AA'da zihniyet devrimi gerçekleşti

AA'da zihniyet devrimi gerçekleşti


Başbakan Yardımcısı Akdoğan, "Anadolu Ajansı'nda çok ciddi bir anlayış değişikliği, bir zihniyet devrimi gerçekleşti" dedi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Anadolu Ajansında, özellikle AK Parti'nin son döneminde, Kemal Bey'in de Genel Müdürlük döneminde hassaten çok ciddi bir anlayış değişikliği, sadece fiziksel imkanlar değil bir zihniyet devrimi de gerçekleşti. Elbette devletimizin birtakım temel hassasiyetlerini gözeterek ciddi bir ilerleme sağladı" dedi. 

Akdoğan, Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğünü ziyaret etti. AA'ya gelişinde Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Kemal Öztürk tarafından karşılanan Akdoğan, daha sonra Editör Masası'na geçerek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Akdoğan, burada yaptığı konuşmada, iletişim ve medyayla ilgili tüm birimlerin kendi başkanlığına verildiğini söyledi.

Bu kurumlar arasında eşgüdüm ve koordinasyon sağlanmasının, ortak iletişim politikası ve stratejisinin geliştirilmesinin aslında bir kamu diplomasisi faaliyeti olduğunu dile getiren Akdoğan, şöyle devam etti:

 "Bu bağlamda kamu diplomasisi faaliyetinin alt başlıkları olarak bütün kamunun kurumları, devletin bütün birimleri bundan sonra ortak bir hedefe doğru yol yürüyecekler. Bu yüzden önümüzdeki süreçte tek tek kurumlarla ilgilenmekten ziyade belki hep birlikte neler yapabilirizin arayışında olacağız. Daha ciddi bir eşgüdüm ve koordinasyonla, bütün iletişimle ilgili birimler ortak faaliyet içinde olacaklar. Bu sürecin hayırlı olmasını diliyorum."

 

-"Yeni dönemde bu süreç daha da ivme kazanacak"

 

Anadolu Ajansının önemli bir kurum olduğunu vurgulayan Akdoğan, "İlk 1991 yılında gelmiştim. Basın yayın birincilerini Başbakanlık bir tura çıkarmıştı ve bunlardan birisi de AA'nın faaliyetlerini gözlemlemekti. Bu çerçevede 90-91 yıllarında Anadolu Ajansına gelip burada tüm birimleri dolaşmıştık, neler yaptığını öğrenmiştik" dedi.

AA'nın o zamandan bu yana çağ atladığını ifade eden Akdoğan, "Özellikle AK Parti'nin son döneminde, Kemal Bey'in de Genel Müdürlük döneminde hassaten, çok ciddi bir anlayış değişikliği, sadece fiziksel imkanlar değil bir zihniyet devrimi de Anadolu Ajansında gerçekleşti. Elbette devletimizin birtakım temel hassasiyetlerini gözeterek ciddi bir ilerleme sağladı" diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, yeni dönemde bu sürecin daha da ivme kazanacağına inandığını bildirdi.

 

-"Türkiye'yi temsil ediyorsunuz"

 

Yurt dışındaki çalışanlara da başarılar dileyen Akdoğan, şunları kaydetti:

"Orada sadece bir şirketin elemanı olarak bulunmuyorlar. Bir ülkenin temsilcisi olarak bulunuyorlar. Bayrağımızın dalgalanmasına vesile oluyorlar. Nasıl THY, kuyruğundaki Türk bayrağı veya Türk markasını temsil ediyorsa sizler de bayrak dalgalandıran bir şirket olarak, Türkiye'yi temsil eden bir şirket olarak oradasınız. Kamu diplomasisi, yani Türk devletinin ve milletinin menfaatlerini korumak ve onlara hizmet etmek gibi bir anlayış da elbette bilincinizin bir tarafında duracak. Sadece habercilik değil, habercilikle birlikte böyle bir misyonun da temsilcisisiniz."

 

-"Bizi yüreklendirdi, daha da güçlendirdi"

 

AA Genel Müdürü Öztürk de yurt dışı temsilcilerinin, bu bilinçle 3 yıldır çok ciddi çalışma yaptıklarını söyledi.

"Sizlerin de aynı noktaya vurgu yapması bizi yüreklendirdi, daha da güçlendirdi" ifadelerini kullanan Öztürk, "İnşallah Pekin'den New York'a, Londra'ya kadar bütün coğrafyada sancak beyi gibi kurumumuz Türkiye'yi temsil edecek, ediyor. Daha da güçlü bir şekilde faaliyetlerini sürdürecekler" dedi.

Akdoğan, daha sonra Bakü, Londra, Kahire, Kudüs ile Diyarbakır ve Trabzon ofisleriyle canlı bağlantı kurarak, çalışmaları ve bugüne ilişkin gündemleri hakkında bilgi aldı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'Türkiye de bazı yaptırımlar üzerinde çalışıyor'
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Bangladeş'e sığınan Arakanlı sayısı açıklandı

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu