Şerif Karakurt

 • img

  15 Temmuz Kazanımlarımız

  • 26 Temmuz 2016 18:20

  15 Temmuz FETÖ darbe girişiminden bu yana ülkemizde yaşananlar malum. Lakin ben bu yazımda, bu olaylara farklı bir perspektiften bakmaya çalışacağım. Biz aceleci insanlar, ekseriyetle başımıza gelen bir hadiseyi zahirine/ilk görünüşüne hamlederek o olayın iyi veya kötü olduğu noktasında çıkarımlarda bulunuruz. Fakat zamanla yaşananların üzerinden sır perdesi aralandıkça ilk yapılan yorumlarımızın isabetsiz olduğunu fark ederiz. Ayette Cenab-ı Hakk şöyle buyurur: ‘’Olur ki bir şeyden hoşlanmazsınız ama o sizin için hayırlıdır. Ve olur ki bir şeyi (de) seversiniz o sizin için bir şerdir. Alla..

 • img

  3T Nesli

  • 26 Nisan 2016 22:22

  ‘’3T + 2H NESLİ’’ Milenyum Çağı denilen 21. yüzyılın ilk çeyreğini hızla geride bırakırken, gerek ülkemizde gerekse İslam toplumlarında bir medeniyet buhranı yaşadığımız artık apaçık bir şekilde görünüyor. Özellikle son üç kuşak arasında (dedelerimiz, babalarımız ve biz.) hissedilen bir kimlik bunalımı da artık ayan beyan ortada… Bunu sosyoloji diliyle ifade edecek olursak; geleneksel Türk toplum yapısına bağlı olan dedelerimiz, geleneğe kısmen bağlı olmakla beraber, moderniteden de nasibini almış ama tranzisyonel (geçiş) kuşakta sayabileceğimiz babalarımız ve hemen hemen geleneğe tamame..

 • img

  Türkiye’nin Kurtlarla Dansı

  • 11 Şubat 2016 15:50

  En başta belirtmem gerekir ki bu yazıyı akademik bir kaygı edasıyla değil; bilakis vicdanımın sesine uyarak inandığım hakikatleri ifade etmek üzere kaleme alıyorum. Ben de dünün iyi bilinip, tahlil edilmeden bugünün düzgün bir biçimde anlaşılamayacağını düşünenler cenahındayım. Bana göre, Büyük Selçuklu Devleti’nin 1071 Malazgirt Zaferi ile Anadolu’yu yurt edinmesiyle başladı esasında bizim mücadelemiz. 1141 yılında Karahıtaylılar’ın Selçuklu sınırına dayanması ve Sultan Sencer’in Karahıtaylılar’a mağlup olması sonucu Büyük Selçuklu Devleti parçalanma ve yıkılma sürecine girdi. Büyük ..

 • img

  Dünya Tarihine Yön Veren Etkili Şahsiyet

  • 21 Aralık 2015 23:06

  Amerikalı Hıristiyan yazar Michael H. Hart, dünyadaki en meşhur 20 bin kişiyi kabiliyetleri, mücadeleleri, icraatları ve muvaffakiyetleriyle değerlendirmiş ve bu araştırma sonrasında, tarihin gelmiş geçmiş en büyük şahsiyeti olarak Hz. Muhammed’in (asm) ismini belirmiş ve bunu 1978’de yayınladığı “Dünya Tarihine Yön Veren En Etkin 100’’ adıyla Türkçe’ye çevrilen kitabıyla da ilan etmişti. Kitabın yayınlanmasından 10 yıl sonra (1988), kendisine yöneltilen ‘’Kitabınızın yayınlanmasının üzerinden neredeyse 10 yıl geçti. ‘100 Ünlü Adam’ kitabınızda birinci yeri Hz. ..

 • img

  Bir Gün Geri Geleceğinizi Biliyorduk!

  • 16 Aralık 2015 10:26

  Son yazılarımda, Türkiye’nin son yıllarda izlediği ‘kriz’ yerine ‘vizyon’ odaklı ve ‘çok boyutlu’ dış politika ufuklarından bahsetme gayreti içinde oldum sürekli. Türk dış politikası, uzun süre potansiyelinin gerisindeki hedeflere odaklandı ve dış politikada hareketi kısıtlayan birtakım dogmalar, geçerliliği kalmayan ezberlere dayalı kamburlar oluştu. Son on yılda ise hariciyemiz, Türkiye’nin uluslararası konumda yer edindiği stratejik derinliğini, tarihi ve coğrafi derinliği ile birleştirme parolasıyla, kapasitesini geliştirmeye ve yükseltilen hedeflerle yeni ufuklara açılmaya başladı. ..

 • img

  Furkan'a Mektup..

  • 13 Aralık 2015 20:23

  Bizim inancımıza göre Allah insanı dünyaya bir nevi ticaret için gönderir. Bu ticaret, tam olarak bizim bildiğimiz ticaret gibi değildir aslında. Şöyle ki: Allah insanlara hidayete ermeleri için peygamberler ve kitaplar gönderir. Daha sonra fiillerinde insanı hür bırakır ta ki o, kendisine ihsan edilen akıl ile doğruyu yanlıştan, hakkı batıldan ayırsın diye… Az önceki ticaret meselesine geri dönecek olursak; bazı insanlar vardır ki hayatları boyunca Allah’ın rızasına uygun yaşama gayreti içinde olurlar, tabiri caizse iyilik, güzellik ekerler bu dünyada; ta ki iyilik, güzellik biçsinler diye..

 • img

  Türkiye ve Ortadoğu Bataklığı!

  • 09 Aralık 2015 12:50

  Son iki haftadır gündemimizi 24 Kasım’da sınır ihlali gerekçesiyle düşürülen Rus uçağı meşgul etmekte. Daha sonra Türkiye’nin ‘‘haklıyız, özür dilemeyeceğiz!’’  açıklamaları, Moskova tarafında nasıl bir cinnet etkisi meydana getirmiş olacak ki; Rus uçakları adeta bu olayın intikamını çıkarırcasına Suriye’deki yüzlerce sivili ve onlara yardım taşıyan silahsız tırları vuruyor günlerdir. Hem de ne dur ne durak bilmeden…  Bir diğer taraftan da ‘bukalemun’ gibi anlık olarak renk değiştirerek bazen Ermeni, bazen Fransız ve son olarak da Rus olan fakat asla Türk ol/a/mayan bazı çevreler..

 • img

  İslam Deklarasyonu

  • 04 Aralık 2015 12:05

  Bosna halkının kahramanı Bilge Kral Aliyaİzzetbegoviç’in‘’Hangi tarafta olduklarını apaçık bir biçimde kalplerinde hisseden ve nereye ait olduklarını bilen Müslümanlara yönelik bir bildiri, onların sevgisi ve aidiyetinin, onlara ne gibi görevler yüklediği hakkında gerekli sonuçların çıkarılması için bir çağrı…’’ diye nitelendirdiği ‘İslam Deklarasyonu’  kitabını yaklaşık 2 sene önce okumuştum. O vakit Sudan’da 75’i aşkın ülkeden gelen öğrencilerle aynı üniversitede ders görmem hasebiyle, İslam Deklarasyonu kitabı beni epey heyecanlandırmıştı. Çünkü Müslüman toplumların yaşadıkları iktisad..

 • img

  Köhne Uluslararası Sistemde Türk Dış Politikası

  • 01 Aralık 2015 17:45

  Uluslararası ilişkilerde başat aktör olan devletlerin dış politikaları hep menfaat üzerine kuruludur. Zira devletler güçlerine güç katmak için kendilerine güçlü müttefikler ararlar. Çünkü içinde bulunduğumuz küresel sistem geçmişte olduğu gibi hâlihazırda da güçlü devletlerin güçsüz devletlere sömürgeci bir nazarla bakmasına sebep teşkil etmektedir.  Konumuza bir misal teşkil etmesi açısından Türkiye’nin yakın kara havzasının güney hattında 910 kilometrelik sınırının bulunduğu Suriye’de bugün yaşananlara bir bakalım. Rusya, Çin, İran’ın ve DAEŞ’i bahane ederek ‘masada ben de varım!’ me..

 • img

  Türkiye'nin Stratejik Aklı: Davutoğlu Ahmet 'Hoca'!

  • 11 Kasım 2015 09:56

  Yıl 2001, aylardan Şubat. Ulaştırma servisi o gecenin program konuğunu evinden alıp stüdyoya getirirken araç yolda teklemeye başlıyor, bir süre sonra da duruyor. Mevsim kış, yayın saati de yaklaşıyor. Şoför, konuğu stüdyoya yetiştirme telaşı içinde arızayı gidermeye çalışırken program konuğu profesör arabadan çıkıp aracı itmeye başlıyor. Şoför biraz mahcup, ‘’aman hocam, yapmayın etmeyin’’ diye müdahale etmeye çalışsa da dinletemiyor. Hoca arabayı itmeye devam ediyor. Neyse ki araba bir süre sonra tekrar çalışıyor ve ‘itmeye gerek kalmadan’ yola devam ediyor. O gece ‘Arabayı ite..

Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu