Irak'a ihracat geriliyor

Irak'a ihracat geriliyor


TİM Başkanı Büyükekşi, "Haziranda, Irak'a aylık ihracat yüzde 21 geriledi. Bugün ise ihracattaki gerileme yüzde 30’a yükseldi" dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Irak’ta yaşanan çatışmaların ardından bu ülkeye yapılan ihracattaki gerilemenin yüzde 30’a yükseldiğini bildirdi.

Büyükekşi, Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) üyeleriyle bir araya geldiği toplantıda, komşu ülkelerde yaşanan her türlü gerilimden Türkiye’nin olumsuz etkilendiğini belirterek, başta Irak ve Suriye olmak üzere bölgedeki çatışmaların bir an önce sona erdirilmesini arzuladıklarını ifade etti.

Irak'ın yıllık 12 milyar dolar ihracatla Almanya'nın ardından Türkiye'nin ikinci büyük ihracat pazarı olduğuna işaret eden Büyükekşi, "2014'ün ilk 5 ayında Irak'a ihracatımız yüzde 11 artışla 5 milyar 40 milyon dolara yükseldi. Ancak haziran ayında aylık ihracat yüzde 21 geriledi. Bugün ise ihracattaki gerileme yüzde 30’a yükseldi. Bu son derece önemli bir oran. Irak'a yaptığımız ihracatın olağan seyrinde devam etmemesinin ihracat artışına 2,5 puan negatif etkisi var" değerlendirmesinde bulundu.

Büyükekşi, Türkiye’nin 1 milyar doların altında ayakkabı ihracatı gerçekleştirdiğine dikkati çekerek, 1,5 milyar dolar olarak belirlenen 2023 ihracat hedefinin sektör tarafından 2 milyar dolara çıkarıldığını anımsattı.

Bunun için mutlaka yeni yatırımların yapılması gerektiğini vurgulayan Büyükekşi, şunları kaydetti:

"Özellikle 6. Bölge’ye yapılacak yatırımlar için sağlanan teşviklerden yararlanmak için başvuru süresi bir yıl uzatıldı. Normal bölgede yaparsanız 10 yıl, organize sanayi bölgesinde yaparsanız 12 yıl teşviklerden yararlanabileceksiniz. Ayakkabı sektörünün orta ve uzun vadede ayakta kalabilmesi, rekabette bir adım öne geçebilmesinin olmazsa olmaz şartı kümelenme modelinin hayata geçirilmesidir. Bu nedenle özellikle 6. Bölge'de sunulan imkanlardan yararlanmanızı öneriyorum."

Büyükekşi, 2023’teki 500 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalayabilmek için katma değeri yüksek üretim gerçekleştirmek zorunda olduklarını vurgulayarak, bunun da yolunun inovasyon, tasarım, Ar-Ge ve markalaşmaktan geçtiğini de sözlerine ekledi.

TASD Başkanı Hüseyin Çetin ise zor ve sıkıntılı bir dönemden geçildiğini vurgulayarak, bir an önce çatışmaları sona erdirecek adımların atılmasını beklediklerini dile getirdi.

Çetin, "Bir yandan savaş koşulları öte yandan ucuz ve sağlıksız ithalat baskısı ayakkabı sektörümüzü olumsuz etkiliyor. Ancak tüm sıkıntılara rağmen, ihracatı ve sektörü geliştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz" dedi. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: Nefes tazeleyerek hizmet etmeyi sürdüreceğiz
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Parayla satın alınabilecek her şeyi kaybettik

Hava Durumu

28°
Detaylı Hava Raporu