ABD'nin IŞİD gerekçesiyle müdahalesine karşıyız

ABD'nin IŞİD gerekçesiyle müdahalesine karşıyız


Irak'taki Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, güçlerini tekrar Irak'a gönderme konusunda "Kara Saray" olarak nitelendirdiği Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetimini uyardı.

Sadr tarafından yapılan yazılı açıklamada, Beyaz Saray, Kara Saray şeklinde tanımlayarak "Kara Saray Irak'a saldırılarını yineleme kararı aldı" denildi. ABD'nin uyarıldığı açıklamada, "Eğer dönerseniz biz de döneriz. Allah muttakileri muzaffer kılacaktır" ifadesine yer verildi.

Zalime yardım etmek haramdır

Irak hükümetine "nerede olursa olsun işgalciye yardım etmeme" çağrısında bulunulan açıklamada, "Irak'ın herhangi bir bölgesine ABD müdahalesi durumunda mücahitlerin IŞİD'le savaştan çekilmesi gerek. Çünkü zalime karşı da olsa zalime yardım etmek haramdır" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, halkın gösteriler düzenleyerek ya da farklı eylemlerde bulunarak "işgalciye" karşı gerçek tepkisini ortaya koymasının temenni edildiği kaydedildi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Arap Birliği, Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası insan hakları kuruluşlarına ABD güçlerinin Irak'a girmesine engel olma çağrısının yapıldığı açıklamada, söz konusu durumun aşırı grupların ülkede yayılmasının başlangıcı olacağı belirtildi.

 Irak’taki Hizbullah Tugayları adlı Şii örgüt ise dün yaptığı açıklamada, ABD'yi "şer ve yıkımın odağı" olarak olarak nitelendirmiş ve "ABD'nin müdahalesi durumunda IŞİD'e karşı verdikleri mücadeleden çekilme" tehdidinde bulunmuştu.

Sadr hareketi 1999’da Irak'taki Saddam Hüseyin rejimi tarafından öldürülen Ayetullah Muhammed Sadık el-Sadr’ın öğretilerini takip ediyor. Ayetullah el-Sadr’ın oğlu Mukteda es-Sadr’ın liderliğini yaptığı harekete bağlı Mehdi Ordusu, 2003-2011 yılları arasında Irak'ta ABD güçlerine karşı savaşmıştı.

Sadr’ın taraftarları Aralık 2005’teki seçimlerde parlamentoda Şii siyasi bloğunun parçası olan Birleşik Irak İttifakını destekledi. Kasım 2006’da ise Sadr, Irak hükümetini boykot ettiğini deklare etti. 2010’daki parlamento seçimlerinde Sadr’ın bloğu güçlü bir etki oluşturunca Sadr, Ocak 2011’de İran'dan Necef’e döndü. 2014 Şubat'ında siyasetten çekilme kararı almasına rağmen Mukteda Sadr ve hareketi fiilen siyaset yapmaya devam etti. 

Sadr Hareketi Bağdat'ın Sadr bölgesi, Necef ve Basra kentlerinde etkinlik yürütüyor. 2006'ya kadar ABD ve İngiltere güçleriyle çatışan harekete bağlı Mehdi Ordusu, 2009'a kadar Maliki güçleriyle de çarpıştı. 2009'da silah bıraktığı açıklanan örgüt, Sistani'nin IŞİD'e karşı verdiği son "cihad fetvası" ile birlikte tekrar silahlanacağını duyurarak "Barış Tugayları" adı altında tekrar sahneye çıktı. 

Sadr hareketi, Maliki Hükümeti ve Sünni muhalifler tarafından, 2004-2008 yılları arasında Saddam Hüseyin döneminde görev yapmış bürokratlara, Sünni kanaat önderlerine suikast düzenlemek ve sivillere yönelik, "ölüm mangaları" kurmakla suçlanıyor. Hareketin yaklaşık 60 bin milis gücü olduğu ifade ediliyor. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
AB'den Barzani'ye referandum çağrısı
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
AB'den Barzani'ye referandum çağrısı

Hava Durumu

36°
Detaylı Hava Raporu