THY'de "Ebola" titizliği

THY'de "Ebola" titizliği


Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Topçu, Ebola salgını konusunda tüm birimlerin çok titizlikle çalıştığını belirtti.

 Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Ebola salgını konusunda alınan önlemlere ilişkin birimlerin çok titizlikle çalıştığını belirterek "Ülkenin yöneticileriyle, sağlık birimleriyle sıkı işbirliğimiz var. Hem o ülkeden binişlerde hem de Atatürk Havalimanı veya geldikleri limanlarda çok sıkı kontrollerden geçiriliyor. Şüpheliler hemen gözetim altına alınıyor" dedi.

Topçu, ilk sayısı okuyucu ile buluşacak "Turkish Cargo Magazine" dergisinin THY Genel Müdürlük binasında yapılan tanıtım toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı.

AA muhabirinin "Gittikçe yayılan Ebola salgını konusunda THY olarak hangi önlemleri almayı düşünüyorsunuz?" sorusunu Topçu, "Bu konuyla ilgili birimlerimiz çok titizlikle çalışıyor. Ülkenin yöneticileriyle, sağlık birimleriyle sıkı işbirliğimiz var. Hem o ülkeden binişlerde hem de Atatürk Havalimanı veya geldikleri limanlarda çok sıkı kontrollerden geçiriliyor. Şüpheliler hemen gözetim altına alınıyor" diye yanıtladı.

 

- Sefer iptali yok

 

THY'de Ebola salgınından dolayı herhangi bir sefer iptali yaşanmadığına dikkati çeken Topçu, "Bu konuyla ilgili şu anda çok spesifik olarak iptal edeceğimiz bir konu yok. Ama bu konuyla ilgili çok hassas davranıyoruz. Otoritelerle işbirliği yapıyoruz. Şu ana kadar rastladığımız herhangi bir olay vuku değil" dedi.

Hamdi Topçu, Air France'ın uçaklarda Ebolaya karşı özel sağlık kitlerinin bulundurduğunun hatırlatılması üzerine şunları kaydetti:

"Sadece spesifik olarak Ebolaya karşı bir kit olduğunu bilmiyorum. Ama bizim sağlık birimlerimiz konuyla ilgili çalışıyor. Ne yapılması gerekiyorsa bu konuda kararlar alınıyor. Ama şunu söyleyebilirim. Uçaklarımızdaki sağlık kitleri dünyanın birçok havayolundan daha ileridedir. Bu konuyla ilgili de kabin memuru arkadaşlarımız son derece eğitimli hizmet veriyor. Bu konuyla ilgili de ihtiyaç duyulursa onu da almaktan çekinmeyiz."

 

- Atatürk Havalimanı'na yapılan kargo tesisi

 

Topçu, THY'nin "2023 vizyonu" doğrultusunda kargo taşımacılığına önem verdiklerini söyledi. Atatürk Havalimanı'nda 60 bin metrekarelik kapalı alanda, son teknolojide kargo binası yaptıklarını dile getiren Topçu, "Bu kargoyu sadece Atatürk Havalimanı'nda değil, yine Sabiha Gökçen'de de geliştireceğiz" dedi.

THY'nin kargo taşımacılığında İstanbul'u bir dağıtım merkezi haline getirmek istediğini ifade eden Topçu, Atatürk Havalimanı'ndaki kargo terminalinin 2017'de bitirilmesi planlanan yeni havalimanına taşınabileceğini belirtti.

Topçu, şunları kaydetti:

"İki sene veya gelecek 3 yıl içinde kargonun kalitesiz hizmet vermesine gönlümüz razı değil. Eğer yeni havalimanı çok kısa zamanda açılırsa bu kargo tesisinin taşınma özelliği var. Bu tesis taşınabilir. İnşallah 2017'nin 29 Ekiminde yeni havalimanını açarız. Biz de iki yıllık faaliyetimiz neticesinde bu tesisi yeni havalimanına nakledebiliriz.

Biliyorsunuz eski kargo binası da depreme dayanıklı bir bina değildi. O riske de artık katlanamazdık. Kargo binası yıkılacak binalar arasında gösteriliyordu. Allah korusun, bir felakette bunun hesabını kimse soramazdı. Biz de bunu dikkate alarak, Atatürk Havalimanı'nda böyle bir kargo binasını yapma ihtiyacı duyduk. Üçüncü havalimanı ne kadar erken açılırsa biz o kadar çok sevinen oluruz. Gönül rahatlığıyla bu tesisi oraya taşırız."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Yaz saati uygulaması 'torba tasarı'da
Türkiye
Irak sınırında saldırı: 1 asker şehit
Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Dışişleri Bakanı ile görüştü

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu