Okula devamları sağlanacak

Okula devamları sağlanacak


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yeni eğitim öğretim yılında daeğitim yardımlarını sürdürecek. Maddi imkansızlıktan dolayı okuyamayan 2 milyondan fazla öğrencinin yapılacak şartlı eğitim yardımıyla eğitime katılması hedefleniyor.

Bakanlık, sosyal yardım programlarıyla yoksullukla mücadele alanındaki çalışmalarını sürdürüyor.

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünce yürütülen sosyal yardım programları arasındaki eğitim yardımları, kapsamı açısından öne çıkıyor.

Geçen yıl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fon kaynaklarının yüzde 29'luk oranı, çocukların eğitimine yönelik desteklere ayrıldı.

Bakanlığın eğitim yardım programları arasında şartlı eğitim yardımları, engelli öğrencilerin okullara taşınması, ücretsiz ders kitabı, öğrenci taşıma, barınma, taşımalı eğitimden yararlanan öğrencilere öğle yemeği verilmesi bulunuyor.

Kızlara ödenen miktar erkeklerden fazla

Bakanlık, maddi imkansızlıklar nedeniyle çocuklarını okula gönderemeyen yoksul ailelere, çocuklarının okula devam etmeleri şartıyla, ''Şartlı Eğitim Yardım'' hizmeti sunuyor.

2013 yılında yaklaşık 2 milyon öğrencinin faydalandığı bu yardım, yeni eğitim öğretim yılında da devam edecek. Bu eğitim yılında da 2 milyonun üzerinde çocuğa ulaşılması ve okula kazandırılması hedefleniyor.

Yardım ödemeleri PTT'ler aracılığıyla doğrudan anneler adına açılan hesaplara yapılıyor.

Kız çocukları için verilen  yardım miktarı, erkek çocuklarına yapılanyardım miktarından daha yüksek. 

İlköğretime devam eden erkek çocuk için aylık 35 TL, kız öğrenci için aylık 40 TL; ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 50 TL, kız öğrenciler için ise aylık 60 TL yardım yapılıyor.

Temel okul ihtiyaçları da karşılanıyor

Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği için de birçok eğitim yardımını yürüten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, taşımalı eğitim uygulaması kapsamında, okulların bulunduğu merkezlere taşınan yoksul öğrencilere öğle yemeği desteği de sağlıyor. Ayrıca özel eğitime gereksinim duyan öğrencilerin okullara erişimi de sağlanıyor. 

Taşımalı sistem dışında kalan ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin ulaşım, barınma gibi ihtiyaçlarına yönelik Sosyal Yardım Dayanışma Vakıflarınca destek veriliyor. 

Öte yandan bu vakıflar, yoksul vatandaşların ihtiyaçları doğrultusunda eğitim-öğretim yılının herhangi bir döneminde ilköğretim ve lisede okuyan fakir ve yardıma muhtaç ailelerin çocuklarının önlük, ayakkabı, çanta, kırtasiye gibi temel okul ihtiyaçlarını da karşılıyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu