Yuşa Irmak

 • img

  Cüz'i ve Kapsamlı Laiklik

  • 29 Nisan 2016 01:38

  Laiklik kavramı, çağdaş sosyal, siyasal ve felsefi analitik söylemde en önemli kavramlardan biri olarak kabul edilir. Ancak bu kavram hala anlam, işaret ve boyut itibariyle muğlak kalmaya devam etmektedir.  "Laiklik" kelimesi, İngilizce "secularism" kelimesinin tercümesidir. Kelime aslen alem ya da dünya anlamına gelen ve kilesinin karşılığı olarak kullanılan Latince "saeculum" kelimesinden türemiştir. "secular" kavramının kullanımı, ilkin 1648'de imzalanan Vestfalya anlaşması -Avrupa'da ki en uzun din savaşını bitiren anlaşma- ve çağdaş ..

 • img

  Doğu’dan Göçen Dünyalar…

  • 21 Mart 2016 00:05

  Bir infial koptu Doğu’dan. Büyük bir isyan gibi, Bir kutlu sefer gibi, Daha yağmurlar yağmadan, Sular yükselmeden, sel olup aktı Doğu.. İnsanlar sahipsizdi orada, yoksuldu. Akşam serinliğinin asma altı damlarında Kaçak çaylar yudumlanan reyhanlar, sirenleri, uygarlığı ve huzursuzluğu birlikte çağrıştıran fabrikalar, limanlar yoktu Doğu’da. Yoksulluk, Doğu’yu bıktırdı, usandırdı. PKK hayali olan gençleri mahvetti. PYD yaşlı, genç, kadın, kız çoluk çocuk demeden halkı katletti. TAK ülkeyi kan gölüne çevirdi. Gündüzler gecelere katıldı suskun odalarda, ..

 • img

  Kafayı Bulduk! Sıra Cesarette!

  • 01 Mart 2016 00:19

  “Dürüst eleştirinin hazmı zordur, hele de bir akraba, bir dost, bir iş arkadaşı ya da bir yabancıdan geliyorsa..” Franklin P. Jones. Bir önceki yazımda kreatif insanların iki temel özelliğinden bahsetmiş “Merak” duygusunun önemli bir nimet olduğunu, meraklı insanların işlerini nasıl yürüttüğünü anlatmıştım. Tahin ve pekmez nasıl ayrılmaz bir ikiliyse, “merak ve cesaret”de bir insanda olmazsa olmaz iki önemli haslettir diyebilirim. Cesaret nedir? Ya da nasıl cesur olabiliriz? Cesaret; yiğitlik, kararlılık, ataklık ve dayanıklılık özellikleriyle donatılmış olan insanoğlunun korku,..

 • img

  Kafayı Gerçekten Bulmak

  • 05 Ocak 2016 15:07

  “Bizler buradayız ve an bu an. Bunun ötesindeki bilgi, boş lakırdıdır.”  H.L Menchken “Gereksiz bilgi de olsa kafasını doldurmalı insan ki kafasını gerçekten bulabilsin.” Böyle bir tezim vardır yıllardan beri söyler dururum fakat önemli bir konu olduğunu maalesef içinde yaşadığım toplumun yadırgayacağını düşünerek tartışmak istemedim. Çünkü kalıp halindeki meşhur sözleri duymanın benim gibi düşünceden midesi ülser olmuş insanlara haksızlık olarak gördüğüm için konuyu kendime yazarak anlatmanın daha sağlıklı olacağına karar verdim. Ekleyerek söyleyeyim ki : “Bilgi’nin de iyisi ..

 • img

  Duyarak Yaşamak

  • 12 Kasım 2013 06:16

  Bir masumun kanını koymayın arkanızda, Şu küçücük ellerim mahşerde yakanızda. İnancınız zayıfsa bu yüzden yoksulsunuz, Merhametiniz yoksa, geçmez para, pulsunuz, Rızkı veren Allah 'tır sizler yalnız kulsunuz. Ahmet Mahir Pekşen            Nefes alıp vermek, hava ile dolan ciğerler, kalbin ritmi, kanın küçük ve büyük damarlarda dolaşımı, hücreler, vitaminler, enzimler, sinir uçları ve daha ötesi… Sempatik sistem, duygular, duygulanmalar, beyin fonksiyonları, gelecekte bir nokta, umut, umuda doğru koşmak, başarılar, gurur ve hüzün veya heyezan… Sayılam..

 • img

  Büyük Ülke olma yolunda...

  • 27 Ekim 2013 17:08

  Bu Ülkenin Büyük Ülke Olması Hayal olan bir İdeal Değil, İdeal bir Hayaldir!     1958'in 14 Temmuz'unda Irak’ta darbe oldu! Nuri Sait ve Kral II. Faysal devrildi!   O dönemin, İsrail Devlet başkanı David Ben Gurion İsrail’in başbakanı ve ikinci savunma bakanıydı. Devrim yarı Nasır’cı, yarı Baas’cı bir özellik taşıyordu! Ortadoğu’daki bu uyanışın dinamiği de elbette kendi içindeydi. Türkiye ise bu uyanışı başlatan ülkeler arasındaydı!   17 Temmuz’da Ankara’da toplanan Türkiye, İran ve Pakistan delegeleri bir bildiri yayınlayıp “Bağdat’ta devrimin işle..

 • img

  Huzuru batıda aramayın!

  • 07 Ekim 2013 15:14

  Kıvrım kıvrım, kıvrandıran bir sancının içinde yine Batı! Rönesans'la başlayan, antik Yunan ve Roma esintileriyle dolu lâik, dinsiz bir süreçten sonra doyumsuz Batı, tekrar Ortaçağ'a, kiliseye ve ket vurulmuş özgürlüklere dönme eğiliminde. Hangi Avrupa ülkesine giderseniz gidin, kaldığınız otellerin odalarında bir İncil'i pekala bulabiliyorsanz, kiliselereskisinden daha fazla insanı çekiyorsa , İsa daha fazla sevilip, Meryem'e daha çok güveniliyorsa, Batı'nın her sokağında, her köşesinde, her yapıda, her ürününde, insanları inanmaya, yeniden inanmaya çağıran bir figür, b..

Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu