Gürbüz Sezgin

 • img

  Kapitalizmde İslamı Yaşamak

  • 07 Aralık 2015 20:41

  Rahmetli Erbakan "kanlı mı, kansız mı" derken dönüşüm veya devrimin kaçınılmazlığını öngörüyordu ve biçimini tartışmaya açıyordu. Her iki seçeneğin kendine göre sonuçları olacaktı elbet. "Kanlı" olan klasik, alışılagelmiş devrimlerde olduğu gibi kendinden olmayanı öldürmek, baskılamak, sürgüne göndermek ve bunun akabinde milli sınırlar içinde kendi başına kalmak, uluslararası baskı, yaptırım, müdahalelere açık hale gelmek ile özdeş idi. Onun öğrencileri "kansız" olana karar verip iktidara geldi. Yani uluslararası ilişkileri düzgün tutacak genel sistemi kabullenmey..

 • img

  Selefinin Selfisi

  • 23 Kasım 2015 23:30

  Baştan söyleyeyim, selefi sıfatını tarihsel bağlamında değil, radikal ve ideolojik islamın peşinden gidenleri kastediyorum. Daha açıkçası İşid, El kaide, Taliban, Boko Haram gibi örgütlere yakınlık duyan, islamın cihat anlayışına sıkı sıkı bağlı, müslüman ülkelerde halifelik, şeriat gibi islami uygulamaların olmamasından yakınan, toptancı çözümden yana müslümanlar. Daha ziyade gençlik çevresinde alıcısı bulunan selefileri, selefiliğe, radikalleşmeye götüren yolları ve mantığını anlamanın 3 boyutuna değinmek isterim. Felsefi, siyasi ve psikolojik nedenler olarak. Felsefi selefiler: İslami o..

 • img

  Parti İçi Muhalefet

  • 19 Kasım 2015 22:35

  Ak Parti 13 yıldır, karşı cephenin sürekli genişlemesine, her köşe bucaktan saldırılarına rağmen her seçimden başarıyla çıktı. Bu başarıyı partinin yekpare gövdesine, tek tiplilik, tek görüşe bağlayanlar hayli yanılıyor. Bugüne dek muhalif bir ses gelmemesinin nedeni, öncelikle kaybolmaya yüz tutan islami değerler ve ahlakını saklandığı yerden çıkarıp görünür hale getirmek, görünür halinde tutmak, batının çökmüş değerlerinden sıyrılmak, Avrupa'nın nihilist insanının önünde yeni bir yaşam sevinci ve amaçlılık koymanın coşkusuydu. Elbette farklı bir sistem hayal edenler, farklı çözüm öner..

 • img

  Eleştiri Kaybolursa

  • 05 Kasım 2015 19:21

  Son sınıfta aldığımız eleştiri dersi ve dolayısıyla defalarca okumaya doyamadığım Berna Moran'ın "Edebiyat Kuramları ve Eleştiri" kitabı eleştiriye aşık olmamı sağlamıştı. Okul bitip askerlik başladığında "Eleştiri" dergisi yayın hayatına girmiş, dergiyi parkanın içine saklayarak eğitime çıkıyor, 10 dakikalık molalarda heyecanla okuyordum. Eleştiri kuramına ilişkin ne çıkarsa okumaktan geri durmuyordum. Üniversitede araştırma görevlisi olur olmaz tek hayalim eleştiri derslerine girmek olmuştu ama tıfıl bir asistana o dersi vermediler malesef. Aradan yıllar geçip bilg..

 • img

  Kutuplaşma

  • 20 Ekim 2015 21:55

  Türkiye'de 70li yıllarda modernizm içinde sağ-sol çatışması şeklinde, aslen Nato-Varşova paktının, soğuk savaşının devamı olarak burjuvazinin kapitalist iktidar deneyimi ile aristokrasinin sosyalist iktidar ideası arasında bir kutuplaşma yaşandı. 12 eylül askeri darbesi sonrası Varşova paktının ve Sovyetler Birliğinin çökmeye başlamasıyla aristokrasi iktidar mücadelesinden vazgeçip burjuvaziyle uyum içinde yaşama kararı sol örgüt ve partilerin dağılmasına, zayıflamasına yol açınca bir durgunlaşma dönemi yaşandı. 70lerde Avrupa'da başlayıp ülkemizde 2000li yıllarda kendini göstermeye..

 • img

  İbn-i Sina Ödülleri mi.. Neden Olmasın..

  • 19 Ekim 2015 19:46

  Yıl 1896 ve "Ölüm taciri öldü" diye bir başlık atmıştı bir gazete, Nobel'i kastederek. Zira ünlü kimya mühendisi dinamitin mucidiydi. Hatta çalışmaları sırasında kendi kardeşi ve 4 kişi patlamada ölmüştü. Elbette bu bir kazaydı ve onun bilim adamlığına toz konduracak bir olay değildi. Gazetenin işgüzarlığı diyelim geçelim. Zaten kendisi de dinamiti bulmaktan hoşnut değildi, bundan da gurur duymuyordu. Pişman olduğunu söyleyenler bile vardı. 1901 yılında Nobel adına ödüller verilmeye başlandı. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisinin fizik, kimya ve sonrasında ekonomi alanlarında; ..

 • img

  Nefret ve Vicdan

  • 05 Ekim 2015 21:25

  Haksızlığa uğradığınızda eliniz kolunuz bağlıysa ve eyleme geçemiyorsanız nefret etmekten başka çareniz kalmamış demektir. İsyan nefreti törpüler, nefret duygusunun içimize işlemesini engeller. İçe atılan her haksızlığa uğrama duygusu ya nefrete ya da depresyona dönüşür. Nefret, olayı yaşayan kişiye aittir, oysa vicdan, olayı dışarıdan seyredenlere. Vicdan acımayla karıştırılır, tarafsızlık olarak algılanır. Ne var ki, vicdan, empati yoluyla açığa çıkar. Karşı tarafın acısını, haksızlığa uğramasını sanki kendi yaşamışçasına hisseden kişidir vicdanlı. Aynı zamanda vicdanlılık süreklilik iste..

 • img

  Post İslamcılık Tartışmaları

  • 30 Eylül 2015 23:43

  Postmodernizmin "post"uyla islam dininin siyasi yönünü anlatan islamcılık anlayışını biraraya getirme fikri her kiminse postmodernizmi anlamamak ya da postmodernizmi demokratikleşme, reformculuk olarak anlamakla kalmıyor, aynı zamanda islam dininin itikadi ve fıkhi tarafını atıp sadece siyaset olarak görme hatasına düşüyor. Zira islam düşünürleri arasında katolik-protestan ayrışmasında olduğu gibi bir reform, yenileme, değişime uğratma tartışmasının yapılmadığını biliyoruz. Kastedilen demokratikleşmeyse, islam dini zaten özü itibarıyla demokratiktir. Dolayısıyla demokratik hale getir..

 • img

  Annemin Ahlakı ve Sol

  • 25 Eylül 2015 09:54

  Bir önceki yazımda (değişik bir müslüman olma hikayesi) annemin ahlakı ve bu ahlakın sosyalist anlayışla uyuşmazlığından bahsetmiştim. Kimi arkadaşlarım bunu açmamı istedi. Öncelikle belirtmeliyim ki, annem bana hiçbir şey öğretmedi. Nerdeyse topu topu 10 kelimeyle konuşan, konuşmayı da sevmeyen, okuma yazması olmayan bir insandı ama insan gibi bir insan. Ne öğrendiysem onu gözlemleyerek, daha doğrusu onu üzecek bütün davranışlardan kaçınarak öğrendim. Zaten sorumluluklar ve zorunluluklar altında ezilen bir insanı üzmek herhalde en büyük günahtı benim için. O dönemlerde hep ateist olduğumdan, ..

 • img

  Değişik Bir Müslüman Olma Hikayesi

  • 14 Eylül 2015 20:32

  Köyden kente göç etmiş yoksul bir ailenin 8. çocuğu iseniz ve erken yaşta yetim kaldıysanız yapacağınız tek şey vardır: herkesten daha fazla çalışıp bir an önce hayatınızı kurtarmak, kimseden yardım gelmeyeceğinin bilinciyle. Üniversite yılları gelip çattığında iki kutuplu dünyanın ezilenlerden yana olduğunu söyleyen, kendi devriminizin ötesinde toptan bir devrimi savunan sosyalizme ayak uydurmanız zor olmaz heralde. Ancak annenizin ahlakını sosyalizmde bulamadığınızda siyaseti bırakıp kendinizi felsefeye vermeniz kaçınılmaz olur, kendi siyasetinizi ve felsefenizi yaratmak için. Zaten b..

Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu