Muallim ABD'yi uyardı

Muallim ABD'yi uyardı


Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, "Suriye egemenliğine saygı duyulması ve hükümetinin muhatap alınması şartıyla teröre karşı bölgesel ve uluslararası işbirliğine açıktır" dedi.

 Suriye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim, Esed yönetiminin teröre karşı uluslararası işbirliğine açık olduğunu iddia etti.

Muallim, başkent Şam’da düzenlediği basın toplantısında, "Suriye’nin egemenliğine saygı duyulması ve hükümetinin muhatap alınması şartıyla teröre karşı bölgesel ve uluslararası işbirliğine açık olduklarını" öne sürdü.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK),  2 hafta önce aldığı "2170 sayılı kararı olumlu karşıladıkları ve buna uyacaklarını ifade eden Muallim, söz konusu kararın uygulanması amacıyla uluslararası camianın henüz "ciddi adım attığını" görmediklerini kaydetti.

Suriye’de IŞİD’e karşı hava saldırıların düzenlenmesi amacıyla Suriye’nin Amerika Birleşik Devletleri’yle (ABD) gizli veya dolaylı işbirliği yaptığı yönündeki iddiaları “basında yer alan bilgiler” olarak niteleyerek reddeden Muallim, ABD’nin bazı rehineleri kurtarmak için Suriye’de gerçekleştirdiği operasyon hakkında ise bilgisi olmadığını söyledi. Muallim, “Böyle bir operasyon olmuş olsaydı ve şayet Şam hükümetiyle koordinasyon içerisinde gerçekleştirilmiş olsaydı başarısızlıkla sonuçlanması zayıf bir ihtimal olurdu” diye konuştu.

Suriye topraklarına Şam hükümetiyle koordinasyon dışında düzenlenecek her türlü hava saldırının ülkenin egemenliğine yapılan saldırı olarak sayılacağını ileri süren Muallim, "teröristlerin finans kaynağı ve geçişlerin sağlanması durdurulmadan IŞİD ve Nusra Cephesi terör gruplara yapılacak hava saldırılarının yeterli olmayacağı" yorumunu yaptı.

 

-ABD'yi tehdit

ABD’nin Irak’taki IŞİD’de karşı başlattığı hava saldırılarını Suriye’yi de kapsayacak şekilde genişletmesi olasılığı karşısında Suriye hava savunma sistemleri devreye girebileceğini belirten Muallim, ülkenin egemenliğine “saldırı” ve “yanlış anlaşılmaların” önüne geçmek için söz konusu saldırıları Şam hükümetiyle koordinasyon içerisinde yapılması gerektiğini ifade etti.

Rusya’nın, ABD’nin Irak’ta IŞİD’e karşı düzenlediği saldırılarına benzer hava saldırıları Suriye’de düzenleyebilmesi ihtimali hakkındaki soruya Muallim, “İki ülke arasında siyasi ve askeri işbirliği sürmesine rağmen Rusya’dan Suriye’deki IŞİD’e ait hedefleri vurmasını talep etmedik” diye cevap verdi.

 

-Esed yönetimi Tabka Askeri Havalanını IŞİD'e terk etti

Suriye hükümetine karşı silah kullanan tüm muhaliflerin “terörist” olduğunu iddia eden Muallim Rakka kentin güney batısında bulunan Tabka Askeri Havaalanı’nın IŞİD’in eline geçmesi hakkında da, “Suriye ordusu IŞİD’ın baskınlarını defalarca engelleyerek, onlarca mensubunu öldürmesini başardı. Ancak bu sefer, askerlerin hayatlarını göz önünde bulundurarak, IŞİD militanları kontrolü ele almadan önce asker, mühimmat ve uçaklarıyla birlikte havaalanını boşaltma kararını aldı” şeklinde konuştu.

İngiltere tarafından, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve Nusra Cephesi adlı terör örgütlerine yönelik hazırlanan "2170 nolu karar tasarısı" 15 Ağustos’ta BMGK'da oy birliğiyle kabul edilmişti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Rüşvetten tutuklanan hakimin serveti ortaya çıktı
Türkiye
İpsala Sınır Kapısı'ndan geçişler başladı
Dünya
Mısır'da darbe karşıtı 128 kişi, 3 ila 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu