Lenfoma tedavi edilebilir

Lenfoma tedavi edilebilir


Türk Aferez Derneği Başkanı ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, lenfomanın, tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu, bir taraftan kanser tedavi edilirken diğer taraftan kanseri önleyici girişimlerin hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek, "Hastaya doğru tedaviyi, doğru dozda, doğru zaman ve sıklıkta vermek asıl hedef olmalıdır" dedi.

Altuntaş, Dünya Lenfoma Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, lenfomanın lenf bezi kanseri olduğunu, hastalığın genetik nedenlere bağlı olabileceği gibi, çevresel faktörler, virüs ve bakteriler, kimyasal ve fiziksel ajanlar, radyasyon, kemoterapi, kollajen doku hastalıkları, bağışıklık sisteminin bozulması ve bağışıklık sistemi hastalıklarının da lenfoma gelişme riskini artırdığını bildirdi.

Lenf bezesinde büyüklük (boyun, koltuk altı, kasık vb), 38 derece ve üzerinde ateş, kilo kaybı, gece terlemesi, ciltte kaşıntı, halsizlik, yorgunluk, düşkünlük gibi belirtilerin hastalığın habercisi olabileceğini ifade eden Altuntaş, şunları kaydetti:

Lenfoma tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bir taraftan kanser tedavi edilirken diğer taraftan kanseri önleyici girişimler hayata geçirilmelidir. Lenfoma kür şansı olan yani tedavi sonrası tekrarlamayacak kanserlerden biridir. Güncel ilaç ve ışın tedavileri ile bazı lenfoma türlerinde yüzde 95'e kadar başarı vardır. Ağır seyreden bazı lenfomalarda ise kök hücre nakli ile yüksek başarı oranları sağlanabilir. Lenfoma tedavisinde dünyadaki ve Türkiye'deki çalışmaların amacı lenfomanın tansiyon, şeker gibi kontrol edilebilen kronik bir hastalık haline gelmesidir.

Prof. Dr. Altuntaş, lenfomanın, aynı tip ve evreye sahip hastalar arasında bile belirgin farklılıkların görüldüğü heterojen bir hastalık grubu olduğunu belirterek, Hastaya doğru tedaviyi, doğru dozda, doğru zaman ve sıklıkta vermek asıl hedef olmalıdır. Bu bağlamda bireyselleştirilmiş tedavi' dediğimiz daha güvenli, daha etkin ilaç ve tedavilerin hastanın genotipi ve bireysel gereksinimine göre verilmesi hedeflenmelidir" ifadesini kullandı.

Lenfoma tedavisinde yaşam süresi için en önemli göstergelerden birinin, ilk aylarda alınan ilaçların toplam dozu olduğunu kaydeden Altuntaş, "Uygun aralıklarda (iki, üç hafta) yeterli dozda (önerilen doz) ilaç almak gereklidir. Bu nedenle iki veya üç hafta aralıklarla verilen tedavi sürelerini tıbbi zorunluluk olmadıkça geciktirmemeye gayret edilmelidir" uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Türkiye'de hastalığın tedavisi için gerekli her türlü ilaca ve destek tedavilerine ulaşmanın mümkün olduğunu ifade ederek,  Bazı batı ülkelerinde geri ödemede olmayan ilaçlara dahi ülkemizde makul sürede ulaşabiliyoruz. Bunda emeği geçen başta Sağlık Bakanlığı ve SGK her kademede çalışanına teşekkür etmek lazım" ifadesini kullandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani "sap" gibi ortada kaldı
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Prof. Wagner: Gülen, yaptıklarının bedelini ödemeli

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu