Kundaklama düşüncesiyle hareket ediyoruz

Kundaklama düşüncesiyle hareket ediyoruz


Berlin Emniyet Müdürü Kandt, Berlin'de Mevlana Camisi'nde çıkan yangınla ilgili olarak "Biz kasıtlı kundaklama olduğu düşüncesiyle hareket ediyoruz" dedi.

Berlin Emniyet Müdürü Klaus Kandt, Berlin'de Mevlana Camisi'nde çıkan yangınla ilgili, "Yangının teknik arızadan ya da sigara izmaritinden çıktığı ihtimalini kesin olarak dışlayabiliriz. Biz kasıtlı kundaklama olduğu düşüncesiyle hareket ediyoruz" dedi.

Kandt ve Berlin Eyaleti İçişleri Bakanı Frank Henkel, Kreuzberg'teki Mevlana Camisi'ni ziyaret ederek, Berlin İslam Federasyonu Başkanı Fazlı Altın'la görüştü. 

Camiyi gezdikten sonra gazetecilere açıklama yapan Kandt, "Yangının teknik arızadan veya bir sigara izmaritinin ihmalkarlığından meydana geldiğini kesin olarak dışlayabiliriz. Biz kasıtlı kundaklama olduğundan hareket ediyoruz" ifadesini kullandı.

Caminin hangi sebeple kundaklandığı konusunun şu an için belli olmadığını ifade eden Kandt, "Bunu aydınlatmak için çalışıyoruz. Özel araştırma ekibi, hala araştırmalarını sürdürüyor. Bu ekibe, tecrübeli yangın araştırmacıları da dahil" dedi. 

Berlin Eyaleti İçişleri Bakanı Henkel, toplumdaki dayanışmayı gösterme açısından camiyi ziyaret ettiğini ifade ederek, "Bizim şehrimizde ibadethaneler yanıyorsa bu bizi sadece etkileyip düşündürmemesi gerekiyor. Daha çok açık bir şekilde dayanışma içinde olduğumuzu göstermemiz lazım" diye konuştu.

Toplum tarafından böyle bir olayın kabul edilemez olduğunu göstermek gerektiğini belirten Henkel, Berlin polisinin camide çıkan yangının nedenlerini aydınlatmak için elinden geleni yapacağını vurguladı. 

Bugün yaptığı görüşmede kendisine cami cemaati tarafından talepler iletildiğini bildiren Henkel, "Yangın olayının araştırıldığı süre için benden konuyla ilgilenen muhatap birinin olmasını istediler. Bunu tabi ki yerine getireceğiz. Ayrıca polis tabi ki böyle olayların tekrarlanmaması için hangi tür tedbirlere alabileceğini de gözden geçiriyor" şeklinde konuştu.

Berlin'de yaklaşık 40 bin Türk'ün yaşadığı Kreuzberg semtinde bulunan Mevlana Camisi'nde 11 Ağustos'ta çıkan yangında hasar meydana geldi. Berlin polisince yapılan araştırmada, cami enkazında yanıcı sıvı madde tespit edildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu