Ercan Harmancı

Ercan Harmancı
 • img

  15 Temmuz Namazı (!)

  • 21 Ekim 2016 11:27

  Selamı kelama bağlayıp başlayalım… Evet, artık bir yerden başlamak gerek fakat ilk başlanması gereken selamdır, selam ile başladık. Rabbimin razı olmayacağı hiç bir iş bizim için başlanacak iş olmasın… Razı olmadığı işlerimiz varsa da onlar hatem ve ebter olan işler olsun… 15 Temmuz sadece bizim tarih kitaplarımızda değil bu ümmetin dostlarının ve düşmanlarının kitaplarında yerini çoktan aldı.15 Temmuz öncelikle Er-Rahim olan rabbimizin yüzümüze bakmasıdır. Kimse üstün millet, güçlü millet ve kimse bu millete bir şey yapamaz edebiyatı yapmasın. Rabbim öyle takdir etmiş olsaydı sayısı yüzbin..

 • img

  Onlar İstiyorlar Ki..

  • 17 Mayıs 2016 20:50

  Selamı kelama bağlayıp düşünelim… Ve diyelim ki “onlar istiyorlar ki …” Onlar ümmet düşmanlarının hepsidir. İstedikleri ise kişiden kişiye göre değişse de “böyle giderse” korkusudur. Böyle giderse korkusu hem içimizdeki hem de dışımızdaki malum çevrelerde tavan yapmış bir korkudur. Aslında dünya siyasetini koordine edenlerin geliştirdiği hep “acaba bunu yaparsak”  girişimleri sonuçsuz kalmıştır… Cumhurbaşkanımıza “Diktatör” yakıştırması yapıldığın günden buyana ümmet düşmanlarının işlerinin yolunda gitmediği teslim edilecek bir gerçektir. Önce medya üzerinden göndermeler yapılarak k..

 • img

  İslam Toplumlarından Sorumlu Devlet Bakanı (1)

  • 21 Mart 2016 13:18

  Selamı kelama bağladıktan sonraydı… Sarayda şaşkın şaşkın dolaşmamdan olacak şüpheli tavırlar sergileyince ilgili katın güvenlik görevlisi “Nasıl yardımcı olabilirim? Neyi aramıştınız?” diye sordu. “İslam Toplumlarından Sorumlu Devlet Bakanı’nın Odasını arıyorum ?” dedim. Bakan kelimesini duyunca hemen birilerini arayıp karşısındakine yanında bir beyefendi olduğunu ve İslam toplumlarından Sorumlu Devlet Bakanı’nın odasını aradığını söyledi. Aslında bine yakın olan odaların hepsinin adını biliyordu ama demek ki daha öğrenmesi gereken odalar olduğunu anladı. Önündeki kâğıda baktı. Tüm odalar ..

 • img

  Okuma Salgını Var

  • 11 Şubat 2016 12:28

  Selama kelamı ekleyerek başlayalım… Tüm alanların hurafeleri vardır. Hurafelerin toplumlarda hakikatlerden daha fazla yer kapladığına hepimiz şahit olmuşuzdur. İnsanın ve de toplumların birden çok hastalıkları vardır. Toplum için en çok tehlikeli olan ve salgın şeklinde görülen hastalık okuma hastalığıdır. Okuma hastalığı bir insan ya da topluma bulaşamaya görsün… Öyle bir yayılır ki hatta bu salgın hastalık yayılırken herkes zevkle izler. Okumak, eylemi kişiden kişiye değişmeye başlamışsa insanlar ne okursa okusunlar yine bildiklerini okuyacaklardır. Bilgi çağında insanlar ve kurumlar okum..

 • img

  “Herkes Okumak Zorunda mı?”

  • 25 Ocak 2016 10:36

  Selamı kelama bağlayıp Be harfi ile başlayalım… Ve herkes kendisine sorsun “Herkes okumak zorunda mı?” herkes kendi cevabını kendisine versin... Soru “herkes okumak zorunda mı?”  ise ve okunacak şey Er-Rahman’ın katından olan Kuran ise  “Evet!” bekletilmeden verilmesi gereken tek cevaptır. Kuran’ın dışında hangi kitap olursa olsun o kitabı herkes okumak zorunda değildir. Düşünüldüğünün aksine bizim sıkıntımız okumayanlar değil okuyanlardır. Kitap yüklü eşekler olmaktır asıl tehlikeli olan… Okumak aslında bir cerrahi operasyona benzer nasıl ki herkes ameliyat yapamaz ve de yapmamal..

 • img

  Ümmete Demokrasi

  • 15 Ocak 2016 13:48

  Selamı kelama bağlayıp başlayalım… Kavramlar önemlidir hele de o kavramlara yüklenilen anlamlar daha da önemlidir. İnsanları ya da toplumları şekillendiren kavramlardır. Kavramlar inanç ve değeler dünyamıza göre anlamlandırılırsa o kavramlar bizi rahmete götürür ama bize ait olmayan bir dünyaya ait ise o zaman çatışmaya ve kargaşaya ve de zulme götürür. Biz kavramlarımızı kaybedince neyi kaybettiğimizi de fark edemedik. Bir asır öncesinin kavramlarına bugün zıt anlamlar yüklendi. Rahmeti çağrıştıran kavramlar artık uzaklaşmak gereken bir kavramlar oldu. Hatta insanlar o kavramlardan uzaklaş..

 • img

  Namusunu Kaybeden Ümmet

  • 07 Ocak 2016 11:49

  Selamı kelama bağlayalım ve “Ümmetin mimarları erkekler değil kadınlardır” diyelim. Cümle okununca farklı anlamların gölgesi zihinlere düşebilir. Bu cümleyi neden kurduk? Çocukların ilk okudukları ayetler analarıdır. Bu hikmetle her zaman ana kavramı baba kavramında önce zikredilmiştir. Bir toplumun yönetimi değil ama eğitimi ana eksenli olmalıdır. Analarını kaybeden toplu değerini kaybeder. Toplumun fertleri anaya karşı duyarsızlaşmışlarsa toplumsal çözülme ve yabancılaşma başladı demektir. Ana kavramı toplumun en mahrem alanıdır. Doğumumuzdan ölümümüze kadar kendimizi en yakın hissettiğim..

 • img

  Forbidden Zone

  • 02 Ocak 2016 14:07

  Selamı kelama bağlayıp ümmetin zihnine ve gönlüne şifa ve bizlerin de cennetimize şahitlik edecek cümleler olması temennisiyle başlayalım…   Ve okuyunca biraz durup irkileceğiniz “Şeriata karşı mısın?” sorusu ile devam edelim. Şeriat, kavramı bize indirilen Kuran’ın ve bizim takip edip uymak, zorunda olduğumuz Allah Rasulü Muhammed’in (as) bize emaneti olan bir kavramdır. Şeriat, kavramı zamanla artık Müslümanlar için de uzak durulması gereken bir kavram olarak zihinlere kodlandı. Olgular hem iyi; hem de kötü olabilir. Oysa toplumsal olaylar böyle değildir… Bir olay ya kötüdür ya d..

Gündem
'Putin ile Erdoğan arasında güven ilişkisi var'
Türkiye
Çocuklarınızın okul arkadaşlıklarına dikkat!
Dünya
Londra'da Halep protestosu

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu