Her şeyi devlet yapmaz

Her şeyi devlet yapmaz


Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Her şeyi devlet yapar' mantığını bir tarafa bırakmamız lazım. Her şeyi devlet yapmaz. Devletin yapacağı işler var, devletin destekleyeceği işler var, devletin girmemesi gereken alanlar var'' dedi.

Yılmaz, Elazığ'da bir otelde düzenlenen "Kalkınma Kurultayı"nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin iddialı hedeflere sahip olduğunu söyledi.

Türkiye'nin 2023, 2053 ve 2071 gibi uzun vadeli hedeflerinin ve perspektiflerinin olduğunu ifade eden Yılmaz, bu çerçevede ortaya konulan politika dokümanları, yol haritalarının olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin son 12 yılda büyük bir atılım gerçekleştirdiğini, demokrasiden ekonomiye, sosyal politikadan hukuk alanına, birçok alanda önemli ilerlemeler sağladığını vurgulayan Yılmaz, şöyle konuştu:

Bunlar yetmez, Türkiye'nin ikinci bir atılıma ihtiyacı var diyoruz. 230 milyar dolardan 820 milyar dolara yükselmiş bir ekonomimiz var. Bunu 2 trilyon dolara yükselteceğiz diyoruz. İhracatımız 36 milyar dolarlardan bu yıl itibariyle inşallah 160 milyar dolara ulaşacak. Bunu 500 milyar dolara çıkaralım diyoruz. Ar-Ge harcamalarından turizme, ulaşımdan sağlığa birçok alanda hedeflerimiz var. Bütün bunları en son geçen yıl ortaya koyduğumuz 10'uncu 5 Yıllık Kalkınma  Planı'nda da detaylı hale getirdik. Şu anda o planımızdan kaynaklanan 25 kritik reform alanında yol haritalarımızı çıkarıyoruz. Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda tartışıyoruz bu yol haritalarımızı. İnşallah yakın bir gelecekte toplumla bunu paylaşacağız.

Türkiye'nin yol haritası

Türkiye olarak nereye gitmeleri gerektiğini bildiklerini, nasıl gideceklerini de aşağı yukarı tarif ettiklerini anlatan Yılmaz, şu anda bunun detaylarını şekillendirdiklerini vurguladı.

Peki bu yeterli mi? Türkiye olarak nereye gideceğimizi bilmek, makro olarak, makro çerçevede neler yapacağımızı bilmek yeter mi? diye soran Yılmaz, "Yetmez. Bizim bu makro hedeflerimizi, ülke olarak ortaya koyduğumuz bu makro perspektifi hem yörelere indirmemiz lazım hem de sektörlere indirmemiz lazım. Bunu çok daha detaylı zemine oturtmamız lazım. İşte bu açıdan bugün yaptığımız çalışma bence çok önemli'' ifadelerini kullandı.

Yılmaz, Türkiye'nin 2023 ve 2053 hedeflerine giderken, Elazığ'ın bunun neresinde kalacağının belirlenmesi gerektiğini dile getirerek, ''Elazığlıların oturup bu makro çerçeveyi dikkate alarak ortaya koymaları son derece önemli. Makroyu mikroya indirmemiz lazım. Ülke çapındaki çalışmaları, yöre çalışmalarıyla bütünleştirmemiz lazım. İşte bunu yaptığımız zaman gerçek anlamda bütün bu vizyonumuzun, hedeflerimizin hayata geçmesi için gerçekçi bir zemini hep birlikte oluşturmuş oluruz'' diye konuştu.

Her şeyi devlet yapmaz

Kalkınmaya yönelik çalışmalarda kim yapacak sorusuna sadece ''devlet'' diye cevap verilmemesi gerektiğini aktaran Yılmaz, şunları kaydetti:

Her şeyi devlet yapar' mantığını bir tarafa bırakmamız lazım. Her şeyi devlet yapmaz. Devletin yapacağı işler var, devletin destekleyeceği işler var, devletin girmemesi gereken alanlar var. Bu noktayı iyi tarif etmemiz lazım. Bugünkü dünyada kalkınma dediğimiz hadise, süreç, sadece devletle, sadece kamuyla yöneteceğimiz bir süreç değildir. Özel sektörü, sivil toplumu, meslek kuruluşlarını dikkate almadan bu süreci yönetemeyiz.''

Yılmaz, Kurultay'ın düzenlenmesine katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
IKBY'de referandum sonuçları

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu