Bunun karşılığın..

 • img

  Ayağına Kurşun Sıkmak

  • 31 Ocak 2017 15:58

  Orta Doğu'da yüz yıllardır çimento görevi yapan Osmanlı parçalanıp, toprakları irili ufaklı bir çok kabile reisi arasında pay edilince, hızlı şekilde arap milliyetçiliği pompalandı. Osmanlı'nın o topraklara düşkünlüğü Hac ve Peygamber sevdası yüzündendi.Hac yolunun emniyeti, dünyayı köleleştirmeye çıkmış Avrupa devletlerinin o topraklara girişine engel olmaktı esas amaç Yemen'de ne işi vardı yoksa. O zamanlar ne petrol vardı ne gaz. Osmanlı oralardan gelir elde etmediği gibi dünyaları harcadı. Ama öyle bir propaganda yaptılarki 150 senedir biz işgalci, sömürücü ve emperyal dev..

 • img

  Meclisten Çekilmek

  • 07 Kasım 2016 10:41

  HDP meclisten çekilme kararı almış.  Sine-i millete dönme kararı değil.  İstifa da değil yani. Meclisinden çekilme kararı sadece. Bu ne demek? Genel Kurul ve komisyon faaliyetlerine katilmayacagiz.  Bölgelerimizde bölücü örgüt için halkı kışkırtmaya, milletvekilliğinin verdiği dokunulmazlık zırhıyla her melaneti yemeye devam edeceğiz, maaşı da alıp çatır çatır yiyeceğiz ama Ankara'da Meclis çalışmalarına katılmayacağız demek. Yani istifa etmiyorlar. Gerçi istifa etmeleri durumunda bile erken seçim değil, "ara seçim" gündeme gelir. Meclis %5 ı kadar vekilli..

 • img

  Bahçeliyi Bekleyen Zor Dönem

  • 26 Ekim 2016 14:26

  Osmanlı tarih sahnesinde ki son repliklerini söylerken; yüz yıllarca hüküm sürdüğü geniş coğrafyadaki etnik yapılar istiklal dönemine düştüğünde, asker kanadın içinden bir yapı "derinleşti." İttihat ve Terakki adıyla yapılandılar.Kendilerini devletin sahibi gibi görüyorlardı ama, onlardan derin bir yapı vardı içlerinde. Onu fark edemediler. Osmanlıcılık, Ümmetçilik, Türkçü ve Turancılık gibi bir arada asla olamayacak fikirleri bir arada tutan güç işte dışarıdan yöneten derin devletten de derin yapıydı. Talat biliyordu bunu ama Enver bunu anlayamadan Türkistan dağlarında Rus M..

 • img

  Daeş Kalmadı Haşd-u Şabi Verelim

  • 19 Ekim 2016 18:38

  El-kaide görevini yaptı DAEŞ devraldı.  DAEŞ görevini bitirdi. Sıra mezhep savaşında... Haşd-i Şabi çıktı.  Usul, yöntem, tip aynı DAEŞ. Sanki iki örgütü de dizayn eden, eğiten, yönlendiren aynı akıl.  Saç, sakal, görünüm, vahşet videoları.  Pazarlama aynı. İslam coğrafyasında azınlık olan şia katiller sürüsüne Sünni Müslümanları katlettirip, o büyük kitleyi nefret ve intikam duygularıyla harekete geçirmek.  Amaçlanan; mezhep çatışmasını başlatmak böylelikle.  Ve bunun için ilk laboratuvar çalışması yapılacak olarak secilen yer, Musul. 2 senedir DA..

 • img

  Musul Halkını Bekleyenler

  • 18 Ekim 2016 15:27

  Musul halkı Irak ordusuna karşı savunma yapıyor.  Çünkü, Şii militanlardan gelecek felaketin DAEŞ'ten beter olacağını biliyor. Fakat direnişin uzaması durumunda da Musul'un havadan bombardımanla Halep'e dönme durumu var ki Allah korusun bu da ayrı bir sorun. Beceriksiz ve korkak Irak ordusunun başarısızlıkları göz ardı edilip, kısa menzilli silahla yapılan direnişi bahane ederek, 1.5 milyon insan yaşayan şehri harabeye, mezarlığa çevrilmesinden korkuyorum. Eğer kısa sürede DAEŞ çekilip şehir teslim alınırsa, şehir halkını bekleyen tehlike, Sünni peşmerge ve Ninova askerl..

 • img

  Ümmi Mihcen

  • 16 Ekim 2016 10:23

  Yaşlı bir kadın yaşardı Medine'nin kenarında. Habeşli, esmer tenli fakir fukara bir kadın. Adı Ümmü Mihcen'di bu kadının.... Resulullah Medine'yi şereflendirdiğinde oda İslam'la şerefyab olmuştu. Ve ben genç ve sağlıklı biri değilim ki erkekler gibi cihada gideyim. Zengin değilim ki infak edeyim der, gayretle bir şey yapmayı isterdi hep. Ve bir gün nasıl faydalı olabileceğini buldu. O da Mescid-i Nebeviyi temizlemeye karar verdi. Madem bu din benim kalbimi temizledi, bende mü'minlerin mescidini temizlerim diyerek her gün onca yolu kat edip mescidi temizlemeye başila..

 • img

  Seyyar Konusu

  • 16 Ekim 2016 10:17

  Dünden beri baya hedef tahtası oldum. Olaya bir başka boyuttan bakalım dedik diye insanlar, garip gureba edebiyatı yaptı durdu. Eyvallah... Size bir hatırlatma yapayım. Bir zamanlar İstanbul sokakları otopark mafyalarınca bölüşülmüştü.Kim kime çalışıyor, kimi nasıl çalıştırıyor belli değildi. İnsanları evleri önünde dövüyorlar, kafalarına göre ücretlendirme yapıyorlardı.Tipleri bozuk, nevirleri dönük adamlara bakarken lahavle çekip isteneni mecburen verip işimize bakıyorduk. Sonra bir gün biri İSPARK diye bir şirket kurup sokakları belediye işletmesine aldı. İnsanlar istihdam edildi. S..

Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu