Göstericiler 'Kırmızı Bölge'de

Göstericiler 'Kırmızı Bölge'de


Pakistan'da 14 Ağustos’tan bu yana süren hükümet karşıtı gösteriler sertleşiyor. Göstericiler, parlamento ve hükümet binalarının olduğu bölgede bekliyor.

Pakistan'da Başbakan Navaz Şerif'in istifasını isteyen on binlerce kişi, 19 Ağustos Salı akşamı parlamento binasına yürüyüşe geçti.

Maske takan ve tel makasları taşıyan göstericiler, başkent İslamabad'da parlamentonun yanı sıra devlet başkanlığı ve başbakanlık resmi konutları ile çok sayıda diplomatik misyonun olduğu "Kırmızı Bölge" olarak adlandırılan bölgeden ayrılmıyor.

Göstericiler bölgeye giden yollardaki konteynerleri vinçle kaldırdı.

Pakistan Adalet Hareketi ve Pakistan Halk Hareketi destekçilerinden oluşan göstericiler, yürüyüş sırasında "Navaz git" sloganları attı.

Muhalif lider Tahir-ul Kadri, hükümet binalarının bulunduğu Kırmızı Bölge'de zırhlı konteyner içinde yaptığı konuşmada taraftarlarına seslendi.

Pakistan Yüksek Mahkemesi de, görüşmek için muhalif liderler İmran Han ve Tahir-ul Kadri’yi çağırdı.

Dışarıda gösteriler sürerken parlamentodaki çalışmalar da sürüyor.

Muhalifler istifa istiyor

Pakistan Adalet Hareketi'nin lideri İmran Han, Başbakan Navaz Şerif'e istifa etmesi için verdiği 48 saatin sona ermesinin ardından "Kırmızı Bölge" olarak adlandırdığı hükümet binalarına gireceklerini açıklamıştı. Pakistan Halk Hareketi lideri Tahir-ul Kadri de devrim yapma iddiasıyla Haziran ayında ülkeye dönerek hükümetin istifasını istemişti.

İmran Han, Pakistan'da geçen yılki genel seçimlerde hile yapıldığını iddia ediyor. Pakistan Adalet Hareketi, 14 Ağustos'tan bu yana Başbakan Şerif'in istifası talebiyle hükümet karşıtı gösteriler düzenliyor.

2013 seçimlerinde zafer kazanan Navaz Şerif’in partisi parlamentoda 189 koltuk kazanmıştı.

Siyasi istikrarsızlığın bir türlü düzene giremediği ülkede kırılgan bir demokrasi var. Yaklaşık 180 milyon nüfuslu ülke 1947'den bu yana üç askeri darbe gördü.

Kaynak: Al Jazeera, Reuters

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu