Amerikalı Gazeteciyi Hollywood mu öldürdü?

Amerikalı Gazeteciyi Hollywood mu öldürdü?


IŞİD Amerikalı Gazeteci James Foley'in ardından bugün yayınladığı videoyla Amerikalı gazeteci Joel Scotloff'un da başını keserek öldürdüğünü duyurdu.

En son Suriye’de bulunan 31 yaşındaki gazeteci Scotloff’dan (2013 yılı Ağustos ayından beri haber alınamıyordu)

 IŞİD’in yayınladığı 2 dakika 48 saniyelik videoda gazeteci Scotloff, Obama yönetiminin Irak'ta İslam Devletin'e saldırma kararının bedelini ödediğini belirtiyor.

Videoda görülen maskeli kişinin, "Geri döndüm Obama! İslam Devleti'ne açtığın savaş ve küstah dış politikan yüzünden, geri döndüm." dediği duyuluyor.

Fakat yayınlanan video birçok soru işaretini beraberinde getirdi. Gazetecinin yüzünde en ufak bir korku veya dehşet ifadesi yer almıyor. Onun yerine ezberlenmiş replikleri okur gibi ifadesiz bir konuşma yapıyor.

Boğazlanmak üzere olan bir adamın son derece soğukkanlı bir ifadeyle mesaj vermeye çalışması, boğazına bıçak dayandığında direnmemesi olayın doğal gelişmediği yönünde bir izlenim veriyor. Boğazını kesen adamın amacı direk kesmek ve o kafayı yere düşürmek olsaydı, daha keskin ve hızlı bir darbe yeterli olurdu. Ama adam bıçağı birkaç kez sürterek kesmeye çalışıyor.

Gazetecinin el kol hareketleri ve duruşu profesyonel bir oyuncu gibi. Video bir infaz sahnesinden çok bir Hollywood yapımını andırıyor. Ayrıca tek karelik kesik baş görüntüsü ile başın kesilme sahnesinin birbirine eklenmiş olması bile videonun kurgu olduğu yönündeki şüpheleri çoğaltıyor. Kesik baş sahnesinde gövdede görüntü sağdan sola giderken kafaya dikkat edildiğinde, kafanın görünen açıları aynı. Oysa 3D bir görüntüde kafanın görünmeyen kısmı, sola kaydıkça görünmeye başlar. Ama videoda sabit. Bu da görüntünün video değil sonradan eklenen bir fotoğraf olduğunu gösteriyor.

Dikkat çeken bir nokta da videoda greenbox tekniğinin kullanılmış olabileceği iddiası. Kurbanın ve infazcının elbiselerinde devamlı dalgalanmalar olurken arka planda görünen otlarda en ufak bir hareket olmaması bu iddiayı güçlendiriyor. Bilindiği gibi özellikle aksiyon filmlerinde kullanılan greenbox tekniğinde bir stüdyoda çekilen görüntülerin arka planına istenen mekânın görüntüsü eklenebiliyor.

 Sonuç olarak IŞİD'in sağlam medya ekibi olduğu ortada. Bu videolar ve bunlar üzerinden yapılan karşılıklı meydan okumalar “ABD ve IŞİD anlaşmalı mı çalışıyor?” şüphesi uyandırıyor.

Öte yandan Amerika görüntüleri doğruladı. Önce tereddütlü açıklama yapan Amerika, sonrasında videoyu teyit etti.

Haberseyret Özel Haber / Saliha Eren

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

 • Ali Nuryüz

  06 Aralık 2014 15:45

  Cevap Ver

  Ben de inanmamıştım bu yalana

 • Ali Nuryüz

  03 Aralık 2014 10:05

  Cevap Ver

  Ben de inanmamıştım bu yalana.

 • http://www.takvahaber.net/dunya/islam-devletinden-abdye-bir-mesaj-daha-h9608.html

 • KAÇ KERE ADAM KESTİNİZ

  04 Eylül 2014 15:38

  Cevap Ver

  YAZINIZDA Boğazını kesen adamın amacı direk kesmek ve o kafayı yere düşürmek olsaydı, daha keskin ve hızlı bir darbe yeterli olurdu. Ama adam bıçağı birkaç kez sürterek kesmeye çalışıyor. DİYORSUNUZ SANKİ SİZDE ÖNCEDEN ADAM KESMİŞSİNİZ

 • Soru

  04 Eylül 2014 09:27

  Cevap Ver

  Peki ya neden yerel medyamız bunun yalan olduğunu sorgulamadan direk gündeme taşıyor. Kendileri de inanıyor mu buna? Yoksa yalan olduğunu bilerek görmezden mi geliyor?

Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu