İsrail'in saldırılarına kınama

İsrail'in saldırılarına kınama


Türkiye, İsrail'in Gazze'ye saldırılarını şiddetle kınadı ve uluslararası toplumu bu saldırıların durdurulması için bir an önce harekete geçmeye çağırdı

Türkiye, İsrail'in Gazze'ye hava ve karadan düzenlediği saldırıları şiddetle kınadığını belirterek başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere uluslararası topluma İsrail'e tepki verme çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik devam eden hava bombardımanına ilave olarak, 17 Temmuz günü başlattığı kara harekatıyla yoğunlaştırdığı saldırılarını ve bu saldırıların, önemli bölümü çocuk ve kadın olmak üzere, artan sayıda masum Filistinli sivilin ölümüne ve yaralanmasına yol açmasını şiddetle kınıyoruz" denildi.

Açıklamada, İsrail'in saldırılarının Filistin halkı üzerinde, uluslararası hukuk ve insanlık vicdanının asla kabul etmeyeceği kayıplara ve yıkıcı sonuçlara neden olduğu vurgulanarak "İsrail bu harekatı derhal durdurmalıdır. Taraflar arasında en kısa sürede ateşkes müzakeresi başlatılmalı ve sürdürülebilir bir ateşkes sağlanmalıdır" ifadesi kullanıldı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve diğer Filistinli yetkililer, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri İyad Medeni, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Katar Dışişleri Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiyye başta olmak üzere, muhatap ve mevkidaşlarıyla görüşmeler gerçekleştirdiği aktarılan açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin, BM İnsan Hakları Konseyi'nin ve İİT'nin konuyu ele almak üzere toplanması için Türkiye tarafından girişimler başlatıldığı belirtildi.

"Uluslararası toplumu, İsrail'in saldırganlığı nedeniyle Gazze'de yaşanan insanlık trajedisine en güçlü tepkiyi vermeye, başta BM olmak üzere, uluslararası örgütleri, bu saldırıların durdurulması için gerekli adımları gecikmeksizin atmaya çağırıyoruz" ifadesine yer verilen açıklamada, Türkiye'nin taraflar arasında sürdürülebilir bir ateşkesin tesisi yönündeki yoğun gayretlerine ve Filistinlilere sağladığı güçlü desteğe artırarak devam edeceği bildirildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'15 Temmuz' müfredatta
Türkiye
'15 Temmuz' müfredatta
Dünya
Felakette ölenlerin sayısı 400'ü geçti

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu