Taraflar arasında kalıcı ateşkes yakın

Taraflar arasında kalıcı ateşkes yakın


GAZZE (AA) - Filistinli siyaset uzmanları, Hamas yetkililerinden ve Mısır’daki ateşkes görüşmelerini yürüten heyette yer alan Halil el-Hayye’in son açıklamalarını "taraflar

GAZZE (AA) - Filistinli siyaset uzmanları, Hamas yetkililerinden ve Mısır’daki ateşkes görüşmelerini yürüten heyette yer alan Halil el-Hayye’in son açıklamalarını "taraflar arasında kalıcı ateşkesin yakın olduğu" şeklinde yorumladı.

Kahire’deki müzakerelerden dönerek, Gazze’de basın toplantısı düzenleyen Hayye’nin, dün ateşkesin imzalanacağı ancak İsrail tarafının kelime oyunları yapması nedeniyle bunun geciktiğini ve bunun 5 günlük yeni bir geçici ateşkes imzalamalarına neden olduğunu belirtmesi, Filistinli siyasi uzmanlarca, "kalıcı ateşkesin yakın" olduğu şeklinde algılandı.

Filistinli Gazeteci-Yazar Dalal Okel, Heyye’nin ifadelerinin Hamas tarafından daha önce yapılan açıklamalardan farklı olduğunu belirterek, bunun İsrail’in Gazze'ye yönelik saldırılarını sonlandıracağı ve yakında ateşkes yapılacağı anlamına geldiğini ifade etti.

Okel, Hamas’ın istişare etmek, durumu incelemek ve son halini vermek için ateşkesin 3 günden uzun olmasını istediğini söyledi.

- "Katliamların sonlanacağını gösteriyor"

Gazze'deki Ezher Üniversitesi Siyaset Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muheymir Ebu Sade, “Hayye’nin açıklamaları bugün bize ateşkes anlaşmasının yakında yapılacağını, Gazze’deki Filistinlilerin kanının dökülmesi ve İsrail’in katliamlarının önleneceğini gösteriyor" dedi.

Ateşkes anlaşmasının çok yakında yapılacağını ve şu anda yalnızca ufak ayrıntıların kaldığına dikkati çeken Ebu Sade, "İsrail, Filistinlilerin bir kazanım elde etmemesi için her zaman yaptığı gibi kaçmaya çalışıyor. Uluslararası toplumun da baskısı karşısında İsrail’in tekrar çatışmaya döneceğini tahmin etmiyorum” diye konuştu.

Ümmet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ebu Amir, Hayye’nin açıklamalarının büyük bir olgunluk ve vatani sorumluluk taşıdığını söyledi.

Ebu Amir, "Bu ağır savaşın yakında biteceği ve ateşkes sağlanacağı, böylelikle abluka yıllarının sonlanacağı açık” ifadelerini kullandı. Ateşkes görüşmelerinin adeta bir maraton gibi geçtiğini ifade eden Ebu Amir, "5 günlük ateşkesin sağladığı ortam sayesinde askıda kalan bazı ayrıntılar çözülecek. Müzakereler için zaman tanınması gerekiyor" dedi.

Mısır’ın arabuluculuğunda Filistin ve İsrail tarafları dün gece yarısı biten 72 saatlik ateşkesi 5 gün daha uzatma kararı almıştı.

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da havadan ve denizden, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçmişti. Son açıklamalarda, saldırılarda ölen sayısının bin 959'a yükseldiği, 10 bin 199 kişinin yaralandığı bildirilmişti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kadir Topbaş istifa etti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu