İsteyene kriptolu cep telefonu

İsteyene kriptolu cep telefonu


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, devletin zirvesinin kullandığı kriptolu telefonların dinlenmesinin ardından yeni kriptolu telefonlar hazırlandığını belirtti.

Yazılımı ve donanımı değiştirilen yeni kriptolu telefonların yılbaşında devletin üst yöneticilerine dağıtılacağını açıklayan Işık, yılbaşından sonra devlet yöneticileri için "yeni nesil" kriptolu telefonlar için yeni bir çalışma başlayacağını kaydetti. 

Bakan Işık, hukuksuz dinlemelerin bir örgütün işi olduğunu ifade ederek, kripto yazılımını yapanla dinlemeyi yapanın örgütsel işbirliği olmadan dinlemesinin mümkün olmadığını belirtti. Bakan Işık, hukuk devletinde yasadışı dinlemeyi kimsenin mazur ve meşru gösteremeyeceğini vurguladı.

Sivillere de kriptolu telefon 

Gündelik hayatta kullanılan cep telefonlarının dinlenilmemesine yönelik güvenlik tedbirlerinin olmadığını belirten Işık, kriptolu telefonların ise güvenlikli olduğunu ifade etti. 

Sivillerin özellikle de ticari şirketlerin güvenli görüşme için kriptolu görüşmeleri tercih ettiğini aktaran Bakan Işık, "TÜBİTAK’ın sivil kullanıma yönelik cihaz üretim çağrısını çok önemsiyoruz. Herkesin kolaylıkla dinleyemeyeceği bir yapı oluşturmak istiyoruz. Buna yönelik olarak TÜBİTAK bir çalışma  başlattı.  Hiçbir iletişim yüzde 100 güvenli değildir. Buna karşılık, en güvenli görüşmeler kriptolu telefonlarla yapılıyor. Sivillerin talebiyle bunu yaygınlaştırmak istiyoruz. İsteyen kriptolu cep telefonu kullanabilecek" ifadelerini kullandı.

Beyin göçü

Beyin göçünün tersine çevrilmesi için yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Bakan Işık, şöyle devam etti:

Yurt dışında bulunan bütün bilim insanlarımız dönsün gibi bir anlayışımız bulunmuyor. Dünyanın en iyi imkanlarıyla araştırma yapan Türk bilim insanlarına, 'bulunduğun yerden beyin gücünü Türkiye için kullan' diyoruz, 'gelmene gerek yok. Eğer ABD’de çok iyi araştırma merkezindeysen ortak proje yapalım birikimini Türkiye’ye aktar seni destekleyelim' diyoruz. Gelene kapımız açık her türlü destek veriyoruz,  'bunu fisebilillah yapma, karşılığını verelim' diyoruz. Gelin ülkeniz için çalışın deyince bu çağrıya kayıtsız kalacak bilim insanımızın da olduğunu düşünmüyorum, yeter ki devlet adımını atsın. Yeni Türkiye bu, siyasi irade bu."

Savunma sanayisi ülkenin refahını artırır"

Savunma sanayisinde pazar odaklı stratejik yaklaşım sergilendiğini ifade eden Bakan Işık,  Türkiye'nin kendi topunu, ATAK helikopterini,  füzesini,  yüzde yüz yerli 300 kilometre menzilli sıfır hatayla hedef vuran SOM füzesini yaptığını, ülkenin bu alanda ciddi bir sıçrama içinde olduğunu kaydetti.

Bakan Işık, ihracat potansiyeli yüksek savunma sanayisinin ülkenin refah seviyesine katkı sağladığını da vurguladı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

10°
Detaylı Hava Raporu