Suriyeli bebek Hamza Tayyip ilgi görüyor

Suriyeli bebek Hamza Tayyip ilgi görüyor


Malatya'da konteyner kentte dünyaya gelen ve Başbakan’ın ismi konular Suriyeli çocuk ilgi görüyor.

 Konteyner kentte inceleme yapan İl Afet ve Acil Durum Müdürü Hamza Demiralp, konteyner kentte ilk doğan çocuk olan ve adını Hamza Tayyip olarak koyan Suriyeli aileye ziyarette bulundu. Demiralp, adı Hamza Tayip olan ilk bebeği kucağına alarak öptü ve çocuğa hediyeler götürdü. Hamza Demiralp, konteynerleri ziyareti sırasında şunları söyledi:

“Malatya’da elemendik civarında kurulmuş olan konteyner kentimizde toplam 2 bin konteyner var. Bugün itibariyle 5 bin 500 kişi bulunmakta ve bunların çoğunluğu Suriyeli Türkmen’dir. Bu misafirlerimizin her türlü ihtiyaçları devletimiz tarafından karşılanmaktadır. Burada 118 tane sokağımız var. Bu sokaklarımızın üstüne gölgelik yapıyoruz. Genelde aileleri bölmemeye çalışıyoruz 3 ila 9 kişi olanlar var. Misafirlerimizi rahat ettirmeye çalışıyoruz. Evlerimizde mini buzdolabı vantilatör var. Su ve elektrik var. Devletimiz her türlü ihtiyaçlarını karşılıyor. Konteynerlerimiz iki oda bir banyodan oluşmaktadır. 25 metrekare de misafirlerimizi rahat ettirmeye çalışıyoruz.”
Ziyaretten son derece memnun kalan Baba Abdulkadir Hatip ve Anne Melek Rıza, bebeklerinin adını koyarken Malatya'da kendilerine çok iyi davranan ve yardımlarını esirgemeyen Hamza beyin ve kendilerini koruyan hayatlarını Allah’tan sonra borçlu oldukları Türkiye Başbakanı Recep Tayip Erdoğan’ın adını koyduklarını söyledi. Suriyeli çift, mutlu olduklarını eşiyle savaşta nişan yaparak evlendiklerini ifade ettiler. Abdulkadir Hatip, “Suriye’de can güvenliğimiz olmadığı için Türkiye’ye sığındık Türkiye halkı bize çok iyi davranıyor. Emin olun biz olsaydı, Türkiye insanlarına böyle davranmazdık “dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İncirlik Üssü şeffaf ve denetlenebilir hale getirilmeli
Türkiye
Suriyeli çocuklara meyve ve çikolata ikramı
Dünya
Raylarda selfie yapmak isterken Trenin altında kaldı.

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu