Şevki Karabekiroğlu

 • img

  Cumhuriyet ile Demokrasi Farkı

  • 23 Şubat 2017 20:16

  Cumhuriyet: Kısaca egemenliğin millete ait olduğu rejimin adıdır. Kendini yönetecek olanları oy vermek sureti ile millet seçer. Millet egemenlik hakkını temsilcileri vasıtası ile kullanır. Bu temsilcileri seçmek için belli aralıklarla seçim yapılır. Böylece parlamento oluşur. Bu parlamento yasama gücünü elinde tutar. Bu durum egemenliğin parlamento vasıtasıyla millete ait olduğunu gösterir. Yine parlamento kendi içinden bir hükümet çıkarır. Meclisten yeterli güvenoyu alındığı takdirde bu hükümet yürütme (icra) işlerini eline alır ve işe başlar. Meclis istediği zaman hükümetin görevine son vere..

 • img

  Egemenlik Ne Demek?

  • 22 Şubat 2017 19:58

  Egemenlik: Hâkimiyet, hâkim olma, hükmünü yürütme gibi anlamları vardır. Bir ülkede veya her hangi bir toplumda geçerli olacak kuralları ya da kanunları belirleme gücüdür. Egemen olan kendi koyduğu kuralları uygulama ve yürütme gücüne de sahiptir. Bu güç yoksa egemen olamaz.  Egemenliğin bir iç bir de dış boyutu vardı. Dış boyutu bağımsızlıktır. Bir millet kendini yönetecek kişilere ve kurallara kendisi karar verebiliyorsa bağımsız ve egemendir. Başkaları karar veriyorsa esir ve bağımlıdır.  Egemenliğin iç boyutu ise kural koyucunun kim ya da kimler olduğuna bağlıdır. Eğer bir kişi..

 • img

  Rıza Zerrap İran Ambargo Hikayesi

  • 03 Şubat 2017 22:42

  Rıza Zerrap ABD nin eline geçince "Erdoğan aha şimdi yandı" diye zil çalıp oynayanların hevesi kursağında kaldı. O iş unutuldu gitti. Paralel ajanların dışarı kaçırdığı belgeler afişe olacak Erdoğan kimsenin yüzüne bakamayacak diyenlerde o sözleri unuttu. Neden? Çünkü Erdoğan 15 yıllık iktidarında gayrimeşru hiç bir iş yapmadı.  Tam tersine Erdoğan'a Fetö üzerinden çamur bulaştırmaya çalışan Amerika'nın eli çok kirli. Zira bizim dikkatimizi Reza Zarrap üzerine çektikleri günlerde kendileri el altından İran ile ticareti yürütüyorlardı. Bunca ambargoya rağmmen İran n..

 • img

  Niçin Evet

  • 02 Şubat 2017 20:48

  Ak Parti kurulurken baronlar önüne pek çok engel koyar. İlk iş olarak da Erdoğan'ı hapse yollar. Elinde bunlarla başa çıkacak güç olmayan Erdoğan uzlaşmayı dener. Bir süre onlarla birlikte görünür. Hatta Muhsin Başkan'a yol arkadaşlığı teklif eder Muhsin Bey "Fil ile yatağa giren ezilir" diyerek teklifi reddeder. Erdoğan tek başına yürür.  2002 de başladığı yolculukta demokrasi ve hukuk stndartlarını yükseltmek için Avrupa Birliğini hep gündemde tutar. 2006 dan sonra vesayet baronları ile yavaş yavaş yolları ayırır. Bunun üzerine 2007 de ona CB nını seçtirmezler..

 • img

  İslam ve Sanat

  • 02 Şubat 2017 10:47

  Öğrencilik yıllarında Sezai Karakoç’u ziyarete gittiğimizde söylediği bir söz hala hatırımda. Demişti ki “İnsani olan İslami’dir, İslami olan insanidir.”  Bu özellik İslam’ın sanat anlayışına da aynen yansımıştır. İslam sanatı inkişaf ederken insani olmaya, çevreye ve doğaya saygı göstermeye. İnsanın fıtratına uygun davranmaya azami özen göstermiştir. Bunu birkaç örnekle açıklayabiliriz. Topkapı sarayı inşa edilirken Batının sıkıcı ve bunaltıcı yekpare blok bina anlayışı ile hareket edilmemiş tam tersine geniş bir bahçe içerisine parça parça küçük köşkler ve binalar ve müştemilatı ye..

 • img

  Bir Taşla Birkaç Kuş

  • 01 Şubat 2017 17:38

  Şu günlerde Irak ve Suriye'de PKK üzerinden çok sinsi bir plan işliyor. İşgalci güçler PKK'yı aparat olarak kulanacaklar ki en azınan ülkemizin Kürt nüfusu bu işgale direnmesin. Osmanlı'yı yıkılışa götüren sebep bütün enerjisini Ermeni isyanları ile tüketmesi sonradan başlayan işgaller sırasında takatsiz düşmesiydi. Aynı ekip Taşnak örgütü yerine PKK yı kullanıp iş görecek Buyrun okuyun 1804 yılında Sırplar tarafından başlatılan ilk isyan hareketinin arkasından diğer azınlıklar da süratle isyanlara başlamışlar ve 19. yüzyıl boyunca Osmanlı Devleti diğer sorunlarını arka plana ata..

 • img

  Her Şey Tanzimat ile Başladı

  • 31 Ocak 2017 13:10

  • Bu dönemde klasik eğitim veren medreselerin yanında modern eğitim veren Avrupa tarzı okullar açılmıştır. İki farklı kulvarda eğitim gören insanlar toplumda iki farklı dünya görüşünün ve hayat tarzının ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu ikilik eğitimden hukuka her alanda kendisini göstermiştir.  • Klasik hayatın gereği Konak aile yapısı terk edilmeye başlanmış, çekirdek aile yapısına yönelmeye başlanmıştır. • Din farkını ortadan kaldırıp Osmanlı kimliği ve tek bir Osmanlı milleti oluşturma çabaları milliyetçilik akımları yüzünden başarısız olmuştur.  • Tanzimatın ilanı bu ..

 • img

  Rejim Tartışmaları

  • 28 Ocak 2017 13:49

  Cumhuriyetçi ve laik elitler 1923 yılında kendilerine hazır sunulan bir modeli bulunca sistem üzerine kafa yorup kafa konforunu bozmak istemediği için, sistem ve rejim tartışmalarına hiç sıcak bakmamışlar, bu konuyu adeta tabu haline getirerek bu sahada dokunulmaz bir alan oluşturmuşlardır.  Bunun en önemli sebebi mevcut sistemin kendilerini imtiyazlı bir zümre haline getirmiş olmasıdır. Sonradan gelecek değişiklikler bu imtiyazı ellerinden alacak diye ödleri kopmuştur.  1923 yılında Cumhuriyeti ilan ettikten sonra aynı yıl içerisinde yapılan seçimlere Halk Fırkası tek başına girmi..

 • img

  Büyük Hesaplaşmalar Başlamadan

  • 23 Ocak 2017 20:43

  Taraflar büyük savaşlar gelmeden önce rakiplerini zayıf düşürmek için hamleler yapıyor... Ekonomik kıskaçlara karşı dikkatli olmalı israftan kaçınmalıyız. Şu an elindeki dövizi bozduran 15 temmuz gazilerinin ruhuna sahiptir.. Ekonomik kaynakları inşaat gibi katma değeri düşük atık alanlara değil katma değeri yüksek teknolojik alanlara kaydırmalıyız. Teknolojik yatırımlarda veya silah sanayyinice halka açık hisse satıp milletin yastık altı servetini bu alanda değerlendirmeliyiz. İsraf ekonomisinden verim ekonomisine geçmeliyiz Siber saldırı ihtimaline karşı yerli ve milli iletişim kanalla..

 • img

  Sistem Değişince

  • 14 Ocak 2017 06:31

  <<Artık pijamayla başbakan karşılayamayacaklar <<İktidarı hak edenin elinden alıp altın tepside azınlık partisine veremeyecekler <<15 general Başbakanı araya alıp sırayla sövemeyecekler <<Osman Özbek gibi generaller Başbakan'a küfredince kesesine kalmayacak. <<Paşa gönlüm böyle istiyor deyip bağımsız vekil Yalım Erez'e hükümet kurma görevi veremeyecekler. <<Güneş motel de vekil satın alıp azınlık hükümeti kuramayacaklar. <<İstedikleri partiyi Anayasa mahkemesine kapattıramayacaklar. <<Demokrasiye balans ayarı veremeyecekler <&l..

Gündem
"Üstün zekalı çocuklar, İsrail ve FETÖ'nün hedefinde"
Türkiye
Bulgaristan'ın seçim uygulamalarına tepki
Dünya
Pakistan, Afganistan sınırına çit çekecek

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu

astropay