Somut ilerlemeler kaydedildi

Somut ilerlemeler kaydedildi


ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "Ana meselelerde somut ilerlemeler kaydedildi ancak diğer önemli konularda hala çok ciddi farklılıklar var" dedi.

 ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran ile nükleer müzakerelerde somut ilerlemeler kaydedildiğini ancak bazı konularda hala çok ciddi farklılıklar bulunduğunu açıkladı.

Nükleer müzakereler kapsamında Viyana'da bulunan Kerry, basın toplantısı düzenledi. Kerry, müzakerelerde ilerleme sağlandığını ancak taraflar arasında çok ciddi farklılıklar bulunduğunu söyledi. Kerry, "Ana meselelerde somut ilerlemeler kaydedildi ancak diğer önemli konularda hala çok ciddi farklılıklar var" dedi.

Müzakerelerde taraflar arasında önemli anlaşmazlık konularının başında uranyum zenginleştirme konusu geliyor. Tahran, uranyum zenginleştirmeyi genişletmek, Batı ise azaltılmasını istiyor. Taraflar arasındaki diğer anlaşmazlık konularını, santrifüj sayısı, ağır su reaktörü inşaatı, nükleer işbirliği ve yaptırımların kaldırılması oluşturuyor.

İran'ın nükleer programının barışçıl olmasını ve nükleer silah üretmemesini amaçladıklarını belirten Kerry, bunun uluslararası topluma güvence vermesi açısından önemli olduğunu vurguladı.

Kerry, 20 Temmuz'a kadar anlaşma sağlanamaması durumunda müzakerelerin 6 ay daha uzatılması için ABD Başkanı Barack Obama ile Kongre'ye öneride bulunacağını kaydetti.

İran ile 5+1 ülkeleri arasında 24 Kasım 2013'te Cenevre'de varılan geçici anlaşmaya göre, 20 Temmuz 2014'e kadar nihai anlaşma sağlanamaması durumunda müzakereler 6 ay daha uzatılabilecek.

Kerry, dün İran, Fransa, İngiltere ve Almanya dışişleri bakanlarıyla görüşmüştü.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu