Tarafsız olamazsınız

Tarafsız olamazsınız


Cumhurbaşkanı adayı İhsanoğlu, "Biz hiçbir zaman Filistin halkının meşru hakları konusunda 'tarafsızlık' diye birşey söylemedik" dedi.

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, "Zalim ile mazlum arasında tarafsız olamazsınız. Gaddar ile mağdur arasında tarafsız olamazsınız. Biz hiçbir zaman Filistin halkının meşru hakları konusunda 'tarafsızlık' diye birşey söylemedik" dedi.

Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf'u, büyükelçilik binasında ziyaret eden İhsanoğlu, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrail saldırıları nedeniyle 194 Filistinli'nin şehit olduğunu, bin 500'e yakın Filistinli'nin yaralandığını ve pek çok insanın evini terk etmek zorunda kaldığını belirtti.

Gazze'nin böylesine "orantısız şiddet" kullanımına ilk kez maruz kalmadığını ifade eden İhsanoğlu, İsrail'in yasaklanmış silah kullanımını da içeren saldırıları daha önce de gerçekleştirdiğini söyledi.

-"BM kararı, eksik bir karardır"

İhsanoğlu, Gazze'ye yönelik saldırıların ardından BM'in aldığı ateşkes kararının eksik bir karar olduğunu savunarak, "Çünkü ateşkesi talep ederken, bu orantısız şiddet kullanımını kınamamıştır" diye konuştu.

"Herşeye rağmen dün gece ilan edilen inisiyatifin, bugün başarıyla başlatılmasının, insanların Gazze'de nefes almalarını ve savaşın acı faturasının bir kısım yaralarını sarmalarını sağlayacağını" belirten İhsanoğlu, bütün İslam dünyasını Filistin için yardıma davet etti.

İhsanoğlu, "Ülkemizde de bu konuda büyük yardımların yapıldığını, hükümetin bu konuda bir takım tedbirler aldığını, inisiyatif aldığını memnuniyetle müşahade ediyorum. Halkımızın da cömertçe katkı yapmasını temenni ederim" ifadelerini kullandı.

-İhsanoğlu, soruları yanıtladı

İhsanoğlu, açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Türkiye, Filistin konusunda tarafsız olmalıdır' şeklinde bir beyanınız oldu" şeklindeki iddiası üzerine, İhsanoğlu, hiçbir zaman böyle bir beyanının olmadığını söyledi.

İhsanoğlu, şöyle konuştu:

"Benim tarafsızlık konusunda söylediğim, Ortadoğu'da, Arap kardeşlerimiz arasındaki kavgalarla ilgiliydi. Türkiye'nin, Filistin davasında 1948'ten itibaren ve öncesinde tarihi bir rolü, sorumluluğu olmuştur. 1948'ten sonra da Türkiye hükümetlerinin önemli katkıları olmuştur. Türkiye hükümetleri, barış süreci içinde olmalıdır, barış sürecini desteklemelidir. Ortadoğu'da barış demek herkes için barış demektir, Türkiye için barış demektir, Araplar için barış demektir, İsrailliler için barış demektir. Zalim ile mazlum arasında tarafsız olamazsınız, gaddar ile mağdur arasında tarafsız olamazsınız. Biz hiçbir zaman Filistin halkının meşru hakları konusunda tarafsızlık diye birşey söylemedik."

-"Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Filistin'e ziyaret yapar"

İhsanoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri olduğu dönemde, Filistin konusunda önemli çalışmalar yaptığını, Filistin'in BM ve UNESCO üyesi olması için çaba gösterdiğini, Filistin'in eğitim, sağlık ve konut sorunlarının çözümü konularında katkı sağladığını anlattı.

"Eğer cumhurbaşkanı seçilirseniz Gazze'ye gider misiniz?" sorusuna İhsanoğlu, Gazze'ye, Ramallah'a ve Kudüs'e çok defa gittiğine işaret ederek, "Cenabı Allah bana o mübarek yerlerde hizmet etme imkanı verdi. Türkiye Cumhurbaşkanı'nın da Filistin devleti ile münasebetleri geliştirmesi gerekir. Filistin devletini tanıyan Türkiye'nin Cumhurbaşkanı elbette Filistin'e ziyaret yapar. Dünyadaki bütün devletlere karşılıklı saygı, sevgi içinde olan devletin başı, o devlet reisleriyle temas yapar, ziyaret eder" diye konuştu.

İhsanoğlu, AK Parti hükümetinin Filistin konusundaki tavrına ilişkin bir başka soruya, "Türkiye'nin, barışın tesis edilmesi, Filistin halkına, özellikle Gazze halkına yapmakta olduğu yardımları çok takdirle karşılıyorum. Dış politikada, milli konularda, muhalefet tavrı milli menfaatlere, milli siyasete uygun olmalıdır. O siyasetlerin bazılarında hata varsa o hataları söylemek her vatandaşın olduğu gibi muhalefetin de görevidir" karşılığını verdi.

Diğer cumhurbaşkanı adaylarına yaptığı bağışın iade edilmesi konusunda İhsanoğlu, kendisine de bir vatandaşın 50 liralık bir bağışta bulunduğunu ve buna çok sevindiğini söyledi. İhsanoğlu, bunun üzerine kendisinin de jest olarak Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ve HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'a aynı miktarda bağışta bulunduğunu anımsattı. Demirtaş'ın "çok zarif bir sosyal paylaşımla" cevap verdiğini, Erdoğan'ın hesabını idare edenlerin ise teşekkür ederek bağışı geri çevirdiğini anlattı.

-"Rehineleri alan tarafla da kanalların açık tutulması lazım" 

İhsanoğlu, Musul'da kaçırılan Türk diplomatlara ilişkin soru üzerine ise şunları kaydetti:

"Bu tür operasyonlar çok karışıktır. Bu operasyonların başarılı olması için bölgedeki bütün aktörlerle ve bölgede etkili olan aktörlerin hepsiyle görüşmeniz lazım. Kaçıran, rehineleri alan tarafla da kanalların açık tutulması lazım. Bu işler yapılır, söylenmez. Yapıldığı zaman da netice alınır. Şimdi çok hassas bir konu. Memurlarımızın, vatandaşlarımızın canları pahasına bir operasyon bu. Bunun sükuetle, suhuletle yürütülmesi gerekir. Şunu düşünüyorum, herşeyden önce neden bunlar kaçırıldı? Bu bölgede diplomatları olan çok ülke var. Bu bölgede tır şoförleri olan başka milletler var. Bu bölgelere uçan uçakların farklı ülkelerden gelen pilotları var. Niye bizimkiler kaçırılıyor, niye bizimkiler rehine tutuluyor. Niye bize bu muamele reva görülüyor?"  

"Sokaklarda nasıl bir Ekmeleddin İhsanoğlu, izlenimi var?" sorusunu, İhsanoğlu, "Bunu halka sormak lazım. Halk  da cevabını 10 Ağustos'ta verecek. 'Halk tanımıyor' diyorlardı ama bu doğru bir ifade değil. Halkın bir kısmı tanıyordu, bir kısmı tanıyordu. Tanımayan kesimi daha çok tanır oldu. Halkta büyük ilgi var, büyük arzu var. Bilhassa kadınlarımız ve gençlerimiz büyük, sıcak bir ilgi gösteriyor. Halk yeni bir ses duymak, yeni bir sima, farklı bir uslüp istiyor. Herhalde halk bunu biraz yakaladı gibi geliyor bana" şeklinde yanıtladı.

İhsanoğlu, diğer adaylarla birlikte televizyon tartışmasına katılmayı da memnuniyetle karşıladığını, bunun, Türkiye'de demokrasinin bir adım daha ileri gitmesi için yararlı olacağını sözlerine ekledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Emniyet "Huzur-Türkiye-5" operasyonunun bilançosunu açıklandı
Türkiye
FETÖ'nün suikast timine ağırlaştırılmış müebbet istemi
Dünya
Yemen Başbakanı'ndan İran'a suçlama

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu