CHP'li Kart'ın başvurusuna ret

CHP'li Kart'ın başvurusuna ret


CHP Konya Milletvekili Kart, Erdoğan'ın milletvekilliğinin sona erdiği iddiasıyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı başvurunun reddedildiğini söyledi.

 CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Ağustos itibariyle siyasi parti üyeliğinin düştüğü, milletvekilliğinin sona erdiği iddiasıyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı başvurunun reddedildiğini söyledi.

Kart, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na "Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın, kesin sonuçların açıklandığı 15 Ağustos'ta partisiyle ilişiğinin kesileceği ve milletvekilliğinin sona ereceği, AK Parti'nin yetkili kurullarını ve 27 Ağustos'ta yapılacak Genel Kurulu'nu yönetmesinin engellenmesi" talebiyle başvuruda bulunduğunu hatırlattı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başvurusunu reddettiğini belirten Kart, "Kararda özetle, 'Erdoğan'ın ne zaman göreve başlayacağı konusunda karar verme görev ve yetkisi TBMM'ye aittir, Cumhurbaşkanlığı sıfatını 28 Ağustos'ta kazanacaktır, siyasi faaliyetlerini sürdürebilir' deniliyor" dedi.

Atilla Kart, konuyla ilgili yarın Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunacağını da bildirdi.

Kart, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı başvuruda, "Recep Tayyip Erdoğan'ın eylemleri ile AKP'nin yetkili organlarının eylemleri, Anayasanın 101/son, 102/2,3 ve 103. maddeleriyle sair ilgili hükümlere açıkça aykırıdır. AKP kendi tüzüğünün 78. maddesini ve Siyasi Partiler Yasasının 15/son maddesini açık bir şekilde ihlal etmiştir. 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanununun 104. maddesi uyarınca yasal sürecin başlatılmasını ve yaptırımların uygulanmasının talep ediyoruz. Bu taleple birlikte yukarıda açıklaması yapılan idari ve yasal önlemlerin alınmasını keza ivedi olarak saygıyla talep ediyoruz" ifadelerine yer vermişti.

-İlçe seçim kurulundan red

Öte yandan, Milletvekili Kart'ın, AK Parti 1. Olağanüstü Kongresi'nin yasal dayanağı bulunmadığı gerekçesiyle yapılmaması istemi de reddedildi. 

Kart, AK Parti'nin 27 Ağustos'taki 1. Olağanüstü Kongresi'nin yasal dayanağı bulunmadığını iddia ederek, kongrenin hükümsüz sayılması, iptali ve yapılmasının önlenmesi için idari tedbirlerin alınması istemiyle Çankaya İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına başvurmuştu.

Çankaya İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı, Kart'ın başvurusunun reddine karar verdi.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kadir Topbaş istifa etti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu