Şevki Karabekiroğlu

 • img

  Osmanlı'nın İlk 150 Yılı ile Ak Parti'nin İlk 15 Yılı

  • 08 Ağustos 2017 14:29

  Osmanlı kurulurken güç ve denge hesaplarını çok iyi yaptı. Moğollarla ve küçük beyliklerle mecbur kalmadıkça savaşmadı. Dikkatini Bizans'a yöneltti. Bu siyaset sayesinde İslam dünyasının birleştirici gücü oldu. Osmanlı şahsında Bir karargah oluştu ve geniş bir ittifak sağlandı. Hatta yeri geldi Bizans ile veya Balkan devletleri ile de ittifak edildi.  Fatih'ten sonra gerekli güce ulaşıp ayakları yere değince kendi gücünü oluşturdu. İmparatorluk oldu. Ak Partinin ilk 15 yılını bu 150 yıla benzetebiliriz. Artık kendimiz olmalıyız. Ak Parti bir dava ve misyon partisi olduğu içi..

 • img

  Siyasetin Diğer Adı Sabırdır

  • 02 Ağustos 2017 13:20

  Genç Osman Yeniçeri Ocağının çöktüğünü görünce kaldırmaya karar verdi ama iki hata yaptı. Bir..Kararını karısına söyledi. iki... Bu kararı yeniçeriler duyunca da "ben padişahım, kimse karışamaz" dedi. Ayaklanıp öldürdüler. Bu olaydan sonra yaklaşık 200 sene bu ocağa ilişen olmadı. Çürük çarık yenile yenile varlığını sürdürdü. III. Selim çok dikkatli ve titiz davranıyordu. Ağzından çıkan söz yasa sayılan, halifeyi ruyi zemin olan padişah kendi ordusu karşısında çaresizdi. İşleri oluruna bırakırsa da devlet çökerdi. O yüzden 19 yıllık saltanatında uzun ince bir yol izledi. Güç od..

 • img

  Ah Efendim Ah

  • 30 Temmuz 2017 13:42

  İttihat Terakki kurulduğunda kendisine son derece kutsal bir misyon yüklemişti. Cemiyete dahil olanlar yoluna baş koyulacak buyük davanın neferleri gibiydi. Çok mühim vazifeleri vardı. Bir kere dağılmakta olan devleti derleyip toparlayacaklar, çöküş sürecine son verecekler, devleti yeniden ayağa kaldıracaklardı. Bunun için teşkilata yeminle giriliyor ve her üye bir fedai gibi çalışıyordu.  Cemiyetin karanlık dehlizlerine yuva yapmış masonik merkezler ise hem teşkilatlın işleyiş tarzında amir hükmündeydiler hem fikri planda belirleyici konumdaydılar. Vatan millet Sakarya gazıyla yola düşü..

 • img

  Hafiye Teşkilatı

  • 24 Temmuz 2017 11:24

  Osmanlı’nın ilk yıllarında uygulanan devşirme sistemi son yıllarında tersine döndü. O dönemde onların içinden devşirip onlara karşı kullandığımız asker ve umeranın yerini son dönemde bizim içimizden devşirilip bize karşı kullanılan ulema-umera ve asker aldı. Tanzimatla başlayan süreç Abdulhamid dönemine geldiğinde devşirmeler lehine yarıdan çok fazla bir sayıya ulaşmıştı.  Abdulhamid attığı adımların akamete uğradığını ve bürokrasinin kara deliklerinde kaybolup gittiğini görünce, bir de en mahrem işlerin ve sırların birkaç saat içinde düşmanların eline geçtiğini fark edince iyi bir ist..

 • img

  Sıfır Maliyetli Savaş Tekniği; Örgütlerle Vurmak

  • 15 Temmuz 2017 13:02

  Bugün asimetrik savaşları vekalet ve vesayet savaşlarını 4. nesil savaş tekniğini DEAŞ’ı PKK’yı Fetö’yü tartışıyoruz. Devletler veya milletler arası mücadelede orduların yerine onlara vekaleten savaşan örgütlerin varlığından bahsediyoruz ve bunu bugünlerde başlamış bir taktik veya teknik olarak algılıyoruz. Halbuki bundan yüz sene önce de benzer yöntemler gizemli örgütler kurulmuş kullanılmış ve netice alınmış. Burada onlardan birini anlatacağız İttihat Terakki Cemiyeti.  Bu cemiyeti tam olarak çözümleyebilirsek düşmanın bizi içeriden vurmak için başvurduğu yöntemlerin neler olduğunu t..

 • img

  3 boyutlu Fetö operasyonu

  • 14 Haziran 2017 10:46

  1.Devletin adamları. Örgütsel bağlantıların peşinde. Örgütün omurgasını çökertmeye çalışıyor. Bunu yaparken kimseye haksızlık yapılmasın kimse devletine küsmesin diye azami dikkati gösteriyor. 2. Ulusalcılar Operasyon bahanesi ile bir yandan fetöden Ergenekon ve balyoz davalarında yediği darbenin intikamını alıyor öbür yandan da dindar kesime duyduğu kini bu işe katarak sudan sebeplerle adam topluyor. Böylece Erdoğan ın en büyük dayanağı olan dindar kesimi ona düşman ediyor tabanı oyuyor 3.Kriptolar. En büyük öncelikleri elebaşları gözden kaçırmak. Bunu sağlamak ve operasyonlar hız kesme..

 • img

  ABD Ancak Filmlerde Kazanır

  • 08 Haziran 2017 15:59

  1. 2. Dünya savaşında Japonları ancak atom bombasıyla yenebildi. 2. 1975 te Vietnam'da 60 bin kayıp verip çekilmek zorunda kaldı. 3. 1983 te Beyrut'ta .Filistinli 18 yaşındaki mücahide bir kızın kamyonla yaptığı intihar saldırısında 241 ABD 60 civarı Fransız askeri öldü. ABD Lübnan'ı derhal terketti. 4. 90 lı yıllarda Somali'ya çıkarma yapan ABD deniz piyadeleri yüzlerce kayıp verince çekilip gitmek zorunda kaldı. Küba'da 1961 Domuzlar körfezi çıkarması, 1979 da Tahran da ABD elçiliği personelinin kurtarılması operasyonları tam bir fiyasko ile sonuçlandı. 6. Ira..

 • img

  Ortadoğunun Mandaları

  • 06 Haziran 2017 11:44

  Ortadoğu’nun bu gün içine düştüğü acıklı hali anlamak için olayı biraz gerilerden ele almak gerekir. 1699 yılında Osmanlı Devletinin toprak kaybetmesiyle paralel gelişen bir olay daha vardı ama bu gizli örgütlerin istihbarat faaliyetleri cümlesinden olaylar olduğu için fazlaca bilinmiyordu. 1700’lü yıllarda İngiliz Sömürgeler bakanlığına bağlı binlerce ajan bölgede Ahmet, Mahmut, Muhammed adıyla cirit atıyordu. Bunlar bir yandan bölgede yaşayan Müslümanları Osmanlı’nın kontrolünden uzaklaştırmak için uğraşıyor, etnik dini veya mezhep ayrılıklarını körüklüyordu, diğer taraftan da dini tahri..

 • img

  Fatih ve Fethin Notları

  • 29 Mayıs 2017 00:11

  Fatih tahta oturduktan kisa bir süre sonra Venedik, Ceneviz, Fransız balyoslarini çağırıp onlara kapatulasyon verdigini söylüyor  Adamlar bu buyuk müjdeyi ucarak haber ediyorlar. Dugun degil bayram degil bu kibarlik nereden icap etti anlamıyorlar Umera şiddetle itiraz ediyor. Fatih "merak etmeyin bildigim bir sey var " Diyor....  DERKEN 3 yil sonra. Istanbul surlarina dayandigimiz günler  Avrupa da büyük panik var. Macar kralı tum Avrupa krallarna mektup yazıp büyük bir haçlı ordusu kuralım diyor. AMA kimse yerinden kıpırdamıyor. Çünkü Osmanlı dan elde etti..

 • img

  Siyaset Dersleri

  • 22 Mayıs 2017 11:44

  Siyaset sabır ister. Çelik gibi sinir ister. Duygularınıza yenik düştüğünüz an yenilmeye başlarsınız. Genç Osman acemiliğin verdiği cesaretle ben padişahım dilediğimi yaparım dedi Yeniçeri ocağını kaldırmaya kalktı. Başaramadı. Hayatını kaybetti. III. Selim uzun ince bir strateji izledi ama ittifak edecek güç merkezlerini keşfedemedi. 18 yıllık çabası hüsran ile sonuçlandı. II. Mahmut II. Abdulhamid'in örnek aldığı bir padişahtır. Yeniçeri belasından kurtulmak için 19 yıl dişini sıktı. Bu arada güç merkezlerini keşfetti ve ittifak yaptı. Böylece 1826 da bu büyük beladan kurtuldu. II. ..

Gündem
İlk Cumhurbaşkanı Adayı Belli Oldu!
Türkiye
Türkler Kızıldeniz'i su altından geçebilir
Dünya
Hollande'dan Macron'a Uyarı

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu