Balyoz davası'nda ikinci gün

Balyoz davası'nda ikinci gün


Balyoz Davası'nın temyiz duruşmasının ikinci günü sakin başladı.

 Balyoz Davası Temyiz Duruşması’nda ikinci gün yaşanırken; Avukat Kazım Yiğit Akalın, 60 sanığın ortak savunmasını okumaya bugün de devam etti. Akalın, deliller arasında siyah kuğular varken mahkemenin tüm delilleri beyaz kuğu kabul ettiğini söyledi.Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde 361 sanıklı, 405 klasörlük Balyoz davasının temyiz incelemesi, saat 09.00'da başladı. Yargıtay'ın, tarihinde ilk kez bir darbe yargılaması ve temyiz duruşması yaptığı duruşma Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı Ekrem Ertuğrul'un Başkanlığı'nda devam ediyor.Balyoz sanığı Halil İbrahim Fırtına'nın avukatı Kazım Yiğit Akalın, Çetin Doğan ve Dursun Çiçek başta olmak üzere yaklaşık 60 sanık hakkındaki ortak savunmasını dün okumaya başlamıştı. Akalın, duruşmanın ikinci gününde 405 sayfalık savunmanın 115. sayfasından okumaya devam etti.Akalın'ın, Yargıtay Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen temyiz duruşmasında okuduğu savunmadan öne çıkan ayrıntılar şöyle: “Sanıklar sonu baştan belli bir davada yargılanmıştır. Esas hakkında mütalaanın verilmesinin ardından dosyaya 8 yeni bilirkişi raporu, Hilmi Özkök'ün tanık ifadeleri dosyaya girmiştir. Bu kadar önemli deliler dosyaya girmiştir ancak mahkeme delileri tartışmadan karar vermiştir. Delileri tartışmadan hükme gitmek gerçek sonuca ulaşmayı engeller. Delilerin tartışılması safhasının atlanması nedeniyle usule aykırılık bulunmaktadır. Karar sırf bu nedenle de bozulmalıdır. İddia makamı kolaycılıkla işi bitiriyor, 'el koyma kararı vardır, elde edilen deliller hukuka uyundur' diyor. Bunun üstüne çıkmalıyız. İsimsiz ihbar mektubuyla altı doldurulmadan, kuvvetli suç şüphesi ortaya konulmadan bir arama kararı verilmesi hukuka aykırıdır. Hukuka aykırı elde edilen delil de hukuka aykırıdır mahkemede yargılama konusu yapılamaz.

1. Ordu Komutanlığı’nın kozmik odasından CD ve bavul dolusu doküman çalındı mı? Bunda herkes hem fikir, iddia makamı da mahkeme de. Buna inanan mahkeme Gölcük Donanma Komutanlığı’nın altına 5 nolu hard diskin konulduğuna neden inanmıyor. Kozmik odadan bir şey çalmak olağansa bunun da yapılabileceği aşikardır. 5 nolu harddisk sahtelik de içermektedir.

HUKUKA AYKIRI DELİLLERİN KABUL EDİLMESİ
Türkiye’de uluslararası siber suçlar sözleşmesi halen TBMM'de kabul edilmedi. Davanın açılmasına sebep olan CD’lerin sanıklara ait olduğuna dair delil bulunamadı, CD’lerin sanıklar tarafından kullanıldığına dair kesin delil de bulunamadı.

250 kişi dijital verilerde üst verilerinde adları yazdığı için tutuklu. Bir bilirkişi bunu 12 yaşındaki bir çocuk bile çok kolay değiştirebilir demiştir ve bu nedenle bu kadar kişi mahkum olmuş ve huzurunuza gelmiştir. Üst verilerde adı geçenlerin gerçek kişi olduğuna dair tespit yapılmadığına dair TÜBİTAK raporu bulunduğunu söyledi. Bana yarım saat verin boy bir bilgisayarda bunların hepsini yaparım. Yarım saat içinde dosyaların hepsini yaparım.

“SİYAH KUĞU VARKEN MAHKEME TÜM DELİLLERİ BEYAZ KUĞU KABUL ETMİŞTİR”
Bütün kuğular beyazdır önermesi, hiç siyah kuğu olmadığı zaman mantıken doğrudur ancak deliller arasında o kadar siyah kuğu, 2 bine yakın sahte delil varken mahkeme tüm delilleri beyaz kuğu kabul etmiştir. Suç unsuru içermeyen gerçek bilgilerin içine suç unsuru sahte belgeleri koyup tüm belgelere suç unsuru sayıyorsunuz. Bu yarım saat içinde yapılabilir. Mahkeme tüm bunları suç unsuru kabul etti. Talihin zaman zaman bize güldüğü dönemler de oldu. Suç unsuru içeren dijital delilleri hazırladığı öne sürülen askerin, aynı gün aynı saatte TRT'nin bir programında dalgıç kıyafetiyle denizin dibine daldığı ortaya çıktı.”

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu