Fiber İnternet önündeki engeller

Fiber İnternet önündeki engeller


Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Başkanı Yusuf Ata Arıak, Geçiş Hakkı Yönetmeliği Usul ve Esaslarında yapılan değişikliğin, fiber optik şebeke yatırımı yapmak isteyen işletmecilerin önündeki engelleri kaldırmadığını ifade etti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Geçiş Hakkı Yönetmeliği Usul ve Esaslarında yapılan değişikliğe ilişkin yazılı açıklama yapan Arıak, "Gelinen noktada fiber yatırımı yapmak için çırpınan işletmecilerin önündeki engeller kaldırılmadı" görüşünü savundu. 

Arıak, Geçiş Hakkı Yönetmeliği ve değiştirilen Usul ve Esaslar ile altyapı yatırımı yapma hakkının kullanılabilmesi için "orada başka birinin altyapısının olmadığının ispatlanması zorunluluğu" getirildiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Türk Telekom’un tutumu nedeniyle TELKODER üyesi işletmeciler talep edilen yerlerde altyapı olmadığını ispat edememektedir. Bu durum, zaman ve emek kaybının doğmasına sebep olmakta, geçiş hakkı kullanılamamakta, yeni fiber şebekeler kurulamamaktadır. Fiber şebeke kurmak isteyen işletmeciler için kiralama, bir yükümlülük değil bir haktır. İhtiyacı olan işletmeci dilerse tesis paylaşımına (kiralama) dilerse kendi altyapısını yapma hakkına sahip olmalıdır. Öte yandan mevcut durum, vatandaşı tek bir şirketin sunduğu ürünlere mecbur bırakıyor. Yüksek hızlı İnternet’in kullanıcıların sadece yüzde 15’ine ulaştığı bir ortamda yapılamayan altyapı yatırımlarından dolayı tüketiciler, düşük hızdaki İnternet’e yüksek para ödeyecek."

İşletmecilerin yatırım yapması ve fiber optik şebeke kurması için engelleri kaldırma görevinin kanunla Bakanlığa verildiğini anımsatan Arıak, "Belediyelerin altyapı yatırımını engelleyen tutumları kaldırılsın, altyapı yatırımı yapılsın diye Bakanlığa verilen bu yetki, önce yönetmelik ve ardından yayınlanan Usul ve Esaslar ile amacının tersine etki yapacak duruma gelmektedir. Kanun'un amacı olan 'yatırımları kolaylaştırmak' yerine işleri çıkmaza sokan Yönetmelik, bir an önce değiştirilmelidir" ifadelerini kullandı. 

Yusuf Ata Arıak, TELKODER'in, yapılan bu değişikliğin sonuç verip vermediğini, günlük olarak takip edeceğini ve kamuoyuyla paylaşacağını dile getirerek, "Umuyoruz bu takipler bizim yanıldığımızı, fiber altyapısına yatırım yapmak için bekleyen firmaların önünün açıldığını ve yurdumuzun her yerinin fiberle donatıldığını gösterir" dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
IKBY' açıklaması: Mazide kaldı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu