Öğrenci sayısı 150 bini aştı

Öğrenci sayısı 150 bini aştı


İzmir'deki 9 üniversitede öğrenim gören öğrenci sayısı, 150 bini aşarak 4 ilin nüfusunu geçti. Yaklaşık 7 bin öğretim elemanının görev yaptığı kentte, 74 ülkeden 3 bini aşkın yabancı öğrenci de eğitim görüyor.

İzmir'de faaliyet gösteren 4'ü devlet 5'i vakıf üniversitelerinin verilerinden derlediği bilgiye göre, kentte öğrenim gören öğrenci sayısı her geçen yıl artıyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Katip Çelebi Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Ekonomi Üniversitesi, İzmir Üniversitesi, Şifa Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi ve Gediz Üniversitesi'nin faaliyet gösterdiği kentteki öğrenci sayısı 150 bini geçti. Yüksek öğretimde öğrenim gören öğrenci sayısı, Tunceli, Kilis, Bayburt ve Ardahan gibi illerin nüfusunu geride bıraktı.

En fazla öğrenci Dokuz Eylül'de 

Bu yıl kuruluşunun 60. yılını kutlayacak, kentin ilk üniversitesi olan Ege Üniversitesi'nde, 14 fakülte, 9 enstitü, 7 yüksekokul, 1 konservatuvar, 9 meslek yüksek okulunda 54 bin 540 öğrenci eğitim alıyor. Bu yıl YÖK ve ÖSYM tarafından 9 bin 381 öğrenci kontenjanının ayrıldığı üniversiteye yapılan yerleştirmelerde ön lisansta yüzde 99, lisansta ise yüzde 98 doluluk gerçekleşti.

Kentteki en fazla öğrenciye sahip üniversite ise Dokuz Eylül Üniversitesi oldu. 1982 yılında kurulan ve 14 fakülte, 3 yüksekokul, 6 meslek yüksekokulu, 1 konservatuvar, 10 enstitü, 51 uygulama ve araştırma merkezinin bulunduğu üniversitede 68 bin 32 öğrenci eğitim alıyor.

Diğer devlet üniversiteleri olan Kitap Çelebi Üniversitesi'nde 4 bin 600, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde de 4 bin öğrenci okuyor. 

Kentteki özel üniversitelerden Gediz Üniversitesi'nde 6 bin 411, Yaşar Üniversitesi'nde 7 bin, İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde 6 bin 900, İzmir Üniversitesi'nde yaklaşık 4 bin 500, Şifa Üniversitesi'nde ise bin 500 civarında öğrenci eğitim hayatını sürdürüyor.

74 ülkeden 3 bin yabancı öğrenci

 Yaklaşık 7 bin öğretim elemanının görev yaptığı 9 üniversitede, 74 ülkeden yaklaşık 3 bin yabancı öğrenci de eğitim alıyor.

Üç bin 250 akademik personelin görev yaptığı Dokuz Eylül Üniversitesi'nde bin 69, 3 bin 208 akademik personelin olduğu Ege Üniversitesi'nde yaklaşık bin, 555 öğretim elamanının olduğu Katip Çelebi Üniversitesi'nde 244, Gediz Üniversitesi'nde 397, Yaşar Üniversitesi'nde 310, İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde 105 yabancı öğrenci olmak üzere 3 binin üzerinde yabancı öğrenci de öğrenim görüyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Emniyet "Huzur-Türkiye-5" operasyonunun bilançosunu açıklandı
Türkiye
FETÖ'nün suikast timine ağırlaştırılmış müebbet istemi
Dünya
Yemen Başbakanı'ndan İran'a suçlama

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu