Eş Şebab lideri öldürüldü

Eş Şebab lideri öldürüldü


Pentagon, El Kaide’nin Somali kolu olan Eş Şebab örgütü lideri Ahmed Godani'nin ABD operasyonunda öldürüldüğünü açıkladı. ABD Başkanı Obama, IŞİD'e de aynı şekilde davranacaklarını söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Eş Şebab'ın kurucularından Ahmed Abdi Godani'nin 1 Eylül'de kendisini hedef alan operasyonda öldürüldüğünü bildirdi.

NATO Zirvesi için bulunduğu Galler’de konuşan ABD Başkanı Barack Obama, “El Kaide’nin ve El Kaide’nin Somali kolunun peşini bırakmadığımız gibi, Irak Şam İslam Devleti’ni (IŞİD) de yeneceğiz” dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest de "Godani'nin ortadan kaldırılması, El Kaide'nin Afrika'daki en büyük kolu için önemli bir sembolik ve operasyonel kayıp. Bu operasyon istihbaratımız, ordumuz ve güvenlik çalışanlarımızca yıllardır yürütülen titiz çalışmanın bir yansıması. ABD, Eş Şebab ve diğer terör gruplarının ABD ve Amerikan halkına oluşturduğu tehdide karşı koymak için finansal, diplomatik, istihbarat ve askeri anlamda elimizdeki tüm araçları kullanmaya devam edecektir" ifadelerini kullandı.

Godani, ABD’nin sekiz kişilik “terör listesi”nde yer alıyordu.

‘Barışa atılmış adım’

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Godani'nin öldürülmesinin barışa doğru atılmış iyi bir adım olduğunu söyledi. Operasyonda yer alan Somali güvenlik güçlerine ve ABD'ye teşekkürlerini iletti.

Eş Şebab mensuplarına seslenen Şeyh Mahmud, şiddetten vazgeçmelerini, aksi takdirde kaderlerinin belli olduğunu ifade etti.

Somali Başbakanı Abdulveli Şeyh Ahmed de yaptığı yazılı açıklamada Eş Şebab mensuplarının silahlarını bırakarak teslim olmalarını istedi.

Godani'ye yakın isimlerden Ahmet Muhammed Ami de Ocak ayında yine ABD saldırısında öldürülmüştü.

İstihbarat merkezini hedef almışlardı

Bir grup Eş Şebab üyesi, 31 Ağustos Pazar günü Somali'nin başkenti Mogadişu'daki istihbarat merkezini hedef almış, olayda saldırganlarla beraber en az 12 kişi ölmüştü.

Örgüt geçen Eylül ayında da Kenya'da bir alışveriş merkezine saldırmış, 67 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Eş Şebab, Somali’de Federal Geçiş Hükümeti’ni ortadan kaldırmak için 2006’dan bu yana mücadele veren silahlı bir grup.

Somali'de kontrol altında tutuğu tüm bölgelerde şeriat kanunlarını uygulayan Eş Şebab, bunu tüm ülkeye yaymayı planlıyor. Selefi-Vehhabi inancına bağlı olan grup, cihat hareketiyle 'kafirlere' karşı savaş yürütülmesini savunuyor. Örgüt aynı zamanda sufilik inancına bağlı Somalili gruplarla da çatışıyor.

Örgütün silahlı kadrosunun büyük çoğunluğunu Somalililer oluşturuyor ancak Kenya, Etiyopya ve Eritre gibi komşu ülkelerin vatandaşlığına sahip silahlı kişiler de örgüt için savaşıyor.

Kaynak: Al Jazeera, Reuters ve AA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Çocuklar Avanos'ta çanak atölyelerini gezdi
Türkiye
İpsala Sınır Kapısı'ndan geçişler başladı
Dünya
Hollande’dan Macron’a destek

Hava Durumu

11°
Detaylı Hava Raporu