İran parlamentosundan İsrail çağırısı

İran parlamentosundan İsrail çağırısı


İran parlamentosundan 210 milletvekili, BM ve İİT Genel Sekreterlerini, İsrail’i durdurmak için acilen girişimde bulunmaya çağırdı.

İran parlamentosundan 210 milletvekili yayımladıkları ortak bildiride, İsrail’in Gazze’ye yönelik “vahşice cinayetlerini” şiddetle kınayarak, Birleşmiş Milletler (BM) ile İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreterlerine “Siyonist rejimin acımasız katliamlarını durdurmak için acilen girişimde bulunmaya” çağırdı.

Meclisin açık oturumunda okunan bildiride, “Acımasız siyonist rejim (İsrail), mazlum Gazze halkını içinde bulunduğumuz mübarek ayda çocuk ve kadın ayrımı gözetmeden vahşice katlederken, bir yandan ABD ve Batılı müttefiklerinin desteğini aldığına ve öte yandan İslam ülkelerinin üzücü duyarsızlıklarına şahit olmak, mazlum Filistin topraklarının kanlı acı tarihini bir kez daha gözler önüne seriyor” ifadesine yer verildi.

İsrail’in “vahşi cinayetlerini” şiddetle kınadıklarını belirten milletvekilleri, BM ve İİT Genel Sekreterlerinden Gazze halkına uygulanan acımasız katliamı durdurmak için acilen girişimde bulunmalarını ve İsrail’i savaş suçlusu ilan etmelerini istedi. İranlı milletvekilleri, "insan haklarının söylem ve sözleşmelerle sınırlı kalmamasını, BM ve İİT’nin eğer insan haklarına gerçekten inancı var ise bunu mazlum Gazze halkını savunarak göstermelerini" istedi.

İsrail, ABD ve müttefiklerinin yıllardır Suriye’de gerçekleştirmek istedikleri hedeflere ulaşamamalarının  ardından sırasıyla Irak ve Filistin’de yeni çatışmalar çıkarmaya çalıştığını savunan milletvekilleri, “ABD ve İsrail şunu çok iyi bilsin ki: Bölgede yaktıkları tüm bu ateşin dumanı en kısa zamanda kendi gözlerini kör edecek ve bu cinayetler, Siyonist kukla rejimin sonunu hızlandıracak” görüşünü dile getirdi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Haşd-i Şabi ve Peşmerge çatıştı!

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu