Fıstıktan biyogaz elde edilecek

Fıstıktan biyogaz elde edilecek


ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göksel Demirer, Antep fıstığından biyogaz elde edilmesine yönelik çalışma kapsamında kurulacak tesiste, bir ton fıstık atığından 14 kilovatsaat elektrik enerjisi elde edileceğini söyledi.

Demirer, Türkiye'nin, Antep fıstığı üretiminde dünya üçüncüsü olduğunu, fıstık atığının içerdiği organik bileşiklerle önemli düzeyde biyoenerji kaynağı olduğunu ve bu alanda değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

2011'den beri Antep fıstığı işleme atıklarından biyogaz elde edilmesi üzerine araştırmalar yaptıklarını bildiren Demirer, şu bilgiyi verdi:

KOSGEB ve ODTÜ'nün 3 yıldır yürüttüğü çalışma, bu konuda yapılan bir ilk niteliğinde. Antep fıstığı işleme atıklarının çeşitli kimyasal işlemlerin ardından biyogaz elde edilebileceğini gösterdi. Antep fıstığı atıkları, yüksek organik madde içeriyor ve çevre sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle de atıklardan biyogaz elde etmek en iyi çözümdür. Yapılan çalışmalar sonucunda, Gaziantepte özel bir kuruyemiş firmasının açacağı  bir tesisle, 1 ton Antep fıstığı atığından elde edilecek 1,1 milyon metreküp biyogaz ile 14 kilovatsaat elektrik enerjisi üretilebilecek"

Demirer, Gaziantep'in en çok Antep fıstığı üreten il olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu:

Ülkemizde üretilen Antep fıstığının yaklaşık 100 bin tonu Gaziantep'te işlenmektedir. İşleme sürecinde 1 kilo Antep fıstığı için 8-10 litre su kullanılmakta ve yaklaşık 200 gram yaş kırmızı kabuk oluşmaktadır. Bu değerler, Gaziantep de yılda Antep fıstığı işleme kaynaklı yaklaşık 1 milyon metreküp atık su ve 20 bin ton katı atık oluştuğuna işaret etmektedir. Arıtılmadan çevreye verilmesi durumunda yoğun çevre kirliliğine neden olan bu atıkların arıtılması için çok yüksek maliyetli tesislerin kurulması ve işletilmesi gerekmektedir.

Biyogaz elde ettikten sonra kalan atığın da gübre olarak kullanılabileceğini dile getiren Demirer, ayrıca bu işlemin karbon salınımını azaltacak olması nedeniyle çevreye de zararın en aza indirgeneceğinin altını çizdi.

Bu arada, 14 kilovatsaat elektriğin bir konutun bir yıllık elektrik ihtiyacını karşıladığı ifade edildi.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) 2011 verilerine göre, Türkiye 112 bin tonla İran ve ABD’nin ardından dünyanın üçüncü büyük Antep fıstığı üreticisi.

Fıstık için büyük zirve 

Öte yandan, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Sürdürülebilirlik Akademisi, yarın "Yeşil Altın Antep fıstığı Zirvesi" düzenleyecek. Zirve, Antep fıstığının daha verimli yetiştirilmesi ve tüm kapsamlarıyla değerlendirilmesi amacıyla kamu, özel sektör, akademi, fikir önderleri, STK yetkilileri, uluslararası kuruluşlar ve girişimcileri bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Prof. Dr. Göksel Demirer, zirvede Antep fıstığından enerji üretimi projesiyle ilgili sunum yapacak. 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

28°
Detaylı Hava Raporu