Nusayrilerden "Çığlık" kampanyası

Nusayrilerden "Çığlık" kampanyası


Nusayri aktivistler, savaşın bitmesi ve toplumsal uzlaşının sağlanmasının gerekliliği hakkında Suriyelileri bilinçlendirmek için "Çığlık" adıyla kampanya başlattı

Suriyeli Nusayri aktivistler, savaşın bitmesi ve toplumsal uzlaşının sağlanmasının gerekliliği hakkında halkı bilinçlendirmek için "Çığlık" adıyla kampanya başlattı.

Rejim yanlılarının çoğunlukta olduğu belirtilen Tartus kentinde başlatılan kampanyanın organizatörlerinden İma Süleyman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Nusayri kesim ile Suriye'nin geri kalan halkı arasına düşmanlık tohumları eken Esed yönetiminin siyasetinden rahatsız olduklarını ifade etti. Facebook üzerinden "Veynon" (Neredeler) ve es-Sırah (Çığlık) gibi paylaşım gruplarında görüşlerini kamuoyu ile paylaşan aktivistler iç savaşın son bulması, geçiş hükümeti ile ülkenin demokratik bir uzlaşıya kavuşmasını hedefliyor.

 

-Sosyal uzlaşı çağrısı

Kampanyanın iki ayrı bölümünün olduğunu belirten Süleyman, birincisinde Nusayrilere, değişime doğru kamuoyunu harekete geçirme ve hoşgörü çağrısı yaptıklarını, ikinci bölümde ise diğer tüm Suriyelilere sosyal uzlaşı için seslendiklerini kaydetti.

Kampanyanın sosyal medyada büyük ilgi gördüğünü, rejim yanlıları ve muhalif cephede şaşkınlık yarattığını belirten Süleyman, aktivistlerin sloganlarının "(Beşşar Esed'e) Sana koltuk, çocuklarımıza tabut", "Halk yaşamak istiyor" olduğunu söyledi.

Süleyman, "Suriyeli Nusayri aktivistler, daha ilk gününden itibaren devrime katıldı. İtibar sahibi bazı Nusayriler, Beşşar Esed'li ve Esed'siz bedeli ne olursa olsun bu savaşı bitirmek istiyor. Dış müdahaleye de karşıyız. Ülkemizin geleceğini sadece Suriyelilerin belirleyebileceğini düşüncesindeyiz" dedi.

 

-"Herkes bu savaşın kurbanı"

Özgür Suriye Ordusu'yla (ÖSO) ilgili tutumlarını da anlatan Süleyman, "Biz siviliz ve yönetim konusunda barışçıl geçişten yanayız. İnsanların şiddet karşısında kendilerini savunmak için silahlanmasını da anlıyoruz. Bununla beraber, silahlanmanın bizi bu noktaya getirdiğini düşünüyoruz. Bu yüzden ateşkes ve değişimi sağlamak için kapsamlı bir sivil hareket çağrısı yaptık" ifadesini kullandı.

Kampanyanın devam edeceğini ileride başka şeyler de açıklayacaklarını belirten Süleyman şunları kaydetti:

"Bu, uzlaşı çağrısı yapmak ve tutumları değiştirmek için en uygun vakit. Çünkü herkes bu savaşın kurbanı olduğunun bilincinde. Ülkeyi sonu olmayan bu savaşa da rejim sürükledi."

Dera'da bir grup lise öğrencisinin okul duvarına yazdıkları slogan sebebiyle işkence görmesine tepki olarak 15 Mart 2011'de başlayan muhalif barışçıl gösteriler kısa süre içerisinde ülke sathına yayılmış, Temmuz ayına kadar Esed yönetiminin gösterileri ağır silahlarla bastırmaya çalışması nedeniyle binlerce insan hayatını kaybetmişti. Suriyeli muhalifler gösterilerin başlamasından altı ay sonra Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) çatısı altında Esed rejiminin göstericilere uyguladığı devlet terörüne karşı sivil halkı koruma gerekçesiyle silahlı direniş kararı almıştı. 

Ağustos 2011'den itibaren Esed güçleriyle muhalifler arasında başlayan çatışmalar, ülkeyi bir iç savaşa sürükledi. İç savaşta Esed güçleri ve onlara destek için Suriye'ye giren Lübnan Hizbullah'ı, Irak Mehdi Ordusu gibi silahlı gruplara karşı ÖSO, İslami Cephe ve Nusra Cephesi adlı gruplar savaşıyor. Üçüncü cephede ise hem Esed güçleri hem muhaliflere karşı savaşan IŞİD terör örgütü bulunuyor.

Çatışmalarda bugüne kadar tüm taraflardan olmak üzere 200 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

 

 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Suriye sınırında askeri hareketlilik sürüyor
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
IKBY'nin petrol ihracatlarında büyük gerileme

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu