HSYK üyeliği seçimi

HSYK üyeliği seçimi


Adli ve idari yargı hakim ve savcıları, HSYK'nın 10 asıl üyesini seçmek için ekim ayında sandık başına gidecek

 ​Yapısı 2010 değiştirilen Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSYK), ekim ayında yeniden şekillenecek.

Anayasa değişikliğinin ardından 17 Ekim 2010 yılında yapılan seçimle gelen üyelerin 4 yıllık görev süreleri doluyor.

HSYK Kanunu'na göre, Kurul üyeliği seçimlerinin, dört yılda bir olmak üzere üyelerin görev süresinin dolmasından önceki altmış gün içinde yapılması öngörülüyor. 

Bu nedenle adli ve idari yargı hakim ve savcıları arasında, 22 üyeli HSYK'nın seçimle gelen 10 asıl, 6 yedek üyesi için ekimde seçime gidilecek. Seçilen üyeler 4 yıl görev yapacak.

 

-22 üyenin seçilme şekli

 

HSYK Genel Kurulu 22 üyeden oluşuyor. Kurulun Başkanı Adalet Bakanı, Müsteşar da Kurul'un tabii üyesi oluyor. Diğer 20 üyenin dördü cumhurbaşkanı tarafından hukukçu öğretim üyeleri ve avukatlar arasından doğrudan atanıyor.

Yargıtay Genel Kurulu 3, Danıştay Genel Kurulu tarafından 2 üye, Adalet Akademisi Genel Kurulunca da bir üye seçiliyor. Adli ve idari yargı hakim ve savcıları arasından ise 7'si adli, 3'ü idari yargıdan olmak üzere 10 üye seçiliyor.

 

-YSK takvimi yarın açıklayacak

 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), adli ve idari yargı hakim ve savcıları arasından, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyeliği için yapılacak seçimlerde uygulanacak takvimi belirledi.

Takvimin yarın Resmi Gazete'de yayımlanması bekleniyor. Takvime göre, Ekim ayı içinde, adaylık başvuruları ilanı, asılması, itiraz süresinin ardından kesin aday listesi ilan edilecek. Adaylıkları kesinleşenlerin soyadı alfabe sırasına göre oy pusulasındaki yerleri belirlenenecek. Seçmen listelerinin kesinleştirilmesi, adli ve idari yargı olarak ayrı ayrı sandık kurullarının oluşturulması işlemlerinin ardından belirlenen günde seçim yapılacak.

 

-YARSAV listesini açıkladı 

 

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV), HSYK seçimlerindeki aday listesini açıkladı. 

HSYK seçimleri için çalışma yürüten Yargıda Birlik Platformu ise anket yoluyla aday listesini belirliyor. Platformun bu hafta içinde adaylarını açıklaması bekleniyor. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu