AB, Rus ambargosuna karşı önlem alıyor

AB, Rus ambargosuna karşı önlem alıyor


BRÜKSEL (AA) - Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Rusya’ya yönelik ekonomik içerikli yaptırımlara karşı bu ülkenin devreye soktuğu “gıda ambargosu” uygulamasının ilgili sektörleri

BRÜKSEL (AA) - Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Rusya’ya yönelik ekonomik içerikli yaptırımlara karşı bu ülkenin devreye soktuğu “gıda ambargosu” uygulamasının ilgili sektörleri olumsuz etkilememesi için çabuk çürüyen meyve ve sebzeler için alacağı önlemleri gelecek hafta açıklayacak.

AB Komisyonu ile üye ülkelerin uzmanları arasında yapılan ve Rusya’nın ambargosunun olası etkilerinin değerlendirildiği toplantı sonrasında bir açıklama yapan AB Komisyonu’nun Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Üyesi Dacian Cioloş, gelecek hafta açıklayacağı önlemlerin orantılı ve uygun maliyetli olacağını belirtti.

AB çiftçilerinin endişelerini anladığını ifade eden Cioloş, Rusya’nın yasakları sonucunda karşı karşıya kalınan olağanüstü durumun pazara daha hızlı ve daha iyi erişimi gerektirdiğini söyledi.

Cioloş, “Bu nedenle bugünden itibaren tüm üye ülkelerin katkıda bulunacağı güçlendirilmiş pazar izleme mekanizmasını devreye sokuyoruz. Üye ülkelerle her hafta ve gerekli olduğu sürece toplantılar yapılacak” dedi.

AB genelindeki üreticilerin rahat olabileceklerini belirten Cioloş, “Her sektörü ve her pazarı izliyoruz. Materyal risk oluştuğunda harekete geçeceğim” ifadelerini kullandı.

AB Komisyonu ve üye ülkeler, özellikle çabuk çürüyen bazı sebzelerin durumunun aciliyet içerdiği görüşünde.

AB Komisyonu tarafından gelecek hafta açıklanacak önlemlere benzer planın hayvansal ürünler için de devreye sokulmasının değerlendirildiği belirtiliyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kadir Topbaş istifa etti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu