Gazzeli yaralılar Türkiye'de

Gazzeli yaralılar Türkiye'de


İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında yaralananlardan tedavisi Türkiye'de yapılacak 33 Filistinli'yi taşıyan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait uçak Tel Aviv'den Afyonkarahisar'a ulaştı.

Uçakta bulunan Filistinliler, kentte konvoyla karşılandı.

İHH İnsani Yardım Vakfı Afyonkarahisar Temsilciliği'nin önünden başlayan araç konvoyu, Afyonkarahisar Devlet Hastanesi önünde sona erdi.

Vatandaşlar, ellerinde Filistin ve Türk bayrakları ile hastane önünde yaralıların gelişini bekledi.

İHH İnsani Yardım Vakfı Afyonkarahisar Temsilcisi Ahmet Ertürk, 7 Temmuz'da İsrail'in Gazze'ye saldırı başlattığını anımsatarak, bölgede iki gün önce uzun süreli ateşkesin başladığını dile getirdi. 

Hükümetin, hassas bir tavır takınarak, Gazzeli mazlumları Türkiye'ye getirdiğini aktaran Ertürk, şunları kaydetti:

"Gazzeli yaralılarımız, Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'nde tedavi olacaklar. Buradaki hastane personeline, Afyonkarahisarlılara gösterdikleri bu çabadan dolayı teşekkür ediyoruz. Gayretlerinden dolayı da 'Allah onlardan razı olsun' diyoruz. Gazzeli kardeşlerimiz yalnız değiller. Biz, onların yanındayız. Onlar taburcu olduğunda bayramımız olacak. Onları memleketlerine dualarla göndereceğiz."

İsrail'in 7 Temmuz'da Gazze'ye başlattığı 51 gün süren saldırılarda, 2 bin 145 kişi hayatını kaybetmiş, 10 binden fazla kişi yaralanmıştı. Mısır'ın arabuluculuğunda Kahire'de yürütülen ateşkes görüşmelerinde Filistinli gruplarla varılan ateşkes çerçevesinde İsrail, 26 Ağustos'ta saldırılarını durdurmuştu.

-Filistinli yaralıların tedavilerine başlandı

İsrail'in Gazze'ye saldırılarında yaralanan 10'u çocuk 33 yaralı, Afyonkarahisar ve Ankara'daki çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı.

222 Filo Komutanlığına bağlı C-130 Herkül tipi uçakla Afyonkarahisar askeri havaalanına getirilen yaralılar, hazır bekletilen ambulanslara alındıktan sonra refakatçileriyle Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'ne götürüldü.

Yaralılar ve refakatçileri, hastaneye girişte bazı vatandaşlar tarafından tekbirlerle karşılandı. Hastane önündeki vatandaşlar, Türkçe ve Arapça "Kahrolsun İsrail", "Gazze'ye bin selam direnişe devam" sloganları attı.

Filistinli yaralılardan bazılarının ambulanstan indikten sonra zafer işareti yaptıkları görüldü.

Bir kadının ambulanstan indirilen çocuğun elini sıkı sıkı tutması, duygulu anlar yaşattı. Yaralılara vatandaşlar tarafından kırmızı karanfil verildi.

Bu arada, Valilikten yapılan yazılı açıklamada, 33 hasta ve yakınını Gazze'den alan uçağın, Afyonkarahisar Hava Meydan Komutanlığı'na indiği, yaralıların Vali Hakan Yusuf Güner'in başkanlığında, vali yardımcısı, il sağlık müdürü, kamu hastaneleri birliği genel sekreteri, il emniyet müdürü, il jandarma komutanı, AFAD müdürü, gümrük müdürü, acil çağrı merkezi müdüründen oluşan bir heyet tarafından karşılandığı ifade edildi. 

-Hasta ve yakınlarının ihtiyaçları için yardım

Havaalanında, bir çadır hastanenin yanı sıra 15 UMKE ekibi ve 21 ambulansın hazır bekletildiği, Arapça bilen 5 personel ile 4 uzman hekimin de burada yer aldığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Yaralıların gerekli işlemleri tamamlandıktan sonra Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'nde ayrılan toplam 29 odaya nakilleri sağlanmıştır. Her bir hasta ve refakatçisine bir oda şeklinde düzenleme yapılmıştır. Hastaların, yapılacak olan muayeneden sonra ilgili branşlar tarafından tedavilerine başlanılacaktır. Ayrıca Sayın Valimizin talimatları ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından hasta ve yakınlarının ihtiyaçları için yardım yapılacaktır. Hastalara yapılacak tedaviler her gün düzenli olarak Sağlık Bakanlığı'na bildirilecektir."

Açıklamada ayrıca, Afyonkarahisar'a getirilen 33 yaralıdan 4'ünün Sağlık Bakanlığı'nın emriyle gerekli tedavilerinin yapılması amacıyla Ankara'ya sevk edildiği belirtildi.

-33 Filistinliden 4'ü Ankara'ya sevk edildi

İsrail'in Gazze'ye saldırılarında yaralanan ve uçakla Afyonkarahisar'a getirilen 33 Filistinliden Ankara'ya sevk edilen 4'ünün tedavisine başlandı.

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'nde ilk müdahalesi yapılan Filistinli 10'u çocuk 33 yaralıdan 4'ü ambulanslarla başkente getirildi. 

Bu yaralılardan ikisi Atatürk, biri Numune, biri de Dışkapı eğitim ve araştırma hastanelerinde tedavi altına alındı.

Muhabir: Ali Kemal Akan/Canan Uğurlu/Fatih Çakmak

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu