İngiltereden İsrail'e örtülü destek

İngiltereden İsrail'e örtülü destek


650 milletvekilinin bulunduğu İngiliz Parlamentosunda, şimdiye kadar sadece 38 parlamenterin İsrail'in Gazze saldırılarını kınayan önergelere imza koyması dikkati çekiyor

 İngiliz parlamenterler, İsrail'in Gazze saldırılarına sundukları önergelerle dikkati çekmek isterken, 650 milletvekilinin bulunduğu parlamentoda şimdiye kadar sadece 38 parlamenterin önergelere imza koyması dikkati çekti.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının ardından İngiliz Parlamentosuna ilk önerge 9 Temmuz tarihinde İşçi Partili milletvekili Jeremy Corbyn tarafından sunuldu. "Filistinlilere yönelik toplu ceza" başlıklı önergede, "Gazze, İsrail güçleri tarafından bir kez daha saldırı altındadır. Hükümete, Filistinlilere yönelik bu toplu cezaya ve işgale son verilmesi konusunda baskı yapması için çağrıda bulunuyoruz. Bu saldırı Gazze'deki Filistinliler için ölüm cezasıdır" ifadeleri yer aldı. 

Bu önergeye şimdiye kadar 33 milletvekili imza koydu. İmzalayan milletvekillerinin çoğu muhalefetteki İşçi Partisi'nin üyesi ve aralarında İngiltere Başbakanı David Cameron'ın lideri olduğu Muhafazakar Parti'den sadece bir milletvekili bulunuyor.

İşçi Partili milletvekili Grahame Morris de 10 Temmuz'da "İsrail ordusu Gazze'ye saldırdı" başlıklı bir başka önerge sundu. Bu önergeye de şimdiye kadar 20 milletvekili imza koydu. Önergede, İsrail'in Filistinlilere karşı orantısız güç kullandığı belirtilerek Gazze'ye yönelik saldırılara son verilmesi çağrısında bulunuldu. Filistinlilerin yaşadığı Batı Şeria'daki askeri istilanın da eleştirildiği önergede, "İsrail'i sorunu tırmandırmamaya çağırıyoruz" denildi. Her iki önergeye ortak imza koyan parlamenterlerle 38 milletvekilinin önergelere destek verdiği görüldü. 

 

- "Masum insanların ölümüne son verilmeli"

Her iki önergeye de imza koyan Liberal Demokrat Parti milletvekili John Hemming AA'ya yaptığı açıklamada, "Eğer Ortadoğu'da barışı sağlamak istiyorsak, öncelikle masum insanların ölümüne son vermeliyiz. İsrail çok fazla masum insanı öldürüyor. Bu barışa katkı sağlamıyor, öfkeyi artırıyor. Bundan dolayı insanlar barış istemekten vazgeçip, öç alma duygusuyla doluyor" diye konuştu.

İngiliz hükümetinin "Ortadoğu barış sürecinde taraf tuttuğu ve İsrail'in yanında yer aldığı" görüşlerine ise katılmadığını söyleyen Hemming, hükümetin masum insanların ölmesiyle ilgili endişesini dile getirdiğini anımsattı. İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Gazze'deki sivil nüfusun korunmasının önemli olduğunu ifade ederek ateşkes çağrısı yapsa da İsrail'in kendini saldırılara karşı savunma hakkı olduğunu belirtmişti.

Milletvekilleri tarafından İngiliz Parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarasına sunulan önergeler parlamentoda tartışılmıyor çünkü bu önergeler parlamenterlerin bir konuyla ilgili görüşlerini dile getirmek ya da bir konuya dikkati çekmek için kaleme alınıyor. Milletvekillerinin imza atabildiği önergeleri, bakanlar ya da meclis başkanı imzalayamıyor. 

 

- Muhafazakar milletvekilinden itiraz

Bu arada önergelere itiraz da edilebiliyor. İşçi Partili milletvekili Jeremy Corbyn tarafından sunulan "Filistinlilere yönelik toplu ceza" başlıklı önergeye, Muhafazakar Parti milletvekili Stephen Metcalfe itiraz etti. Metcalfe, "İsrail'in Hamas'ın 13 yıldır sürdürdüğü füze saldırılarına karşı kendini savunma hakkı olduğunu" söyleyerek Filistinli sivillerin hayatlarının korunması için İsrail'in gerekli uyarılarda bulunduğunu iddia etti. 

Öte yandan, dün parlamentoda yapılan haftalık "Başbakan'a Sorular" oturumunda Başbakan David Cameron'a İsrail'in Gazze saldırılarıyla ilgili soru sorulmaması ve konunun gündeme gelmemesi dikkati çekti.

İngiltere'de İsrail'in Gazze saldırılarından bu yana yapılan protestoların, bu hafta da devam etmesi bekleniyor. İngiltere Başbakanlığı önünde bu hafta sonu geniş katılımlı bir protestonun düzenlenmesi öngörülüyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İşte bakanlık için konuşulan isimler
Türkiye
FETÖ'nün suikast timine ağırlaştırılmış müebbet istemi
Dünya
7.2 şiddetinde deprem oldu... Tsunami uyarısı yapıldı!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu