Türkmenler'e 109 tırlık yardım

Türkmenler'e 109 tırlık yardım


Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) koordinasyonuyla, Irak'taki çatışmalar sonrası evlerini terk etmek zorunda kalan Türkmenler'e bugüne kadar 109 tırlık yardım malzemesi gönderildi.

AFAD, Irak'ta haziran ayında başlayan karışıklıklar nedeniyle Türkmenler dahil, yerlerinden edilen Irak halkının ihtiyaçlarını karşılamak için insani yardım çalışmaları başlattı.

Başkanlık, Musul'da olayların başlamasından sadece bir gün sonra, insani yardım malzemelerini hazırladı. Yardımlar, 72 saatte Irak'taki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaya başlandı.

TİKA, Türk Kızılayı, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları da insani yardımlarını AFAD'ın koordinasyonuyla Irak'a gönderdi. Bu kapsamda toplam 109 tırlık yardım Irak'a ulaştırıldı.

Tırlarla bölgeye gönderilen malzemeler arasında 12 bin 500 kişilik çadır, 36 bin 772 gıda kolisi, 147 ton içme suyu, 22 ton süt, 35 ton bulgur, 20 ton makarna ve 35 ton kuru gıda, 14 bin  battaniye, 486 bin kutu ilaç ve tıbbi malzeme, 20 ton hijyen malzemesi, 2 bin 888 yatak, 2 bin mutfak seti ve 2 bin 100 ev eşyası, 634 bin paket bisküvi, kek ve çikolata, 47 bin giysi ve ayakkabı ile bin 100 giysi kolisi, 6 bin koli çocuk bezi ve 8 bin paket hijyenik malzemenin yanı sıra 10 tekerlekli sandalye de yer  aldı.

-Şareyn'de 20 bin kişilik kamp

Türkmenler için daha önce Fişabur'da kurulması planlanan 20 bin kişilik kamp, güvenlik nedeniyle Duhok'a 15 kilometre mesafedeki Şareyn'e kayrdırıldı.

Şareyn'deki alana AFAD'ın geçici barınma üniteleri kurulacak. Kamp alanında zemin düzenlemeleri yapılarak, vaziyet planı hazırlandı.

AFAD, altyapısını kurup lojistik çalışmalarını yapacağı kampı tamamlandıktan sonra Türkmenler'e teslim edecek.

-Türk Kızılayı 4 milyon liralık yardım gönderdi

Çatışmaların yaşandığı ilk günden itibaren Irak halkına destek olan Türk Kızılayı, Duhok ve Sincar'da başlayan çalışmalarını Erbil'de de sürdürerek, buradan ihtiyaç duyulan tüm bölgelere insani yardım malzemesi sevk ediyor.

Bu kapsamda Türk Kızılayı, bölgeye bugüne kadar tırlarla yaklaşık 4 milyon liralık yardım malzemesi ulaştırdı. Battaniye, gıda ve hijyen malzemesi, içme suyu, bebek maması ve bezi ile giyisi ve benzeri yardımların dağıtımı, Türk Kızılayının uzman ekiplerince gerçekleştiriliyor.

-Kampanyaya destek büyüyor

Öte yandan, Türk Kızılayınca Irak'taki çatışmalardan kaçan insanların ihtiyaçlarını karşılamak için başlatılan kampanyaya da destek büyüyor.

İşçi konfederasyonlarının yanı sıra Türkiye'nin önemli şirketleri, Kızılay aracılığıyla Irak'a yardım elini uzatıyor. Son olarak Türk Telekom, 500 bin lira bağışta bulundu.

Kampanyaya, Türk Kızılayı şubeleri de desteklerini sürdürüyor. Hayırsever vatandaş ve firmaların ayni bağışlarını alan Kızılay şubeleri, yardımları hızla Irak'a ulaştırıyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu